shutterstock-617507069.jpg

Viskóza
Materiál, který si často lidé pletou s hedvábím. Cílem výrobců opravdu je strukturou napodobit vlákno bource morušového. Jedná se o celulózové vlákno a vyrábí se protlačením celulózové hmoty, která je získaná ze dřeva nebo z bavlny, tryskami. Proces získávání hmoty je sice chemický, ale neznamená to, že by se výsledná látka měla zatracovat! Na oblečení z USA se můžete ještě setkat s druhým názvem tohoto materiálu – rayon. Na nošení je oblečení z viskózy příjemné a v létě chladí. Nevýhodou je bohužel to, že se při praní na vyšší teploty sráží a snadno se prodře. Vyrábí se z ní jak lehké letní šaty, tak úpletové na zimu.


zalando.jpg

Košilové šaty s límečkem 100 % viskóza, Zalando


Polyester
Polyester je umělé zlo! V obchodech ho najdete bohužel skoro na každém ramínku, protože je jeho výroba nejlacinější. Někdy bývá jen příměsí, ale když vidíme na cedulce 100 %, měly bychom kousek rychle zase odložit zpět na věšák. Kromě nízké ceny některých oděvů (jiné značky si je umí zase pěkně vysoce nadcenit) je jeho nespornou výhodou to, že se vůbec nemačká. Dělá se z něj vše od halenek po funkční sportovní prádlo. Základní surovinou pro výrobu je ropa.
tricko.jpg

Top s dlouhým rukávem  95% polyester, 5% elastan, Zalando 


Nylon
Nylon je druh polyamidu, což je první syntetické vlákno vyrobené už v roce 1938. Jiný druh polyamidu je český vynález – silon. Dnes se s ním už moc nesetkáme, protože je jeho výroba dražší než výroba polyesteru. Vyrábí se z něj už jen punčochy a sportovní oblečení. Někde je používán ještě jako příměs.

shutterstock-1306038475.jpg

Zdroj: ShutterstockAkryl
Tato náhrada za vlnu byla vynalezena už v 50. letech. Pokud tedy obdivujete v obchodě vlněný kabátek, který stojí pouhých 1 500 Kč, věřte, že se nejedná o vlnu, ale právě o její napodobeninu – akryl. Výhodou je, že vám takový kabát nebudou okusovat moly, protože těm akryl nechutná, ale zároveň vás nezahřeje jako ten z pravé vlny. Na rozdíl od vlny akryl nekouše, takže při koupi svetru ho budete určitě rády preferovat. Kvalita akrylového vlákna se může různit. V obchodě tedy můžeme najít opravdu otřesně vypadající kousky, ale taky takové, které uměle vůbec nevypadají.

akryl.jpgTeplá dlouhá bunda z imitátu vlny, Bonprix

Čtěte také: