shoes

Přinášíme vám druhý díl seriálu „Jak vybrat správné boty pro vaše dítě“ (První díl najdete ZDE). V předchozím článku jste si mohli přečíst obecná doporučení, nyní vám předkládáme konkrétní rady. Přečtěte si, co vám výběr usnadní!

Jak tedy vybrat správné botičky?

1) Správná velikost

Dětská nožka roste většinou hodně rychle, v některých rodinách proto kupují i několik párů bot během jednoho roku. Je tudíž velmi důležité nožičku dítěte při koupi bot vždy přeměřit! Mnoho prodavaček se zeptá na aktuální číslo obuvi dítěte a nabídnou vám boty o 1 číslo větší. To je ale zásadní chyba! Každá firma (i s certifikátem „Žirafa") značí velikost bot trošku jinak. Je tedy možné, že dítě vám odrůstá ze zimních botiček firmy X velikosti 25, a přesto mu koupíte dokonale padnoucí jarní botičky od firmy Y také velikosti 25. Zjištění aktuální délky nožičky by mělo být samozřejmostí, první věcí, na kterou se prodavačka zaměří. Po změření délky nožičky následuje určení velikosti obuvi s tím, že je stále potřeba kontrolovat, aby nadměrek byl v rozmezí 1-1,5 cm.
Pokud ve vašem okolí nemáte žádný obchod s prodavačkami, které nožičky přeměřují, doporučuji přípravu doma. Změřte dítěti velikost bosé nožičky klasickým obkreslením, dbejte však na to, aby dítě na noze opravdu plně stálo a nožičku jste tak obkreslovali v její celé délce. Vyrobte si poté z nějakého tužšího materiálu (tvrdý papír, pevná fólie, ...) proužek ve stejné délce, jaká je délka nohy vašeho dítěte. (Šířka cca 1-2 cm, není podstatná.) Tento proužek si vezměte s sebou na nákup a vkládejte ho do botiček až do špičky. Uvidíte, kolik místa v botičce zbývá, zda má správný nadměrek.

2) Správná šířka

Dětské nožičky jsou různě široké, a tomu odpovídá i nabídka bot na našem trhu. Při koupi se tedy dívejte i na to, zda dítěti zkoušíte botu správné šířky. Dětem s úzkou nožičkou nebude širší bota držet nohu tak pevně, jak je potřeba. A dětem s širší nožičkou zase bude úzká bota těsná a může docházet k otlakům, puchýřům, nedokrvování...
Nejen u délky, ale i u šířky je zavedeno značení - písmeny D až K.

3) Zkontrolujte další parametry botičky

Je špička kulatá? Jsou opatky tvrdé a stejně vysoké? (Ano, i to se stává, že jeden opatek je nižší a rozdírá dítěti patu.) Je bota lehká? Dá se bez problémů ohýbat? Nemá podpatek?

4) Zapínání

Pro nejmenší děti jsou vhodné botičky na tkaničky - můžete je utáhnout tak, aby dítěti botičky seděly co nejlépe. Pro větší děti, které třeba čeká školka, jsou vhodné botičky na suchý zip, protože takovéto botičky si zvládnou zapnout samy.

5) Vyzkoušejte dítěti obě boty a nechejte ho projít se v nich.

Pozorujte, zda dítěti nekloužou botičky z nohou, zda se dobře ohýbají, zda dítě nezakopává (pokud ano, bota je příliš velká)...

Čeho se za všech okolností vyvarovat?

  • Nikdy nedávejte dítěti boty nošené někým jiným!

Rodiče často v rámci úspor nechávají pěkné, neponičené boty staršího dítěte donosit mladším dítětem. To je ale velká chyba! Každý člověk má jiný styl chůze, každý člověk boty opotřebovává trošku jinak. Tím, že dítěti dáváte již nošené boty, mu vlastně dáváte znehodnocenou obuv, která mu může nožičky deformovat.

  • Nikdy nekupujte boty přes internet!

Z výše uvedených zásad je naprosto jasné, že správnou botu nikdy nemůžete poznat podle obrázku v internetovém obchodu či v nějaké burze maminek. Číslo boty vám nic neřekne, dokud dítěti botu nevyzkoušíte. Podle obrázku nepoznáte, jak je bota uvnitř široká. Správnou dětskou obuv kupujte vždy v kamenném obchodě po pečlivém vyzkoušení.

  • Nikdy nekupujte nekvalitní obuv, např. ze stánků!

Mnoho dětí má problémy s nohami právě kvůli nošení nekvalitní obuvi, zejména ze stánků. Ale i v kamenných obchodech, i v obchodech známých značek, můžete koupit nekvalitní obuv. Zárukou kvality je již výše zmiňovaný dobrovolný certifikát „Žirafa". Zjistěte si, kteří výrobci bot tento certifikát mají, a od nich botičky kupujte.

  • Na obuvi nešetřete!

Kvalitní dětské boty jsou drahé. Domluvte se proto třeba s prarodiči, že dítěti ke svátku či k narozeninám na botičky přispějí. Jedná se sice o poměrně vysokou částku (v rozmezí cca 600-1400 Kč), ale botičky kupujete během roku maximálně párkrát, není to dennodenní výdaj. Navíc - investice do kvalitních botiček se vyplatí. Pokud se dítěti bude nožička deformovat v důsledku nekvalitní obuvi, bude vás to ve výsledku stát mnohem více času peněz - za lékaře, speciální pomůcky... Znám maminku, která chtěla ušetřit na levných botičkách. Její dcera měla již ve dvou letech zhroucenou nožní klenbu. Rodiče holčičce museli nechávat šít velmi drahou, speciálně upravenou obuv jen pro její nožičky. Maminka si pozdě vyčítala, že kdyby na botičkách nešetřila, nemusela teď platit o mnoho víc peněz a ještě s dcerou navštěvovat lékaře a absolvovat speciální vyšetření.

  • Nikdy nezkoušejte velikost mačkáním!

Děti instinktivně skrčují prsty, takže když zmáčknete špičku a zjistíte, že dítě tam palec nemá, může to být i kvůli tomu, že jsou prsty skrčené. Stejně tak se správná velikost nezkouší tím, že strkáte prst do boty u paty. Pokud si chcete ověřit, zda je velikost bot správná, použijte výše uvedený postup s doma vyrobeným měrným proužkem.

Možná se vám zdá, že informací je příliš mnoho. Před prvním nákupem si můžete nejdůležitější zásady vypsat na papírek, abyste v obchodě na nic nezapomněli. Při dalších nákupech už ale budete vše kontrolovat automaticky.

Na závěr připojuji dva odkazy. Na těchto stránkách se můžete o problematice zdravotně nezávadných botiček dočíst víc. Krom jiného tu naleznete články o správném obouvání i s ilustracemi pro lepší přehled.

Užitečné odkazy

http://www.coka.cz/ - Česká obuvnická a kožedělná asociace (ČOKA)
http://www.budulinek.eu/ - ochrana zdraví před nebezpečnými výrobky, stránky europoslankyně Zuzany Roithové

Reklama