Pokud to nevíte, tak mám pro Vás jednoduchý trik jak to zjistit. Buď si zajdete do kosmetického centra, kde na to mají přístroj nebo nebudete vyhazovat peníze a bude Vám stačit obyčejný ubrousek nebo cigaretové papírky. Večer obličej omyjeme jen vlažnou vodou, nenanášíme ani krém ani nepoužijeme žádný jiný přípravek. Ráno hned po probuzení si rozložíme ubrousek a lehce přimáčkneme na obličej. Pokud používáme cigaretové papírky přiložíme si jeden na čelo, jeden na kořen nosu, bradu a jeden na tváře. Musíme si ovšem zapamatovat který jsme kam přiložili, proto je vhodnější ubrousek. Potom se podíváme na ubrousek proti světlu. Pokud na něm vidíme, že je celý mastný je vám už jistě jasné, že máte mastnou pleť. Zjistíme to také tím, že lidé s mastnou pletí trpí často komedomy a uhříky nejvíce na nose, bradě, čele apod. Také mají většinou rozšířené póry a pleť je lesklá. Mastnou pleť má člověk buď od přírody, ale také si ji může vypěstovat sám nevhodnou stravou(alkohol,ostré koření, sladkosti apod.). Mnoho lidí trpí mastnou pletí také v pubertě. Tenký mastný film se na obličeji objevuje díky tomu, že mazové a potní žlázy extrémně pracují.
Neobjevíte-li na ubrousku žádné stopy, znamená to, že máte pleť suchou. I suchou pleť si můžete vypěstovat například nedostatečným pitným režimem, nedostatkem vitamínů apod. Kůže v obličeji je většinou napjatá a můžou se objevovat i suché šupinky. Nenajdete zde většinou žádné zvětšené póry ani komedomy.
Pokud jste objevili na ubrousku mastné fleky v oblasti nosu, čela a brady máte pleť smíšenou. Zde je potřeba při ošetřování pleti kombinovat přípravky jak na mastnou tak i na suchou pleť. Na mastné oblasti aplikujeme přípravky určené na mastný typ pleti a na ostatní místa přípravky na suchou pleť.

To jsou tři základní druhy pleti. Můžete však mít i pleť citlivou, tu může mít člověk také danou do vínku, lze si ji ovšem vypěstovat například nedostatečnou péčí o pleť či špatnou kosmetikou nebo je také ovlivněna různými alergiemi. Citlivou pleť nikdy nedrhneme a používáme přípravky určené pro tento druh pleti. Citlivá pleť se projevuje například červenými žilkami nebo rudými fleky při prudkých změnách teplot, třeba když vyjdeme z tepla do zimy.
Dalším typem pleti je například pleť stárnoucí, pleť pubertální nebo pleť nemocná. Při těchto typech pleti je důležitá pravidelná péče a hlavně používání přípravků určených pro tyto typy pleti. Nejhorším typem na ošetřování pleti je pleť nemocná. Pokud trpíte touto pletí žádná sebelepší kosmetička Vám nepomůže, zde je vhodná jen kvalitní lékařská péče. Stav Vaší pleti může totiž souviset i s Vaším zdravotním stavem a jen lékař Vám může pomoci ke zlepšení a uzdravení Vaší pleti.

Všechny tyto typy pleti chtějí svou péči a kvalitní kosmetické přípravky. Záleží jen na Vás jak se budete o svou pleť, ale vůbec o sebe a celé tělo starat. Znamená to i to, že když pečujeme a například čistíme každé ráno i večer svůj obličej nesmíme zapomenou ani na krk a dekolt. Když nanášíme masku na obličej je vhodné ji použít i na krk s dekoltem. Zatím je sice ještě zima na odhalování dekoltu, ale věřte, že se Vám to vrátí až se oteplí a my uklidíme bundy, kabáty a kožichy do skříně. Nekupujte zajíce v pytli a vyzkoušejte si např. pleťový krém nejdříve na ruce zda na něj nejste alergické. Jejich reakce na Vaši pokožku by se měla nejdéle do 24 hodin projevit. Choďte pravidelně ke své kosmetičce a provádějte pravidelně čištění pleti, masky, zábaly atd. Vaše tělo Vám to vrátí krásnou a zdravou pokožkou a budete vypadat vždy skvěle a svěže. A pamatujte čím dříve začnete tím lépe.

Krásnou pleť Vám přeje Vaše Věrka!