"Po celou dobu a skrze hustotu zmatené a démonické tělesnosti svého života jsem hledal  nebe. ...Když jsem poprvé spatřil vyholené ženské podpaží, hledal jsem nebe. Když jsem svou berlí šťoural v shnilé a červy prožrané hmotě svého mrtvého ježka, bylo to opět nebe, co jsem hledal... A co je to nebe? Galo, ty jsi skutečností! Nebe nemůže být nalezeno ani nahoře, ani dole, ani napravo, ani nalevo, nebe bude nalezeno přesně uprostřed prsou člověka, který má víru".

 


Poznali jste geniálního Salvadora?

Salvador Dalí se narodil 11. května 1904 ve tři čtvrti na deset ráno ve španělském městě Figueras u Gerony.

Jeho životní láskou byla o jedenáct roků starší Helena Dimitrijevna Deluvina Diakonovová, zvaná Gala. Zemřela 10. června v roce 1982.

Budova Teatro-Museo  ve Figueres.  Kdo zde byl, jistě mi dá za pravdu, že něco tak neuvěřitelného a monstrózního, prostě nemohl vytvořit člověk s vyrovnanou povahou. Dík Daliho psychotické nátuře, ovšem můžeme obdivovat opravdu neuvěřitelné dílo.  Prohlídka, před kterou dotanete i sklenici šampaňského trvá dlouho a je na co vzpomínat.

                                     

Za svůj život vytvořil více, než patnáct set obrazů, bezpočet soch, plastik a ilustrací. Navrhoval kostýmy a dělal snad úplně do všeho. Člověk s takovým tvůrčím potenciálem snad ani nemůže být úplně normální. Naprosto geniální šílenec. Ale u jeho obrazů musí stát člověk hodně dlouho, aby postihl alespoň polovinu z toho, co se jím snažil sdělit.

       

 

"Každé ráno, když se probudím, pociťuji rafinovanou rozkoš - rozkoš z toho, že jsem Salvador Dalí, a pln vzrušení si kladu otázku, co skvělého tento Salvador Dalí dnes vykoná."

Salvador Dali zemřel 23. ledna 1989.

Třemi nejrychlejšími čtenářkami a výherkyněmi jsou:

Meander, Nanet a evelyn

Balíček je jasný, a pokud je zájem, k osobnímu horoskopu stačí napsat obvyklé údaje pod článek nebo do vzkazů. Gratulujeme! 

Reklama