Hříšná, tvrdá a každým coulem žena – tak se představila Madonna na svých koncertech „Blonde Ambition“ z roku 1990 a vzbudila rozruch jako vždy. Nejen svou odvážnou choreografií, ale i kostýmem-prošívaným saténovým korzetem se špičatými košíčky, který si zvlášť pro toto turné nechala navrhnot Jeanem Paulem Gaultierem. Tak a teď už jste zase o něco chytřejší, když v jeho nepovedené kopii vídáte Terezu Pergnerovou na billboardech jedné rozhlasové stanice a marně dumáte, kde jste ten kostým už viděly.

Jean Paul Gaultier se narodil v Paříži, a než vstoupil na samostatnou návrhářskou dráhu, pracoval u Cardina a Patoua. V roce 1976 už předvedl vlastní kolekci, ale zlom v jeho tvorbě nastal až po uvedení kolekce jaro/léto 1983, na které jako první návrhář povýšil spodní prádlo na svrchní oděv. Základním stavebním kamenem této zlomové přehlídky se stal korzet, který dosud patřil  jen k dobovým intimním proprietám dam. Korzet a podvazkový pás proměnil v „běžně nositelný“ a rozmetal tak zažité konvence o tom co kam patří. Styl spodního prádla, který tehdy odvážně zavedl do výroby, se dnes považuje za funkční krok zbavující ženské odívání starých předsudků.

Gaultier často popouští uzdu fantazii a hledá inspiraci v historii a u národů daleko za hranicemi západní civilizace a vytváří tak nekonečnou řadu nových stylů. Díky špičkové kvalitě materiálů a jejich vypracování dokáže elegantně sjednotit módu ulice s klasikou, a v tom je jeho velký přínos.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama