K silvestrovským pochoutkám neodmyslitelně patří také různé dobroty z vajec. Měla byste si ale pečlivě vybírat, jaká vejce budete jíst, a to nejen o svátcích. To nejhorší, co můžete pro své zdraví udělat, je vybírat potraviny podle toho, které jsou nejlevnější. Konkrétně u vajíček škodíte nejen svému zažívání, ale podporujete tím i týrání slepic.

vejce

Klasické české chovy jsou totiž v malých klecích, kde jsou slepice doživotně zavřené v tak malém prostrou, že se ani nemohou otočit. Takto vystresovaná a zmučená zvířata těžko budou produkovat něco, co je zdraví prospěšné.

Vejce z klecového chovu tak nepříznivě působí nejen na trávení, ale i na nervovou soustavu.  Slepice totiž mají v přirozeném chování to, že snáší vejce do hnízda, procházejí se a hrabou. Ale v malé kleci nemohou ani roztáhout křídla.

Skutečně si myslíte, že se jejich zmučený život nepromítne do jejich vajíček, které si pak dáte ke snídani?

Naštěstí vejce musí být vždy označena podle toho, z jakého chovu pochází. Proto dbejte vždy na to, jaké kupujete. Ano, bio a vejce z volného chovu bývají dražší než ty z „klecí“, ale rozdíl v penězích nemůže vyrovnat zdravotní následky.

Jak poznat, z kterého chovu vejce pocházejí?

Každé balení musí mít podle nařízení EU označení, v jakých podmínkách slepice žijí:

0 – vejce nosnic v ekologickém chovu
1 – vejce nosnic ve volném výběhu
2 – vejce nosnic v halách (na podestýlce)
3 – vejce nosnic v klecích

Samotné vejce pak má přímo na skořápce razítko s číselným kódem, který označuje jeho původ. První číslo kódu znamená způsob chovu slepic (stejně jako na krabičce). Pak země, odkud pochází, kód a hmotnost.

Příklad

Je li na vejci číslo 3CZ 1234 M, znamená to, že je od slepice chované v kleci, pochází z České republiky a mělo by mít váhu mezi 53 až 63 g.

Vejce se totiž ještě označují podle hmotnosti, a to:
S = small - do 53 g
M = middle - 53 až 63 g
L = large - 63 až 73 g
XL = extra large - nad 73 g

Pokud tedy neseženete bio vajíčka, kupte si ty z podestýlky nebo z halového chovu. Hlavně se snažte nepodporovat týrání slepic tím, že budete kupovat vejce z „klecí“. Slepice si totitž vybrat nemohou, ale vy ano.

Reklama