kousat

Podle výzkumu kanadských pediatrů z University of Calgary si nehty okusuje asi 30 % dětí ve věku od sedmi do deseti let a dokonce 45 % dospívajících.

Kousání nehtů je projevem potlačeného vzteku či nervozity a má dokonce i svůj lékařský název – onychophagie. Nejčastěji se objevuje v dětství, může však přetrvat i do dospělosti, pokud není nahrazena jiným špatným návykem (většinou kouřením či přejídáním se).

Kousání nehtů může způsobit také zdravotní komplikace. Pod nehty a na rukou se i při pečlivé hygieně nachází vysoký počet bakterií, které sliznicí úst putují do organismu jako otevřenou bránou. Okousané nehty a poraněná pokožka kolem nich je náchylná k proniknutí infekce a bakterií. Kousání poškozuje také zuby a může vést k poranění dásní. Dost důvodů k tomu dát nepěknému zlozvyku jednou pro vždy sbohem, že? Jenže jak na to?

Mně v boji s tímhle zlozvykem pomohlo přihlášení do hodin klavíru. Zkrátka jsem se musela snažit, aby moje ruce vypadaly k světu. Ale jde to i jinak

Nejdřív zkuste vápník

U dětí může být kousání nehtů vyvoláno také nedostatkem vápníku. Zjistíte-li tedy u svých dětí tento zlozvyk, zkuste jejich jídelníček po dobu jednoho měsíce obohatit o mléko, jogurty a další mléčné výrobky. Zdrojem vápníku jsou i sardinky, brokolice, zelený hrášek, lískové oříšky nebo slunečnicová semínka. Pokud je dítě v jídle vybíravé nebo nesnáší mléčné výrobky, pomohou doplňky stravy z lékárny. Pokud však dítě do měsíce s kousáním nehtů nepřestane, je třeba hledat jinou příčinu zlozvyku. 

Promluvte si

U dětí může pomoci správně vedený rozhovor s rodiči, u starších pak dostatek odpočinku a kvalitní relaxace. V těžších případech je vhodné vyhledat pomoc psychologa. Přestože se může zdát kousání nehtů úsměvným důvodem k návštěvě lékaře, psycholog většinou objeví hlubší souvislosti, které by bez odborné pomoci mohly vést k dalším problémům.

Udělejte si společně manikúru, naneste hořký lak

Zejména holčičky a dívky si mohou nechat vysvětlit, že upravené ruce a nehty jsou pěknou ozdobou a manikúra nezbytnou součástí hygieny. Stačí, když si maminka jako vzor pěstí své nehty a z jejich úpravy si s dcerou udělá příjemný rituál. Ruce se vykoupou ve vodě s vonným olejíčkem, s pomocí pomerančového dřívka se jemně zatlačí kůžičky a pilníkem se nehty zapilují do pěkného tvaru. Momentálně jsou hitem skleněné pilníky (na jejich výrobu se specializuje firma Glasscare).

Na závěr se pak nehty nablýskají bezbarvým lakem nebo podle vkusu ozdobí barevným nátěrem. Za zmínku určitě stojí speciální (barevný i bezbarvý) lak proti kousání nehtů. Jeho hořká chuť bezpochyby odradí každého, kdo by se o okusování nalakovaných nehtů pokusil. K dostání je v lékárnách v ceně od 50 korun.

Měla jste někdy potíže s kousáním nehtů? Co vám pomohlo? Koušou si nehty vaše děti?

Reklama