Kvalita vnitřního prostředí má podstatný vliv na naše zdraví a imunitu. Správná teplota a větrání je pro náš život v uzavřených prostorech ještě důležitější než akustické anebo světelné mikroklima. Pro zdravé prostředí a regeneraci lidského organismu je proto základem dostatek čerstvého vzduchu a tepelná pohoda.
Pro dostatek čerstvého vzduchu a tepelnou pohodu musíme umět vyvážit tři složky, jež přispívají k vytvoření komfortního klima. „Kromě teploty jako takové má na naši pohodu vliv také vlhkost vzduchu, rychlost jeho proudění a v neposlední řadě koncentrace oxidu uhličitého. Právě proto je důležité větrání nepodceňovat a věnovat mu patřičnou pozornost,“ vysvětluje Ing. Martin Preclík ze společnosti KORADO.
Sedm tipů pro efektivní management tepla v domácnosti v zimním období:
- Alespoň jednou denně otevíráme okna do kořán a provětráme celý byt. Nejen ložnice nebo obývací pokoj trpí vlhkostí, vyvětrat zaslouží i koupelny, chodby či toaleta.
- V zimě zapomeneme na ventilačku i mikroventilaci (využijeme jich max. přes noc), jejich prostřednictvím nám utíká především teplo, vydýchaný vzduch v místnosti dostatečně neodvětrá.
- V ložnici a místnostech, kde trávíme většinu času, je vhodné větrat častěji. Ráno – pro odvětrání přebytečné vlhkosti a večer – pro obnovení čerstvého vzduchu. Ideální je však trvalé větrání po celou noc. S tím mohou pomoci lokální větrací jednotky, které filtrují prach, pyl a další zatěžující škodliviny z venku. Jejich výhodou je také výrazné odhlučnění, jež vítají především obyvatelé rušných lokalit.
- Jsme-li doma celý den, větráme častěji - krátce, ale intenzivně. Na 5 minut otevřeme všechna okna naráz, v čase velkých mrazů stačí 3 minuty. Během této chvíle se vzduch sice ochladí, ale stěny vychladnout nestihnou a prostor se tak brzy opět prohřeje. Větrat nezapomínáme ani v době vaření, sušení mokrého prádla či po sprchování, tedy v době, kdy zvyšujeme vlhkost v obydlí.
- Je-li otopné těleso umístěno přímo pod oknem, v době větrání otočíme termostatickou hlavici na minimum, aby ji chladný vzduch zvenku nemátl a otopné těleso nepřidávalo na intenzitě. Po ukončení větrání a opětovném prohřátí místnosti ji vrátíme do původního nastavení.
- Vysledujeme, jaká je pro nás ideální teplota v každé místnosti, a tu se snažíme pomocí regulačních prvků udržovat.
- Odstraníme dlouhé závěsy a všechny objemné předměty, které by mohly bránit cirkulaci vzduchu okolo otopných těles. Naopak roleta přímo v okně pomůže proti úniku tepla.
Tip na moderní způsob větrání:
Kvalitní vzduch ve vašem obydlí mohou zajistit i větrací jednotky, které se o vše postarají za vás. Jejich podstatnou výhodou je výrazné omezení tepelných ztrát, schopnost udržovat stabilní mikroklima po celý rok a prokazatelně zvyšují kvalitu vzduchu. Větrací jednotky navíc zajišťují útlum hluku zvenčí. Jejich podstatnou výhodou je také možnost volby filtrů, kdy se správně zvoleným filtrem můžete přispět k řešení problémů alergiků či osob s respiračními obtížemi. K dostání je filtr na jemný prach a pyl, ale třeba i filtr s aktivním uhlím, který filtruje pachy z venku.
Na obrázku KORASMART 1300 – lokální větrací jednotka s rekuperací a útlumem hluku. K dostání od 30 048 Kč vč. DPH.
Více na KORADO.CZ
Nový komentář
Komentáře
Ta postel je dokonalá