Na internetu se již nějakou dobu pohybuje text, který názorně ukazuje, kolik odvádíme státu ze svých platů. Možná se jedná o jemnou politickou propagandu, proto z něj vybíráme jen nevyvratitelná fakta.

Málokdo z nás totiž skutečně ví, kolik si bere stát od našich zaměstnavatelů i od nás samotných. Je pravda, že ne všechny čtenářky Ženy-in mají plat 100 000 Kč, ale je to taková hezká kulatá částka, na které se dá poukázat na všechny odvody tak, aby byly zřetelné.

V úvahu musíme brát i to, že čím jsou příjmy nižší, tím méně se odvádí. Ale neradujte se. O tolik méně to zase není. Tak schválně – kolik z vás vědělo toto všechno:


  100 000.-       = VÁŠ HRUBÝ PŘÍJEM (na kolik si Vás firma cení)

  19 270.-        = soc.pojištěni „zaměstnavatele", 26 % hrubé mzdy

   6 630.-        = zdrav.pojištěni „zaměstnavatele", 9 % hrubé mzdy

     103.-        = povinné úrazové pojištěni, 0.14 % hrubé mzdy

Tyto položky za Vás musí státu odevzdat firma, o tom žádné informace většinou nemáte, i když dnes některé firmy uvádějí i tyto položky, aby zaměstnanci měli představu, kolik zaměstnavatele doopravdy stojí.

-----------------------------------------------------------------------------


  73 997.-         = HRUBÁ MZDA (údaj na výplatní pásce)

   5 920.-         = soc.pojištěni „zaměstnance", 8 % z hrubé mzdy

   3 320.-         = zdrav.pojištěni „zaměstnance", 4.5 % z hrubé  mzdy

 --------------------

  64 747.-              = ZÁKLAD DANĚ

  20 719.-              = Daň z příjmu max. 32 %

 --------------------

  44 028.-             = ČISTÁ MZDA (vyplaceno) sazba přímých daní 56 %

  10 039.-             = DPH 5 % nebo 19 % + spotřební daně ( uveden průměr DPH )

 --------------------

  36 989.-             = zůstatek - celková daňová kvóta zdanění práce je 64%


  Za 100 000.-, které za Vaši mzdu vydá Váš zaměstnavatel, si můžete koupit zboží v celkové hodnotě 36 989.- V případě nižších příjmů a zdanění nejnižší sazbou daně z příjmu 15% je konečný zůstatek 45 111.-, tj. celková daňová kvóta 55 %. Progrese tedy skutečně není velká - 9% - pouze s tou drobností, že absolutní zatížení všech příjmů, vysokých i minimálních, je drtivé.

Do práce chodíte proto, abyste si mohli za vydělané peníze něco koupit. Když  si tedy za zbylých 36 989 Kč „něco" koupíte (kromě potravin je dnes skoro  všechno v sazbě 19%, a tam bude patřit i bydlení), prodávající odvede státu daň z přidané hodnoty, o kterou jsou prodávané zboží nebo služby pochopitelně dražší. Ve skutečnosti tedy zůstane jenom 30 326 Kč. Takže z každých Vámi vydělaných sto tisíc skoro sedmdesát tisíc dostane stát, protože pracujete, abyste si mohli něco koupit.

Pak už v e-mailu následuje pouze emotivní text láteřící na zanedbanost školství, zdravotnictví, nepořádek ve státních podnicích, neschopnost postarat se o dálnice a tak dále a tak dále. Vzhledem k tomu, kolik si od nás stát bere, by se to všechno ale mohlo alespoň trochu konsolidovat, nebo ne? Zatím sledujeme tunel za tunelem, špínu za špínou a neschopnou vládu za neschopnou vládou. Jak má pak člověk ušetřit na byt, když skoro 70 % jeho mzdy dostane stát?

Reklama