První týdny po porodu jsou krásné, ale i dost hektické: přebalit, nakrmit, převléknout, uspat, hrát si... a to stále dokola. Není divu, že maminky nestíhají dbát příliš o sebe a hlavně o svou stravu.

Strava kojící maminky ovlivňuje složení mateřského mléka

Pokud ale své miminko kojíte, měla byste své stravě věnovat zvýšenou pozornost a nezanedbávat se v tomto ohledu. Vše, co jíte a vypijete v období kojení, se dostává k vašemu miminku. A to buď přímo, kdy některé živiny – např. vitamíny skupiny B, jód, prospěšné mastné kyseliny přechází přímo z vaší stravy do mléka. Nebo nepřímo, kdy si stravou doplňujete své zásoby, aby se mateřské mléko mělo z čeho vytvořit.

kojení

Kojící matky mají významně zvýšené výživové potřeby
Tvorba mléka je navíc pro tělo velmi energeticky náročná hlavně v období plného kojení – měla byste zvýšit svou příjem asi o jednu čtvrtinu ve srovnání s obdobím před těhotenstvím a i za tohoto zvýšeného příjmu byste měla postupně ztrácet těhotenská kila. Do stravy je třeba přidat kvalitní bílkoviny a prospěšné mastné kyseliny ze skupiny omega-3 a 6. Také vitamínů a minerálů potřebujete v naprosté většině více – zejména vitamíny A, E, skupinu B a dále jód, zinek a železo.

Aktuální zjištění z lokálního výzkumu potvrdilo nedostatky
Nutriční výzkum, který nedávno proběhl ve Slovenské republice na vzorku kojících žen, potvrdil, že maminky se nestravují zdaleka správně. Až 50 % kojících matek mělo velmi nízký energetický příjem, který nestačil ani k pokrytí potřeb běžných žen. Detailnější analýza jejich jídelníčku ukázala na nevhodnou skladbu jídel s problematickou využitelností některých živin, čemuž odpovídal i velmi nízký příjem jódu, vitamínu D, kyseliny listové a dalších živin.

kojení

Věnujte tedy pozornost své stravě v období kojení – jak konkrétně vyzrát na jídelníček u kojících, co jíst a v jakém množství, a co naopak nejíst si ukážeme v navazujícím článku.

Více informací najdete na stránkách www.1000dni.cz

Reklama