Podívejme se na konec 17. století do Německa.
Tam se začal prodávat výrobek, který konkuroval i nejlepším francouzským parfémům. Jmenoval se EAU ADMIRABLE, čti o admirabl, což v překladu znamená obdivuhodná voda.
Byla to směs citrusových silic rozpuštěných v koncentrovaném alkoholu. Předpis byl opředen mnohými legendami, údajně s magickou léčebnou silou.
Jeho přesné složení je dodnes přísně střeženým patentem.
Vyráběl ho italský přistěhovalec z rozvětveného rodu FARINA – Johann Maria. Ten založil se synovcem firmu Farina Gegenüber dem Jülichplatz, což znamená Farina naproti Jülichově náměstí – přesné adresy zatím neexistovaly. Dodnes tato voda nese název Farina gegenüber.

Přenesme se do 8. 11. 1792.
To se v Kolíně nad Rýnem žení pan Wilhelm Mülhens.
A jako svatební dar dostává slavný předpis. A tak si v ulici Glockengasse č. 4711 zařizuje dílničku., která se postupem času stále zvětšuje.
Po obsazení Porýní francouzskými revolučními vojsky se stalo dobrým zvykem, že vojáci posílali domů svým ženám jako dárek tuto aqua mirabilis a rozšiřují slávu této zázračné vody pod názvem Farina (4711) Mülhens.

Ještě jsme ale nevysvětlili, jak se dostalo do názvu ono známé číslo.
Tak tedy, v roce 1796 francouzský velitel, generál Daurier nařídil v Kolíně očíslovat všechny domy ve městě, aby snáze identifikoval domy, kde jsou francouzští vojáci ubytováni.
A tak Ferdinanda Mülhense napadlo vložit číslo do názvu své kolínské, aby ji odlišil od jiných výrobců.

Postupně se její název zkracoval jen na EAU DE COLOGNE, čti o d koloň, čili voda z Kolína.
V 19. století firma ztratila právo na jméno Farina a od té doby slušně prosperují firmy dvě. Musím ještě dodat, že na počátku se tato kouzelná voda užívala vnitřně nebo k inhalaci.- Napoleon nařídil, že každý produkt, užívaný jako lék, musí mít na etiketě uvedené přesné složení. Aby se tomu rodina vyhnula, vytvořila novou, dnes bychom řekli image: udělali z léku eau de toilette – nebo-li toaletní vodu. Její sláva se dostala mezi smetánku, firma dostala mnohá ocenění na výstavách a dodnes velice dobře prosperuje. Kolínská se vyváží do 60 zemí světa.

Původně se prodávala v lékárenských lahvičkách, ale v roce 1881 se zrodil flakonek, jak ho známe dnes, včetně nálepky tyrkysově-zlaté.
Lahvičku vytvořil Peter Heinrich Molan, výrobce voňavek.

Kdo ze slavných tuto vůni používal?
Napoleon, Goethe, Richard Wagner a možná i Vy...

       
Reklama