futon

Tradiční japonské matrace z přírodních materiálů si udržují svou oblibu již několik staletí. Také v Evropě propadlo tomuto netradičnímu, ale velmi pohodlnému stylu spaní, nespočet domácností. Pokud byste si chtěli také vyzkoušet, jak se budete po noci strávené na japonské matraci cítit, pomůžeme s několika tipy.

Důvodem, proč se lidé v poslední době poohlížejí po jiném stylu spaní, je snaha si přes noc lépe odpočinout. Ukazuje se, že zdravý spánek je pro člověka důležitější, než jsme si kdy mysleli. Moderní technologie dnes sice dokáží vyrobit takřka jakoukoli matraci na míru, ale i tak se vyplatí poohlédnout trochu do historie a nechat se inspirovat osvědčenými řešeními.

futon

Futony znali lidé již ve starověkém Japonsku. A zatímco japonské futony byly a stále jsou v podstatě tvrdé a tenké matrace položené přímo na zem na rohož zvanou tatami, v Evropě a jinde ve světě se tyto jednoduché matrace časem změnily na mnohem objemnější a pohodlnější lůžko. V Evropě se navíc kromě klasických bavlněných vláken, vlny a žíní nebo kokosu hojně používá jádro z přírodního latexu. Díky němu jsou dnešní futony mnohem komfortnější a prodloužila se i jejich životnost.

futon

Za tři nebo osmdesát tisíc? Je to na vás.

futonVariací na téma futon je nespočet. Od různých tloušťek matrací až po unikátní mix přírodní materiálů, které mohou obsahovat. Vybere si chudý student i zhýčkaná hudební superstar. 

„Obrátil se na nás v minulosti člen známé české kapely s individuální objednávkou na nestandardně vysoký futon. Po úspěšném dodání jsme zaznamenali zvýšený zájem právě o tyto vysoké futony i u dalších osobností z hudební branže. Lidé si to prostě řeknou, když se jim dobře spí,“ poznamenal Ondřej Havlín ze společnosti Nejfuton.cz. Futony totiž představují zajímavou a pohodlnou alternativu bez ohledu na svou cenu.

Pro začátečníky a starší

Pokud s futony dosud nemáte žádnou zkušenost, doporučujeme sáhnout po futonu s kaučukovým jádrem. Přestože se do futonů používají výhradně přírodní materiály, zde bývá přírodní latex doplněn v několika procentech také umělým, aby se jádro nedrolilo. Takto vybavený futon je vhodný zejména pro ty, co se bojí tvrdosti. I tak je nutné počítat s tím, že si tělo bude cca týden na spaní na futonu zvykat. Nicméně, pravděpodobně již nikdy nebude chtít měnit.

Pro dámy nebo pány, to je rozdíl

Dámy obecně holdují měkčím matracím, takže i zde první rada zní – zvážit kaučukové jádro.  Nicméně jedno mají téměř všechny ženy stejné – nesnášejí studenou postel. Pro lepší teplotní komfort se proto doporučují futony s vlnou. Nejen že se matrace rychleji předehřejí, ale dokáží celoročně nabídnout příjemnou teplotu. Proto ani v teplém létě nehrozí na matraci s vrstvou vlny přehřívání. Tepelné vlastnosti ocení také všichni, kteří rádi spí při otevřeném okně.  Mužům se obvykle doporučuje něco tvrdšího, tedy kombinace kokos a bambus nebo kokos a len. V tomto případě ale nelze již futon srolovat a je nutné s tím počítat.

futon

Pro alergiky a astmatiky

Díky výhradně přírodnímu složení futonových matrací je tento způsob spaní oblíbený mezi alergiky. Z matrací se jednak neodpařují žádné umělé cizorodé látky, naopak matrace často krásně voní, a co je hlavně důležité – futony dokáží rychle absorbovat a dále odpařit vlhkost, která přirozeně vzniká kvůli pocení. Dobře větrané lůžko proto zůstává neustále suché, což není vhodné prostředí pro roztoče ani jiné parazity. Udává se, že díky přírodním materiálům nabídnou futony zhruba pětkrát vyšší absorpci než klasická molitanová matrace. Tyto jedinečné vlastnosti plně ocení i lidé s atopickými ekzémy, kožními nemocemi nebo astmatem.

futon

Pro individualisty

Pokud si vyberete přímo výrobce futonů, nemusíte být odkázáni na standardní modely. Můžete si zvolit takový, který pokryje všechny vaše potřeby a bude odpovídat vaší osobnosti. „Rok od roku se zvyšuje počet těch, kteří si nechávají vyrobit svůj futon tzv. na míru. Dnes je u nás taková téměř každá čtvrtá objednávka a tento trend se stále zvyšuje. Lidé si rádi hrají a chtějí se trochu odlišovat a to, i kdyby se měli odlišit alespoň vizuálně jinou barvou knoflíku,” doplnil Ondřej Havlín ze společnosti Nejfuton.cz. Zvolit si můžete složení matrace i vzhled výrobku. Ovlivníte tím nejen design, ale také senzorické vlastnosti. Třeba tím, že jednu vrstvu necháte vyrobit z mořské trávy. Lůžko vás pak každý večer přivítá vůni zeleného čaje a vy se můžete oddat dodatečným aromaterapeutickým vlastnostem. Mimochodem, dobrý obchod poznáte právě dle možnosti zvolit svůj futon na míru a krátkých dodacích termínů.

 
Majitelé futonů se shodnou v jedné věci – po prvním týdnu, kdy si na jiný způsob spaní museli zvyknout, by se už k normální posteli vrátit nechtěli. Spánek popisují jako hlubší a klidnější. Nicméně důležité je také zdravotní hledisko. Spánek na futonech je často spojený s výraznou úlevou od bolesti zad.