Jestli vás často trápí vaginální mykóza, víte o všech faktorech, které podporují její vznik?

Faktory, které mohou podpořit rozvoj vaginální mykózy
· Užívání antibiotik – antibiotika působí proti infekcím, ale současně ničí některé mikroorganismy, které udržují zdravé prostředí pochvy. Použití antibiotik tak naruší rovnováhu jejího prostředí. Počet kvasinek, které se ve zdravém protředí pochvy nacházejí, může díky tomu narůst a způsobit mykózu. Jestliže jste ke kvasinkovým infekcím náchylná a zároveň potřebujete léčbu antibiotiky, může vám lékař doporučit vhodné preventivní prostředky.
· Onemocnění cukrovkou – při této chorobě se zvyšuje hladina cukru v krvi a cukr silně napomáhá růstu kvasinek. Trpíte-li cukrovkou, pečlivě dodržujte léčbu, pokyny lékařů a především správnou životosprávu.
· Těhotenství – během těhotenství stoupá hladina estrogenů a následkem toho také hladina polysacharidu glykogenu v pochvě. Poševní sliznice je pak vnímavější pro mykotickou infekci. Pokud jste těhotná a domníváte se, že vás postihla vaginální mykóza, vždy vyhledejte svého lékaře, který předepíše vhodnou léčbu. Její účinnost je však v těhotenství výrazně nižší.
· Hormonání substituční léčba – tato léčba v období přechodu a v menopauze dodává chybějící hormony estrogeny. Ty, stejně jako v těhotenství, zvyšují ukládání glykogenu v buňkách poševní sliznice, a tím i její náchylnost pro osídlení kvasinkami. Při výskytu jakéhokoliv problému vždy kontaktujte svého lékaře.
· Nesprávná hygiena – může způsobit změny poševního pH, které mohou vyvolat kvasinkové onemocnění. Používejte mýdla s neutrálním pH 5,5, vyvarujte se parfémovaným mýdlům, parfémovaným vložkám či nadměrnému používání intimních sprejů.
· Poranění sliznice – při poranění poševní sliznice při pohlavním styku se zvyšuje pravděpodobnost rozvoje případné mykotické infekce. Není-li při pohlavním styku sliznice dostatečně zvlhčena, používejte speciální lubrikační gely.
· Nevhodné oblečení – množství kvasinek se zvyšuje v teplém a vlhkém prostředí a prospívá jim proto nošení oblečení, v němž se snadno zapaříme. Nenoste oblečení z umělých vláken, mokré plavky či velmi těsné, neprodyšné kalhotky.
· Nesprávná dieta – nadměrná konzumace sladkého jídla může napomoci k rozvoji vaginální infekce. Omezte v jídelníčku podíl sladkých pamlsků.
· Stres – ačkoliv je složité oddělit stres od jiných faktorů ovlivňujících výskyt vaginálních mykóz, je jasné, že omezení stresu napomáhá snížit počet opakovaných epizod tohoto onemocnění.

Vaginální mykózu lze dostat od partnera

Mykotická infekce není považována za onemocnění přenosné pohlavním stykem. Zdá se, že jen asi ve čtvrtině případů opakujících se vaginálních mykóz je jejich příčinou pohlavní styk. Partnera léčíme, pokud má akutní potíže (svědění, pálení či zarudnutí penisu a předkožkového vaku). Neznamená to však, že pokud má jeden z partnerů obtíže, nemůže se druhý partner nakazit!
Pro prevenci infekce, a nejen té mykotické, je vhodné používat kondom.
Rychlým řešením vaginální mykózy je volně prodejný přípravek Gyno-Paveryl, který, pokud víte, že máte mykózu, můžete koupit v lékárně. Léčba je rychlá a intenzivní a trvá jen tři dny!

Pokud vás poševní mykóza trápí, informace o rychlé léčbě a okamžité úlevě si můžete přečíst ZDE