Zatím alespoň v Praze. Pořádá je občanské sdružení Život 90 v Divadle U Valšů a na konci března se uskutečnila druhá tradiční přehlídka - spojená s výročím Karoliny Světlé, která v domě žila.

Moje přítelkyně Dana Chytilová, zpěvačka a majitelka kapely Syrinx a umělecké agentury Artum působící v Praze i na Moravě mi před časem svěřila, že by ráda v Olomouci uspořádala módní přehlídku pro starší ročníky, ale neví, jak věc uchopit.

Minulý týden mi zavolala, že podobný projekt objevila v Praze a nabídla mi, abych šla s ní. Sice trošku narychlo, přehlídka začínala už za dvě hodiny, nicméně popadla jsem foťák a diktafon a sedla na tramvaj. Rozhodně jsem nelitovala. Čekala jsem lehce amatérskou akci poněkud „obstarožního rázu“ a byla velmi překvapena profesionální úrovní scénáře i samotné přehlídky. A rozhodně jsem nečekala, že se budu skvěle bavit nejen já, ale hlavně i Dana, která má na rozdíl ode mě k seniorskému věku ještě pěkně daleko!

Nejprve jsme navštívili zákulisí, kde se modelky a jeden „pan model“ věkového rozmezí 60 až 86 let připravovali na vystoupení. Dozvěděly jsme se také, že samotné modely pocházejí z „bazárku“ vedle divadla. Coby profesionální vizážistku mě zaujal dokonalý jevištní make-up. Aha, holka, řekla jsem si, tady už se vyřádila nějaké tvoje zkušená kolegyňka. Později mi paní Lída prozradila, že to dámy samy - prostě jim barvičky přinesla a přikázala, ať se pořádně nalíčí a klidně to i přeženou, protože světla na jevišti barvy „seberou“. Velký souhlas!

senior

senior

Poté jsme s Danou usedly do - žel - poloprázdného hlediště. Nejdříve se na jevišti objevila Lída Vladyková, krásná paní zralejšího věku a s dokonalou profesionalitou zkušené moderátorky přehlídku uvedla. Aha, řekla jsem si podruhé, asi nějaká bývalá televizní hlasatelka (a zas jsem byla vedle). Když se v průběhu moderování dostala i k brilantnímu popsání jednotlivých oblečků a hlavně detailů z historie odívání, zaváhala jsem. Ne ne, tady se asi jedná o majitelku módního salonu a ještě předtím určitě o modelku z let předrevolučních. A zas jsem byla vedle, jak jsem se později při rozhovoru s paní Lídou dozvěděla.

senior

A již začaly po jevišti defilovat se suverenitou a hlavně půvabem skutečných modelek ženy, které jsem viděla v zákulisí. Hm, řekla jsem si, tyhle dámy kdysi dávno předváděly (nepředváděly).

senior

Nejdříve přišly na řadu modely určené pro letošní opožděné jaro (tedy zimní):

senior

senior

Sama paní Lída nám předvedla svůj vlastní kožíšek a pobavila komentářem, jak prý k němu přišla:

senior

Posléze byly předvedeny modely jarní až letní:

senior

senior

senior

senior

senior

senior

Zde se objevila i nejstarší modelka a paní Lída dámy v hledišti vyzvala, aby tipovali její věk:

senior

senior

Paní moderátorka prokládala defilé dam neustále vtípky a nechyběl ani „gag“ na téma nevhodnosti minisukní pro zralejší ženy, kdy jedné z modelek paní Lída vlastnoručně shrnula sukni do patřičné délky, a totéž udělala i s topem:

senior

senior

Několik modelů předvedl i jediný muž v „ansámblu“. Věřili byste mu věk notně přes 60? Já tedy ne!

senior

Na samém konci přehlídky se tradičně modelky oblékly do večerního. Nejdřív ta nejmladší:

senior

A zde dáma nejstarší:

senior

Stejně jako u všech módních přehlídek jsme měli možnost na závěr všem dohromady zatleskat:

senior

senior

V divadelní kavárně jsem se ptala paní Lídy, zda se zabývala dříve moderováním či módou, a ona mi s úsměvem odpověděla:
Ani jedním, ani druhým. Jsem amatérka, učila jsem angličtinu. Mým vzorem je Zdeněk Svěrák - taky to nebyl profesionál, a co dokázal... jen já jsem to nedotáhla k činům.

Jak jste se k přehlídkám dostala - kdy a jak vás to napadlo?
Viděla jsem břišní tance pro seniorky, a jelikož klub Život 90 míval přehlídky kdysi dávno, oslovili mě, zda bych za nemocnou kolegyni přehlídky neobnovila. Zkusila jsem to a stejně jako ostatní seniorky mě to nesmírně baví.

Modely dáváte dohromady Vy?
Ano, ale s nimi. Je to nejjednodušší - každá žena má ráda něco jiného, jdou se mnou do bazaru, společně vybereme, vyzkoušíme, prodiskutujeme. Hlavní je, aby se cítila modelka dobře.

Je vidět, že se tak opravdu cítí! A kde jste k nim vlastně přišla?
Nejpohodlnější bylo oslovit kolegyně z břišních tanců, pravidelně se tu tady scházíme a „bazárek“ máme také přímo tady.

Co vzkážete čtenářkám ženy-in v seniorském věku?
Aby na sebe dbaly. Aby se nad sebou zamyslely a vážily si toho, že konečně mají čas. A aby ho využívaly ve svůj vlastní prospěch.

senior

Už v polovině přehlídky Dana nadšeně vyhrkla: „Já to beru celý, tak jak to je!“

Paní Lída nám bohužel nemohla sdělit, zda bude v přehlídkách v Divadle U Valšů na Starém Městě pokračovat, nicméně není zřejmě problém si projekt objednat, stejně jako to udělala Dana www.zivot90.cz. Dámy určitě rády přijedou!

Reklama