Přejeme vám hezkou středu 27. července 2005, kdy svůj svátek slaví každý muž jménem Věroslav a pak už jen samé “ženské” – kočka Camélie a fenka Dora. Gratulujeme!

Narozeniny:

66.

narozeniny slaví Gabriela VRÁNOVÁ - česká herečka
(* 27. 7. 1939 Nové Mesto nad Váhom, Slovensko)

Po absolvování brněnské Janáčkovy akademie múzických umění (1962) působila G. Vránová krátce ve Státním divadle v Ostravě. Od roku 1962 je angažována v Divadle na Vinohradech v Praze. Půvabný zjev a dívčí hlas ji na dlouho předurčil pro role naivek, v nichž uplatnila smysl pro vnitřní citovost, prostotu a lyrický projev. Celistvějšího projevu dosahuje v postavách poznamenaných rysem osobní tragiky (Markétka, Goethe: Faust, 1970; Mrštíkové: Maryša, 1972; Ibsen: Nora, 1975). Podobně citově zjitřené a nervní postavy vytvořila úspěšně i v televizi: seriály Sňatky z rozumu (podle románu V. Neffa), F. L. Věk a později My všichni školou povinní (spolu s Věrou Galatíkovou a dalšími), jimiž si získala širokou publicitu.
Vránová časem vyzrála v charakterní herečku vážného tónu (Natálie, Turgeněv: Měsíc na vsi, 1985), či rázného, komediálního projevu (Plajznerka, Drda: Dalskabáty, hříšná ves, 1982).
Je i vynikající recitátorkou a patří ke špičce české dabingové školy. Často účinkuje i jako rozhlasová herečka.

64.

narozeniny slaví Cesaria EVORA - zpěvačka
(* 27. 8. 1941 Mindelo, Sao Vicente, Cape Verde)

Jedna z největších hvězd současné World Music, kapverdská rodačka Cesaria Evora a její poslední album "Voz D’Amor" (2003). Album je držitelem prestižní ceny 46. ročníku Grammy za nejlepší současné world music album.

56.

narozeniny slaví Maury CHAYKIN – americký herec
(* 27. 7. 1949 New York City, USA)

Pochází z Brooklynu. Absolvoval University of Buffalo, kde s kamarády založil divadelní skupinu Swamp Fox. Pak se v Buffalu připojil k repertoárovému souboru American Contemporary Theater.
Ve filmu se začal objevovat až od počátku 80. let, většinou v epizodních rolích, ale větší příležitosti začal dostávat až v následujícím desetiletí: Tanec s vlky, Velrybí hudba, Hrdinové mého dětství…

36.

narozeniny slaví Maria Grazia CUCINOTTA – italská herečka
(* 27. 7. 1969 Messina, Sicílie, Itálie)

Když končila v šestnácti letech školní docházku, začala se v Miláně uplatňovat jako modelka (propagovala např. italské Barilla špagety s hercem Gérardem Depardieue, který představuje oddaného manžela). Všiml si jí známý italský písničkář Renzo Arbore a pozval ji do svého populárního TV pořadu Indietro tutta. Pak se přihlásila do hereckých kursů.
TV a film – např. Pošťák (nominované na pět Oscar). Další popularitu jí přinesla herecká účast (dívka s doutníky) v bondovce Jeden svět nestačí (r. M. Apted), kde ztělesnila vražedkyni, která při pronásledování tajným agentem 007 (Pierce Brosnan) raději spáchá sebevraždu v balonu, než aby se dala chytit.

30.

narozeniny slaví Grégoire COLIN – francouzský herec
(* 27. 7. 1975 Châtenay-Malabry, Hauts-de-Seine, Francie)

Je synem divadelního režiséra Christiana Colina. Jako dvanáctiletý debutoval na jevišti po boku Marie Casaresové v Eurípidově Hékabé, uváděné v rámci divadelního festivalu v Avignonu.
Ve filmu na sebe upozornil titulní úlohou mladistvého “ztracence”, který se nečekaně objeví po šestiletém zmizení z domova, v dramatu Oliviére, Oliviére (r. A. Hollandová). Za tento výkon byl nominován na Césara jako herecká naděje.
Velmi často spolupracuje s režisérkou Claire Denisovou, v jejímž komediálním dramatu Nénette a Boni vytvořil titulní roli sebevědomého a snílkovského pekaře pizzy (Bronzový leopard pro nejlepšího herce na MFF v Locarnu 1996).

