Onkologická léčba nespočívá jen v boji s nádorem. Pacienti musejí čelit i další zdravotní komplikaci - ztrátě tělesné hmotnosti. Podle unikátního nutričního průzkumu se téměř čtvrtina z nich dokonce nachází ve středním až extrémním riziku podvýživy. U více než 27 % pacientů pak dochází k nechtěnému váhovému úbytku minimálně o 5 procent během posledního půl roku od začátku léčby. Téměř každý pátý pacient navíc uvádí snížený příjem stravy na méně než polovinu běžně konzumovaného objemu.

„Jedna věc je onkologická léčba, ale druhá je to, že pacient musí všechno přežít. K tomu slouží podpůrná léčba, která zahrnuje léčbu bolestí, nevolnosti, zvracení, ale také hubnutí. Pacient, který nemá dobrou výživu, totiž hůře vzdoruje nádoru a hůře zvládá léčbu,“ říká prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc., předseda České onkologické společnosti ČLS JEP.

onkology

Podvýživa přitom neohrožuje jen hubené pacienty. V riziku se může ocitnout i pacient, který je na první pohled obézní. Zkomplikovat léčbu může i zdánlivě nenápadný úbytek váhy. A to pokud pacient zhubne o 5 % za 3 měsíce, což je například u člověka vážícího 70 kg pouhých 3,5 kg. Hubnutí je během závažné nemoci velmi nežádoucí hlavně proto, že se většinou jedná o ztrátu svaloviny včetně srdečního a dýchacího svalstva.

Primář MUDr. Viktor Maňásek z Komplexního onkologického centra Nový Jičín vysvětluje, proč ohrožuje nedostatečná výživa právě onkologické pacienty: „Některé nádory, především zažívacího traktu, znesnadňují příjem potravy a využití potravy v těle. Samotná onkologická léčba je často velmi agresivní a má řadu nežádoucích účinků, které dále zhoršují stav výživy. Nejčastěji je to nechutenství, nevolnost, zvracení, průjmy, bolestivé polykání a v neposlední řadě i zhoršení psychického stavu.“

I když se v posledních letech situace ve výživě onkologických pacientů mírně zlepšila a riziko podvýživy se snížilo o pět procent, je neustále co zlepšovat. Důležitou roli hrají nutriční ambulance, v nichž nutricionisté rozeberou s pacienty jejich jídelníček a pomohou jim udržet váhu. Ať už přirozenou cestou, že jedí, nebo pomocí podpůrných léků. Už dva roky také platí, že onkolog může pacientům předepisovat speciální klinickou výživu. Za to jsme velmi bojovali, protože do té doby ji mohli psát pouze lékaři s nutriční atestací, což bylo nesmírně nepraktické,“ uvádí náš přední onkolog Vorlíček.

Zatímco se v nemocnicích a ambulancích díky novým možnostem výživy situace zlepšila, mezi pacienty přetrvává mnoho mýtů. Stále je bohužel mnoho pacientů přesvědčeno, že nádor lze vyhladovět nebo pomohou zázračné preparáty, které nemoc vyléčí,“ uvádí MUDr. Petra Holečková, Ph.D., MBA, z Ústavu radiační onkologie Nemocnice na Bulovce. „Díky nutričním terapeutům se nám daří učit pacienty i jejich rodiny, jak správně podporovat onkologickou léčbu náležitou stravou, dobrou psychikou a pohybem,“ dodává MUDr. Holečková.

Mohlo by vás zajímat:

webové stránky Výživa v nemoci

Čtěte také:

Reklama