Zrak je naším jedinečným smyslem. Díky němu vnímáme vše kolem sebe. O své oči bychom ale měli správně pečovat. Zvlášť, když se pohybujeme v prostředí, které je namáhá a škodí jim.Jistě znáte pocit, kdy vás pálí oči, máte je unavené. Jdete domů po celodenní práci a těšíte se, jak si odpočinete. Relaxujete a při tom je vám příjemné, když ztlumíte světlo, zavřete oči. Podvědomě uděláte to, co vašim očím přinese odpočinek.

ostrovidky

Jistě znáte pocit, kdy vás pálí oči, máte je unavené. Jdete domů po celodenní práci a těšíte se, jak si odpočinete. Relaxujete a při tom je vám příjemné, když ztlumíte světlo, zavřete oči. Podvědomě uděláte to, co vašim očím přinese odpočinek.

Jaké vlivy škodí našim očím?

Klimatizovaná místnost, suchý vzduch
Pokud pracujete celý den v kanceláři, která je klimatizována, cirkulující suchý vzduch vysušuje vaše oči. Dochází k nadměrnému odpařování slzného filmu, které chrání a zvlhčuje naše oči. To se projevuje pálením a řezáním očí.

Soustředění při práci, jízda autem a dlouhé čtení
Jsou to činnosti, kdy se musíme stále soustředit. Naše oči nemrkají tak často, tudíž jejich slzný film není tak kvalitní. To vede k podráždění a únavě. Pokud si oči během těchto činností neodpočinou, začnou bolet. Pokud takto oči dlouhodobě namáháme, můžeme je dostat do problému tzv. suchých očí. Tento stav souvisí s nedostatečným zvlhčováním povrchu oka vyvolaným nedostatečným množstvím slz nebo nedostatečnou tvorbou slz. Je tedy dobré práci či jízdu autem přerušit, změnit na jistý čas prostředí - odejít od počítače, zastavit auto a projít se..., aby si oči odpočinuly.

Prostředí, ve kterém žijeme, stav ovzduší
Na naše oči má vliv i stav ovzduší. Pokud žijete ve městě, kde je vysoká koncentrace výfukových zplodin, určitě bude vaše oko daleko více namáhané než při procházce v lese.

Nebezpečné záření
Naše oči poškozuje zejména UV a ionizační záření, které jsou zdrojem volných radikálů a mohou poškodit náš zrak. Základem ochrany očí nejen v létě, ale také v zimě na horách, jsou kvalitní sluneční brýle s odpovídajícím UV filtrem. Bez něj plní brýle funkci pouze estetickou, vůbec ale naše oči neochrání.

Co máme udělat, aby byly naše oči v kondici? Zajistit jim blahodárný odpočinek. Stačí pár minut očních cviků v průběhu dne, v létě nosit sluneční brýle a také dopřát očím správnou výživu.

Jednoduchá pomoc: oči si mohou zacvičit
Pokud cítíte v očích napětí, pálení a bolest, nebo jen únavu, je dobré si je procvičit jednoduchými cviky. Před očními cviky je potřeba dobře si protáhnout krk a ramena, aby se páteř, krk i oči prokrvily. Pohyby pak provádějte jen do poloh, ve kterých je vám to příjemné. Na cvičení je třeba dobře se soustředit. Můžete zavřít oči a intenzivně svírat několik sekund víčka, poté dvacetkrát zamrkat. Cvik zopakujte pětkrát. Nebo několikrát opisujte očima do prostoru před sebou velké písmeno H, odpočiňte si a poté provádějte totéž s písmenem A. Další cviky pro uvolnění očí najdete třeba na www.ostrovidky.cz.

Upravte si jídelníček, dodejte očím potřebné vitamíny
ostrovidkyPro výživu oka jsou důležité také karotenoidy (lutein a zeaxantin), které se nachází v zelenině: v mrkvi, brokolici, kapustě, kukuřici, listovém salátu, čerstvém špenátu, rajských jablkách a zelených fazolkách. Tyto karotenoidní pigmenty mají schopnost pohlcovat modrou část světelného spektra, které je pro buňky sítnice zvlášť nebezpečné a může je poškodit. Čím je koncentrace pigmentů v buňkách sítnice vyšší, tím je i lepší její ochrana. Koncentrace karotenoidů v oku s přibývajícím věkem klesá, a proto je důležité je doplňovat!

Byliny a rostliny, které pomáhají očím
V tradiční lidové medicíně jsou často používány například borůvky nebo světlík lékařský. Bylo zjištěno, že aktivní složkou borůvkového extraktu jsou antokyany, které vykazují antioxidační vlastnosti. Podílejí se také na regeneraci zrakového barviva rodopsinu v tyčinkách sítnice oka a tím výrazně přispívají ke zlepšení vidění za šera a adaptaci na tmu. Antokyany mají také pozitivní vliv na propustnost drobných cév. Světlík lékařský bývá oceňován pro své zklidňující účinky u podrážděných a unavených očí.

Je vaše strava pestrá?
Ne všichni jsme však ochotní začlenit do jídelníčku dostatečné množství takových potravin. Proto je na trhu řada doplňků stravy, jejichž užíváním docílíte optimální výživy oka.

Jedním z nich je novinka na trhu - přípravek Ostrovidky Neo.
Doplněk stravy Ostrovidky Neo je již třetím v řadě Ostrovidek. Obsahuje směs vitamínů, minerálů, karotenoidů a rostlinných extraktů, které pozitivně ovlivňují zrakové funkce u mladých lidí a zachovávají jeho kvalitu i v pozdějším věku. Jednotlivé složky přípravku podporují správnou funkci oční sítnice. Jeho užívání je vhodné pro všechny osoby, které svůj zrak nadměrně zatěžují (práce na počítači, řidiči) i pro ty, kteří si chtějí zachovat dobrý zrak až do pozdního věku.

Kromě antioxidačních vitamínů a minerálů jsou v přípravku obsaženy také pro naše oči nezbytně důležité karotenoidy - lutein a zeaxantin.

Ostrovidky Neo obsahují v 1 kapsli:

  Obsah v 1 kapsli % DDD
Rybí olej 170 mg -
Vitamín C 60 mg 75 %
Světlíkový extrakt 25 mg -
Vitamín E 12 mg 100 %
Zinek 10 mg 100 %
Lutein 10 mg -
Zeaxantin 3 mg -
Antokyany z borůvek 1 mg -
Vitamín A 800 μg 100 %
Selen 20 μg 36 %

% DDD = % doporučené denní dávky v 1 kapsli.

Doplněk stravy Ostrovidky Neo zakoupíte v lékárnách i na www.noventis.cz. Balení označená samolepkou obsahují dárek - čisticí ubrousek z mikrovlánka na brýle a monitory.

Více o Ostrovidkách Neo najdete na www.ostrovidky.cz

Reklama