Každá budoucí maminka, hlavně prvorodička, má plnou hlavu otázek, či dokonce obav.

- Bude vše v pořádku?
- Je porod hodně bolestivý?

- Co mě čeká v šestinedělí?

Nejen tyto otázky se určitě každé nastávající mamince mihnou hlavou.

 

Pokud právě vám, maminko, nedají spát otázky ohledně šestinedělí, pak jistě uvítáte dnešní článek, který je právě tomuto tématu věnován.

 

Víte, proč se vlastně používá výraz šestinedělí?
Šestinedělí je období 6 týdnů po porodu. Je to období, kdy se jak  fyzicky, tak i psychicky dostává vaše tělo do původního stavu. Tedy stavu před porodem.
Pamatujte, že toto období je náročné nejen pro vaše tělo, ale i pro vaši psychiku.

Krvácení v šestinedělí
Po porodu začne každá šestinedělka krvácet z rodidel. Je to naprosto normální jev a rozhodně se tedy není čeho bát.

Tomuto krvácení se říká očistky.
Očistky odcházejí většinou téměř po dobu 4-5 týdnů po porodu, není však žádnou zvláštností, pokud přejdou po 3 týdnech, nebo naopak trvají celých 6 týdnů.
Zpočátku mají červenou barvu a také jejich množství a intenzita krvácení je velmi podobná silnější menstruaci.

Po několika dnech krvácení poněkud ustává a mění barvu do červenohněda a žlutohněda. Zhruba ve třetím týdnu se v očistcích objevuje hlen, který se postupně mění ve výtok a i ten nakonec úplně zmizí.

Po šestinedělí se většinou opět objeví normální menstruace, jakou jste měla před otěhotněním.

Pozor! Může se stát, že vlivem intenzivního kojení se menstruace nedostaví, protože vaječníky jsou v období laktace v relativním klidu a neuvolňují vajíčka! I tento jev je normální, a proto rozhodně není třeba se znepokojovat.
Ale...! V žádném případě to však neznamená, že byste nemohla přijít znovu do jiného stavu. Pamatujte, že kojení není antikoncepce!

Po šestinedělí byste měla každopádně navštívit svého gynekologa, který zkontroluje zhojené porodní cesty a provede preventivní prohlídku, a při této příležitosti se s ním můžete domluvit na vhodné antikoncepci při kojení.

Děloha v šestinedělí
Děloha prodělává největší změny. Z hmotnosti 1 000 g po porodu se její váha změní na 70 g. Jako před těhotenstvím. Těsně po porodu dosahuje do výšky k pupku nebo 1–2 prsty pod pupek. Postupně vlivem tzv. zavinování se stahuje každým dnem níž a níž, až se dostane do malé pánve, kde už ji samy ani nevyhmátneme. Také děložní hrdlo se postupně uzavírá a mění svůj tvar.

Mateřské mléko
Mléčná žláza se připravuje už v období těhotenství. První dny po porodu produkuje mlezivo – kolostrum – velice důležitý „předstupeň“ mateřského mléka obsahující obranné látky, tolik potřebné pro dítě v prvních dnech života, kdy se dostává do kontaktu se zevním prostředím. Mateřské mléko se tvoří asi od 5. dne po porodu.
Bolestivé nalévání prsou je sice velice nepříjemné, ale naprosto normální.

Milé maminky, pamatujte, že pokud máte sebemenší obavy, či vám v hlavě brouzdají otázky, které leckdy nedají spát – nebojte se zeptat svého ošetřujícího lékaře.
Lékař je tu pro vás, i pro vaše miminko a na to nikdy nezapomínejte.

Zdroj: http://lek.ordinace.cz