Ze statistik vyplývá, že mnoho z nás neví, že trpí alergií na lepek. Příznaky jsou totiž zaměnitelné s běžnými potížemi, kterými trpí občas každý z nás.

Jak se pozná alergie na lepek? Projevy jsou jasné a je jich několik: nadýmání, pocity na zvracení, křeče v břiše a někdy i vyrážka, která se projeví po pozření potravin, ve kterých je lepek. Zažívací potíže, které nás v dnešním uspěchaném světě, kdy se často nedokážeme pořádně najíst, zná každý z nás. Pokud ale se tyto potíže opakují a mají zhoršující se charakter, je dobré navštívit lékaře a nechat se vyšetřit - zda vás netrápí tato velmi rozšířená potravinová alergie, díky které nemůžete lepek strávit. Zajímavé je, že alergií na lepek můžeme trpět již od narození, ovšem nesnášenlivost se však může projevit v pozdějším věku, nedá se určit proč.

Nesnášenlivostí na lepek mohou trpět jak děti, tak dospělí.

Které potraviny obsahují lepek?

Je to nejen pečivo (chleba, housky, rohlíky, koláče, loupáky, buchty, mazanec, vánočka, rolády), perníky, sušenky, oplatky, strouhanka. Kromě toho jsou to i pokrmy, které lepek obsahují a to jsou například: těstoviny, palačinky, lívance, čokoláda, nugát, želatinové bonbony, zmrzlina, mléčné výrobky se škrobem, marmeláda, kečup, hořčice, uzeniny (párky, klobásy, salámy), omáčky (tatarská, sójová, dressing), bujón, masox aj.

Alergie na lepek se nedá žádným způsobem léčit, pomůže jen dieta - pokrmy, které neobsahují lepek. Dnes je možné se i s touto alergií normálně najíst - stačí jen dobře sledovat etikety na obalech potravin. Mezi potraviny neobsahující lepek řadíme například rýži, pohanku, kukuřici, proso, luštěniny, zeleninu a ovoce, maso a samozřejmě všechny potraviny označené jako bezlepkové. Nemusíte se vzdávat ani mléčných výrobků, jen je třeba sledovat složení, typ zahušťovadel apod.

Jaké je řešení?

Máte alergii na lepek? Pak máme pro vás dobrou zprávu. Výrobci pečiva dodávají na pulty běžných řetězců speciální pečivo, které je bez lepku. Proč si tedy nedopřát snídani nebo svačinu v podobě voňavého chleba nebo bagetek?

Na takové produkty se nyní zaměřila značka Penam. Bezlepkové pečivo (v nabídce je chléb, muffiny a bagetky) je vyrobeno z kukuřice nebo extrudované pšenice, kdy je lepek vyloučen z této obiloviny pomocí moderní technologie. Výrobky s označením „Bezlepek“ jsou navíc vyráběny v samostatné pekárně a nehrozí tak kontaminace jinými lepkovými produkty. Zjistili jsme pro vás, že Penam je dodává do Marka, Billy, Globusu, Kauflandu, Flopu i Enapa.

Co můžete ochutnat?

PenamChléb Bezlepek 400 g je vyroben z kukuřičné mouky a zabalen do ochranné atmosféry, díky níž má delší trvanlivost. Výborně se hodí jako základ pro snídaně - namažete-li ho např. bezlepkovým džemem, určitě si pochutnáte. Pro vybíravé je v nabídce také Bezlepkový chlebíček tmavý 300 g, který zajímavě zpestří váš jídelníček.

PenamBezlepkové bagetky 200 g se skvěle hodí jako příloha k salátům či teplým bezlepkovým pokrmům. Můžete si vybrat mezi světlou či tmavou variantou. Díky praktické velikosti jsou vhodné i pro přípravu svačin, sendvičů či obložených chlebíčků.

PenamMuffiny Bezlepek 220 g jsou sladkou variantou pro ty, kdo drží bezlepkovou dietu, nebo chtějí mlsat bezlepkově. Vybírat můžete ze čtyř variant: klasické, kakaové, ananasové a s čokopecičkami. Výborné jsou například k odpolední kávě.

Vidíte, i bezlepková dieta může být chutná a pestrá! Více najdete na www.penam.cz.

Penam své portfolio nedávno výrazně inovoval, řídil se přitom připomínkami a nápady zákazníků. Ve spolupráci s řetězci pak toto pečivo nabídl po celé republice. Určitě to ocení i ti, kteří bezlepkovou dietu drží dobrovolně - třeba kvůli snadnějšímu trávení.

Reklama