profimedia-0148408918.jpg

Yoko Ono se narodila 18. února 1933 v Tokiu a její otec byl potomkem japonského císaře z 9. století. Yoko už jako dítě hrála perfektně na klavír a zpívala. Ke konceptuálnímu umění ale začala tíhnout díky tomu, že navštěvovala základní školu pro děti z vyšších vrstev. Když skončila druhá světová válka, odstěhovala se Yoko do New Yorku, kde vystudovala střední školu. Obdivovala umělce Franze Kafku či Vincenta van Gogha. Sama se věnovala umění, skládání hudby a v roce 1956 si vzala skladatele Tošiho Ičijanagiho.

profimedia-0125665755.jpg

Když se ale v roce 1962 vrátila do Japonska, musela být hospitalizovaná v léčebně kvůli depresím. Následoval rozvod, svatba a znovu rozvod, ale z manželství jí zůstala holčička Kyoko Chan Cox. Dnes je její dceři 56 let a je producentkou.

Ještě před tím, než se seznámila s Johnem Lennonem, dělala různé performance, které byly součástí uměleckého hnutí Fluxus. Jednou z nejkontroverznějších byla například ta, kdy Yoko klečela na pódiu a diváci z ní mohli odstřihovat kousky oblečení.

profimedia-0088207762.jpgZdroj: Profimedia

Lennona poznala na výstavě s názvem Nedokončené obrazy a předměty v roce 1966 v Londýně. Zpěvák kapely The Beatles se rychle rozvedl se svou ženou Cynthií. Byl prý Yoko naprosto očarován, brával ji i na zkoušky kapely a nevěnoval se práci tak, jak by měl. Fanoušci proto Yoko Ono dodnes viní z rozpadu The Beatles, ke kterému došlo v roce 1970.

Reklama