Pokud nosíte brýle, přinášíme vám velmi zajímavý rozhovor na téma progresivní brýlové čočky. Víte o nich vše? Zajímáte se o novinky? Na naše otázky odpovídala Mgr. Eliška Kudláčková, hlavní optometristka GrandOptical www.grandoptical.cz

Jaké jsou moderní trendy ve výrobě progresivních brýlových čoček?

Zvyšuje se kvalita technologie díky které se rozšiřuje zorné pole obzvláště ve střední části. Převážná většina čoček je vyráběna free-form technologií.

Pro koho jsou progresívní brýlové čočky určeny?

Pro všechny aktivní presbyopy, tj. pro lidi, kteří mají potíže se čtením.

Pokud si pořídím brýle s progresívními brýlovými čočkami, je nutné si na ně zvykat? Jaké to je, nasadit si je na nos a začít je nosit?

Většinou se jedná o tzv. adaptační období, které trvá od 0 do 14ti dnů. Každý vnímá progresivní čočku jinak. Je to vlastně práce mozku, který se vyrovnává s jistými omezeními či změnami, které jsou ale z hlediska funkčnosti nutné. Zpočátku je to zvláštní, hlavně pro lidi, kteří dosud brýle nenosili vůbec. Ale mozek je velmi tvárný a zvykne si. Hlavní je spolupracovat s optikem, někdy stačí pro lepší komfort drobná úprava usazení brýlí. Rozhodně bych nedoporučovala brýle zavřít do šuplíku s tím, že „to nefunguje“.

Jaké vidíte hlavní benefity těchto čoček? Proč je doporučujete svým klientům?

Pohodlí, možnost vidět na všechny vzdálenosti v jedněch brýlích, nejsem omezena neustálým měněním brýlí nebo sundáváním a nandáváním. Pro mne je obrovskou výhodou, že brýle nemusím hledat. Mám je stále nasazené. A je to hezký doplněk.

Nemusí se vaši zákazníci bát, že jsou pak brýle těžké?

Není důvod. Brýlové čočky se vyrábí z plastu, který je lehký a tloušťka čočky se řídí dioptrií do dálky. Plus lze, samozřejmě, uplatňovat různá tenčení atd.

Vyplatí se tato investice?

Rozhodně ano. Jednak je to přibližně stejné, jako pořídit si dvoje brýle a jednak tento typ čočky šetří akomodaci (schopnost zaostřovat), kterou umožňuje mimo jiné sval umístěný za duhovkou. Pokud nemám brýlové čočky, které pomáhají plynulému zaostřování tak, že mohu vidět v prostoru kamkoli, oči nadměrně zatěžuji a unavuji a dioptrie na blízko se mi bude rychleji zvyšovat. Tyto brýle vydrží delší než průměrnou dobu. Dejme tomu, že průměrná doba je doba, za kterou se změní v průměru dioptrie na čtení o 0,5 dioptrie. To jsou 3 roky. Tyto brýle vydrží 5 let (tedy dioptricky, nikomu nezaručuji, že si na ně třeba nesedne). Ty slabší pak stále mohu nosit třeba na zahradu nebo na řízení auta, pokud se mi nezmění dioptrie do dálky.

Je možné je nyní pořídit výhodně v prodejnách Grand Optical?

Ano, právě máme akci na všechny dioptrické čočky.

 

n

Na naše otázky odpovídala Mgr. Eliška Kudláčková, hlavní optometristka GrandOptical www.grandoptical.cz.

Děkujeme za rozhovor.

 

Více najdete na www.grandoptical.cz

 

Skvělá nabídka od Grand Optical: dubnová sleva 50% na jakékoliv brýlové čočky. Akce byla prodloužena do 11. 5. 2016 .

f

logo

 

Čtěte také:

 

Reklama