Narodili se 27. července:

172. výročí narození - Gustav PFLEGER-MORAVSKÝ - český básník, dramatik, překladatel a romanopisec
(* 27. 7. 1833 Karasejna u Bystřice nad Pernštejnem, + 20. 9. 1875 Praha)

Opustili nás 27. července:

630. výročí úmrtí - Beneš Krabice z WEITMILE - český šlechtic, duchovní a kronikář
(+ 27. 7. 1375)

O životě Beneše Krabice z Weitmile je dochováno jen velmi málo zpráv, neví se ani, jakého dosáhl vzdělání. Pocházel z rytířského rodu, který byl pravděpodobně spřízněn s Lucemburky, proto se řada členů jeho rodu těšila některým výsadám. Působil snad jako kanovník při kostele sv. Štěpána v Litoměřicích a roku 1350 jako rektor kostela sv. Jakuba v Brně. Od roku 1355 až do konce svého života byl ředitelem stavby chrámu sv. Víta, kam nechal na příkaz Karla IV. přenést ostatky českých knížat a králů a pak i pražských biskupů. Na triforiu chrámu je jeho busta vytvořená v parléřovské dílně. Pravděpodobně od roku 1359 byl i kanovníkem kapituly sv. Víta v Praze. Zde mu byl svěřen úkol pokračovat v kronikářské práci po Františkovi Pražském a zachytit dobu Karla IV., vylíčit císařovo státnické dílo a oslavit jeho rodové tradice.
Beneš Krabice začal obdobím Václava II. a historické události dovedl do doby Karla IV. Svá vyprávění, která rozdělil do čtyř knih, ukončil v roce 1374 pravděpodobně z důvodu postupující nemoci a pak již smrti. V důsledku toho nestačil dokončit ani definitivní úpravu díla.
Po stránce historické je jeho Kronika považována za poměrně spolehlivý historický pramen, zejména v poslední části od roku 1346, kde líčí události jako současník a přímý svědek. Ale ani tato kronika neodpovídala Karlově zájmu a jeho koncepci. Údaje jsou zde kladeny na stejnou úroveň bez gradace a oslavy panovníka či jeho politiky bez přímých souvislostí a bez větší literární invence.

28. výročí úmrtí - Alois NEUMAN - český právník a československý národně-socialistický politik
(* 12. 3. 1901 Smidary, + 27. 7. 1977 Praha)

25. výročí úmrtí - Jan MALÍK - český loutkoherec, režisér, publicista a pedagog
(* 15. 2. 1904 Příbram, + 27. 7. 1980 Praha)

Zájem o loutkové divadlo se u něj projevoval již od studentských let. Věnoval se mu amatérsky i jako středoškolský profesor. V roce 1929 se stal spoluzakladatelem mezinárodní loutkářské unie UNIMA, v níž byl po 40 let generálním sekretářem a do smrti čestným prezidentem. V Libni založil průbojné amatérské divadélko Loutková scéna (1920) a později zakládal a řídil Pražskou uměleckou loutkovou scénu (PULS), kde uváděl v obrozeneckých tradicích za okupace odvážná vlastenecká pásma.
Po válce Malík získal místo na ministerstvu informací V. Kopeckého (ten díky svému jménu loutkové divadlo jako "pokrokové" podporoval) a byl i dramaturgem Divadla Spejbla a Hurvínka. Mimořádně rozsáhlá byla jeho publicistická a organizační činnost. Kromě původních her (Míček Flíček) napsal monografii o J. Skupovi (Úsměvy dřevěné Thálie, 1965), studie, kritiky i skripta.

Víte snad o nějakém výročí narození, úmrtí, zajímavé či významné události s dnešním datem, kterou se nám nepodařilo vypátrat? Nenechávejte si to pro sebe a napište nám, ať můžeme náš archiv postupně rozšiřovat. Předem pěkně děkujeme!

A ještě něco – pokud právě dnes slavíte svátek (máme tu i chlapy, že?) nebo narozeniny, přejeme i vám VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!!

   
Reklama