Jmelí patří vedle stromečku také k Vánocům. Této věčně zelené rostliny si povšimli již naši předkové. Připadala jim tajemná -  roste vysoko v korunách stromů a její plody, bílé bobule, se podobají perlám a dozrávají právě v prosinci.

Tím, že bylo obklopeno tajemstvím, lidé věřili, že má kouzelné účinky. Mělo chránit před požárem. Zavěšovalo se do domů, aby zabránilo nezvaným návštěvám čarodějnic a zlých duchů. A především dodnes přetrvala pověra, že přináší štěstí stejně jako podkova nebo čtyřlístek.

Podle Keltů zajišťuje plodnost, proto se pod ním dodnes líbáme. Navíc přináší do domu štěstí, odvahu a lásku. Ve středověku se používalo při léčení a moderní věda jeho léčivé účinky potvrdila.

O jmelí také existuje mnoho legend. Podle jedné bylo jmelí kdysi stromem, z jehož dřeva byl zhotoven kříž, na kterém zemřel Kristus. Strom prý hanbou seschl a  přeměnil se v rostlinu, která zahrnuje dobrem všechny, kteří pod ní projdou.

Jmelí prý nosí štěstí tomu, kdo je jím obdarován, a nikoliv tomu, kdo si jej koupí sám. Užívání jmelí jako dekorační vánoční rostliny se do Evropy rozšířilo z Anglie. Tento zvyk se u nás dodržuje dodnes a lidé stříbrné, zlaté či zelené snítky jmelí připevňují k lustru či dávají do váziček na stůl.

 

Pokud se ve vašich snech objevuje jmelí, pozor! Když se vám zdá o tom, že vám jmelí visí nad postelí, dostanete se mezi čarodějnice. Pokud spatříte ve snu jmelí, symbolizuje to brzkou svatbu v rodině. Pokud vidíte jmelí zlaté, znamená to bohatství. Pokud jmelí ve snu trháte, dočkáte se vyšší hodnosti.

Upozornění na závěr! Jmelí by neměla nikdy kupovat paní domu, ale vždy někdo jiný, nejlépe by je měl někdo do domu přinést jako dar.

Reklama