Kvalita vnitřního prostředí má podstatný vliv na naše zdraví a imunitu. Správná teplota a větrání je pro náš život v uzavřených prostorech ještě důležitější než akustické anebo světelné mikroklima. Pro zdravé prostředí a regeneraci lidského organismu je proto základem dostatek čerstvého vzduchu a tepelná pohoda.

Pro dostatek čerstvého vzduchu a tepelnou pohodu musíme umět vyvážit tři složky, jež přispívají k vytvoření komfortního klima. „Kromě teploty jako takové má na naši pohodu vliv také vlhkost vzduchu, rychlost jeho proudění a v neposlední řadě koncentrace oxidu uhličitého. Právě proto je důležité větrání nepodceňovat a věnovat mu patřičnou pozornost,“ vysvětluje Ing. Martin Preclík ze společnosti KORADO.

Sedm tipů pro efektivní management tepla v domácnosti v zimním období:

  1. Alespoň jednou denně otevíráme okna do kořán a provětráme celý byt. Nejen ložnice nebo obývací pokoj trpí vlhkostí, vyvětrat zaslouží i koupelny, chodby či toaleta.
  2. V zimě zapomeneme na ventilačku i mikroventilaci (využijeme jich max. přes noc), jejich prostřednictvím nám utíká především teplo, vydýchaný vzduch v místnosti dostatečně neodvětrá.
  3. V ložnici a místnostech, kde trávíme většinu času, je vhodné větrat častěji. Ráno – pro odvětrání přebytečné vlhkosti a večer – pro obnovení čerstvého vzduchu. Ideální je však trvalé větrání po celou noc. S tím mohou pomoci lokální větrací jednotky, které filtrují prach, pyl a další zatěžující škodliviny z venku. Jejich výhodou je také výrazné odhlučnění, jež vítají především obyvatelé rušných lokalit.
  4. Jsme-li doma celý den, větráme častěji - krátce, ale intenzivně. Na 5 minut otevřeme všechna okna naráz, v čase velkých mrazů stačí 3 minuty. Během této chvíle se vzduch sice ochladí, ale stěny vychladnout nestihnou a prostor se tak brzy opět prohřeje. Větrat nezapomínáme ani v době vaření, sušení mokrého prádla či po sprchování, tedy v době, kdy zvyšujeme vlhkost v obydlí.
  5. Je-li otopné těleso umístěno přímo pod oknem, v době větrání otočíme termostatickou hlavici na minimum, aby ji chladný vzduch zvenku nemátl a otopné těleso nepřidávalo na intenzitě. Po ukončení větrání a opětovném prohřátí místnosti ji vrátíme do původního nastavení.
  6. Vysledujeme, jaká je pro nás ideální teplota v každé místnosti, a tu se snažíme pomocí regulačních prvků udržovat.
  7. Odstraníme dlouhé závěsy a všechny objemné předměty, které by mohly bránit cirkulaci vzduchu okolo otopných těles. Naopak roleta přímo v okně pomůže proti úniku tepla.

Tip na moderní způsob větrání:

Kvalitní vzduch ve vašem obydlí mohou zajistit i větrací jednotky, které se o vše postarají za vás. Jejich podstatnou výhodou je výrazné omezení tepelných ztrát, schopnost udržovat stabilní mikroklima po celý rok a prokazatelně zvyšují kvalitu vzduchu. Větrací jednotky navíc zajišťují útlum hluku zvenčí. Jejich podstatnou výhodou je také možnost volby filtrů, kdy se správně zvoleným filtrem můžete přispět k řešení problémů alergiků či osob s respiračními obtížemi. K dostání je filtr na jemný prach a pyl, ale třeba i filtr s aktivním uhlím, který filtruje pachy z venku.

Na obrázku KORASMART 1300 – lokální větrací jednotka s rekuperací a útlumem hluku. K dostání od 30 048 Kč vč. DPH.

Více na KORADO.CZ

Reklama