K silvestrovským pochoutkám neodmyslitelně patří také různé dobroty z vajec. Měla byste si ale pečlivě vybírat, jaká vejce budete jíst, a to nejen o svátcích. To nejhorší, co můžete pro své zdraví udělat, je vybírat potraviny podle toho, které jsou nejlevnější. Konkrétně u vajíček škodíte nejen svému zažívání, ale podporujete tím i týrání slepic.
Klasické české chovy jsou totiž v malých klecích, kde jsou slepice doživotně zavřené v tak malém prostrou, že se ani nemohou otočit. Takto vystresovaná a zmučená zvířata těžko budou produkovat něco, co je zdraví prospěšné.
Vejce z klecového chovu tak nepříznivě působí nejen na trávení, ale i na nervovou soustavu. Slepice totiž mají v přirozeném chování to, že snáší vejce do hnízda, procházejí se a hrabou. Ale v malé kleci nemohou ani roztáhout křídla.
Skutečně si myslíte, že se jejich zmučený život nepromítne do jejich vajíček, které si pak dáte ke snídani?
Naštěstí vejce musí být vždy označena podle toho, z jakého chovu pochází. Proto dbejte vždy na to, jaké kupujete. Ano, bio a vejce z volného chovu bývají dražší než ty z „klecí“, ale rozdíl v penězích nemůže vyrovnat zdravotní následky.
Jak poznat, z kterého chovu vejce pocházejí?
Každé balení musí mít podle nařízení EU označení, v jakých podmínkách slepice žijí:
0 – vejce nosnic v ekologickém chovu
1 – vejce nosnic ve volném výběhu
2 – vejce nosnic v halách (na podestýlce)
3 – vejce nosnic v klecích
Samotné vejce pak má přímo na skořápce razítko s číselným kódem, který označuje jeho původ. První číslo kódu znamená způsob chovu slepic (stejně jako na krabičce). Pak země, odkud pochází, kód a hmotnost.
Příklad
Je li na vejci číslo 3CZ 1234 M, znamená to, že je od slepice chované v kleci, pochází z České republiky a mělo by mít váhu mezi 53 až 63 g.
Vejce se totiž ještě označují podle hmotnosti, a to:
S = small - do 53 g
M = middle - 53 až 63 g
L = large - 63 až 73 g
XL = extra large - nad 73 g
Pokud tedy neseženete bio vajíčka, kupte si ty z podestýlky nebo z halového chovu. Hlavně se snažte nepodporovat týrání slepic tím, že budete kupovat vejce z „klecí“. Slepice si totitž vybrat nemohou, ale vy ano.
Nový komentář
Komentáře
Přesně proto je lepší na to jít postaru a zvířata chovat svépomocí. My jsme začátkem roku začali chovat křepelky, protože nám jejich vajíčka vždycky chutnala víc než slepičí. Z počátku moc nechtěly snášet, ale pak jsme přišli na to, že byla chyba v jejich krmení. Vyzkoušeli jsme různé značky, ale nakonec jsme zůstali u krmiv Energys, se kterými byl tento problém za pár týdnů vyřešený :)
Chov slepic, to mé tchýni šlo, takže jsem dostávala domácí vejce často
Dáša Dandová — #38 Monkee zkonstatovala, že jí je slepic líto.
Zkuste se věnovat i dalším pasážím komentáře. A znovu si přečíst, co jsem já označila za směšné.
Eva_Fl — #39

Dáša Dandová — #38 a vis, jak tesne u sebe jsou nacpany brambory?
Tendenční článek, co zaspal dobu. Klecový chov je v Evropě stále běžný, před časem byli chovatelé přinuceni dopřát slepicím konkrétní minimální prostor, tzv. obohacené klece. Tudíž se opravdu mohou otočit. Nemystifikujte ctěnou čtenářskou obec. Běžte si, vážená, nastudovat příslušnou legislativu! Nestihli to tehdy právě Poláci, odtud plyne averze k polským vajíčkům. Teď už i jejich klece odpovídají rozměrově požadavkům EU.
S tím stresem přeneseným do vajíčka to asi nebude tak akutní, klecový chov před r. 89 by znamenal totální degeneraci většiny obyvatel ČR, vyrostlé na vejcích tohoto odsuzovaného způsobu chovu slepic.
Je směšné si myslet, že soukromý chov a chov ve volném výběhu a v halách pokryje spotřebu vajec v republice. To je můj reálný pohled na věc. Byť je mi těch slepic líto.
Allma — #35
Nekamenuju, ja domacim vajickum neverim. Ja ty svy kupuju v obchodech, kde jsou kontrolovany.
gerda — #26 když jsem dělala v drůbežárně, tak jsme přisypávali do korýtka sušená rajčata. Teď je to rovnou v krmivu.
Klidně mě ukamenujte, ale když si přinesou lidi na dort svá domácí vajíčka, tak mám strach je rozbíjet, protože se mi už několikrát stalo, že tam byly záprtky
rozbíjím každé zvlášť. U kupovaných z drůbežárny kousek od domu, se mi to nestalo a vím, že jsou určitě kolikrát čerstvější než ta z domácího chovu
Maria28 — #9 My je kupujeme. Sice párkrát do roka přijdeme k domácím, ale to jen výjimečně, takže kupujeme.
gerda — #26 přesně to si taky myslím.
My máme domácí slepičky a vajíčka taky ,nikdy jsem nekupovala a když náhodou nemám nebo nenesou tak má maminka nebo švagrová
takže kupovaná ani neznám!
Suzanne — #28 Přesně tak.
My máme křepelčí
ale z jakýho chovu sou nevim
hihi,Né vajíčka kupukju v obchodě

Zrovna dnes jsem koupila vejce, tak se musím podívat z jakého chovu jsou.
IVECO — #21 No vidíš a já do Polska jezdím kupovat dobroty
Mají skvělé mléko i máslo, vejce jakbysmet
Vejce běžně kupuji buď v obchodě neboe v krámku u Poláků. Ceny rozumné a nikdy se mi z nich nic nestalo.
peetrax — #23z obchodu se ani stát nemůže. Pochybuju, že domácí chov má tak přísné podmínky, jako hromadný. O tom, že je slepicím líp na dvorku a na trávě, nemůže být pochyb. Ale veterinární kontrola probíhá určitě pečlivěji tam, kde jde o ten chov v halách a klecích. A patrně jim přidávají do krmení nějaké barvivo (mrkev?), protože už ani na ten žloutek nadávat nemůžu, je pěkně oranžový.
Taky je kupuji, a cena bývá rozhodující....
bohužel....
hubajda — #20 naprostej souhlas