Očkování proti zákeřné klíšťové encefalitidě je naším aktuálním tématem. Protože jsou s tímto onemocněním spojené některé mýty, chceme vám přinést důležité informace o tomto očkování, které je jedinou prevencí proti tomuto onemocnění.

klíště

Důležité informace o očkování proti klíšťové encefalitidě:

Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné provést kdykoliv v průběhu roku. Liší se pouze interval aplikace mezi první a druhou dávkou - v létě zkracuje na 2 týdny, zatímco v zimě se jedná o období 1-3 měsíců. Nejpoužívanější vakcínou je FSME-IMMUN 0,5 ml/0,25 ml BAXTER, která má 99% účinnost s více než 20letou prověřenou praxí. Na lékařský předpis ji získáte jak ve variantě pro dospělé, tak pro děti od 1 roku věku. Vše o vakcíně i o příspěvcích, které poskytují některé zdravotní pojišťovny, se dozvíte na www.pozorkliste.cz a na www.vzp.cz/klistovka - Pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny mohou nyní využít akce a získat zdarma jednu dávku.

Očkování i pro nejmenší - vakcína FSME-IMMUN, která je u nás nejpoužívanější, je k dostání i ve formě určené pro děti od 1 roku. Pokud děti často lezou v trávě na zahradě, kde se klíšťata vyskytují, nebo je na ně může přenést váš pes, měli byste o očkování uvažovat a o vhodnosti očkování se poradit se svým pediatrem nebo v očkovacím centru.

Očkovací látka proti klíšťové encefalitidě je vysoce bezpečná. Jsou známé lokální nežádoucí účinky, které se mohou objevit po podání vakcíny: zarudnutí, otok, mírná bolest v místě vpichu, apod. Po první dávce se může v ojedinělých případech objevit i teplota nad 38°C, popřípadě s bolestmi hlavy, nevolností a zvracením. Tyto příznaky obvykle velmi rychle odezní. Podávání dalších dávek bývá prakticky bez shora uvedených nežádoucích příznaků.

Po očkování první dávkou se postupně začínají tvořit protilátky. Téměř 100% ochrana ale nastupuje asi dva týdny po aplikaci druhé dávky. Pokud v mezidobí mezi aplikováním vakcíny chytíte infikované klíště, rozhodně to nezpůsobí zhoršení průběhu onemocnění. Po aplikaci třetí dávky pak ochrana trvá po dobu 3 - 5 let.

Očkovací vakcína proti klíšťové encefalitidě vás ochrání jen před touto nemocí. Na lymskou boreliózu, kterou také může přenášet klíště, očkovací látka zatím neexistuje.

Očkování nezabrání tomu, aby se na vás klíště nepřisálo, jak si někteří lidé mylně myslí.

Kolik stojí očkování? Investice do zdraví se vám vyplatí!

Cena za jednu dávku včetně aplikace se pohybuje v rozmezí 550-700 Kč, což v poměru s možnou ztrátou zdraví, čerpáním nemocenské, zhoršením kvality života a dalšími nepříjemnostmi představuje zanedbatelnou částku. Po prvních 3 dávkách už stačí pro zachování obranyschopnosti přeočkování jednou dávkou po 3-5 letech. Očkování tak v přepočtu vychází na částku od 30 Kč za měsíc.

Investici do zdraví ve formě očkování proti klíšťovce si nyní mohou klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny snížit o jednu dávku zdarma a ušetřit celkově až 800 Kč! Díky propracovaným voucherovým programům, které mají pojištěnci k dispozici, mohou čerpat různé zajímavé slevy. Jedním z nich je také akce „Jedna dávka zdarma“ na důležité očkování proti klíšťové encefalitidě - jedná se o vakcínu FSME-IMMUN 0,5 ml BAXTER. Na aplikaci očkování se můžete domluvit se svým praktickým lékařem nebo ve specializovaných očkovacích centrech, která jsou po celé ČR. Být klientem Všeobecné zdravotní pojišťovny se vám vyplatí.

Příspěvek na klíšťovku je určen pro klienty VZP od 16 let. Po předložení voucheru z VZP lze získat slevu na nákup očkovací látky (první dvě vyjdou jen na 750 Kč, třetí jen na 549 Kč). Po druhém očkování VZP přispěje ještě 300 Kč při odevzdání vyplněného voucheru na pobočce. Voucher/certifikát, který je nutný pro účast v projektu, je možné stáhnout on-line v Elektronické zdravotní knížce, nebo je možné si ho vyzvednout na jakékoliv pobočce VZP. Víc informací najdete na www.vzp.cz/klistovka.
Neriskujte zbytečně, očkujte se i vy proti klíšťové encefalitidě.

klistata

Reklama