Máte na zahradě bazén a sníte o tom, že v něm letos budete udržovat křišťálově čistou vodu? Možná vás překvapí, že docílení tohoto stavu není vůbec tak složité, jak si myslíte. Stačí se jen řídit pár základními pravidly a budete se pyšnit bazénem s čistou, průhlednou a zdravotně nezávadnou vodou po celou koupací sezónu.

 Špína, která je vidět

Voda v bazénu je neustále vystavována velké zátěži způsobené člověkem i přírodou. Čistotu vody v bazénu ohrožují nejen bakterie a řasy, ale také další nečistoty jako je například listí, jehličí, tráva nebo hmyz. Pokud nečistoty tohoto typu do vody napadají, dají se odstranit ručně pomocí hladinové a dnové síťky, které lze pořídit už za několik stokorun. Další možností jsou pak poloautomatické nebo automatické vysavače. Jejich pořizovací cena se pohybuje už kolem několika tisíc korun. Do základní výbavy pak patří také kartáč, kterým snadno vyčistíte nečistoty ze dna a stěn bazénu. Ochranu vody zajistí i plachty, které slouží k zakrytí hladiny, ve chvílích, kdy bazén zrovna nepoužíváte.

bazén

Bez filtrace se neobejdete

Základem každého čištění vody v bazénu je filtrace, která bývá zpravidla dodávána společně s bazénem. V současnosti se nejvíce používá písková filtrace, ta nahradila starší kartušovou filtraci, která byla dříve hojně využívána. Písek je potřeba jednou týdně propláchnout a po roce je pak nutné koupit nový a vyměnit ho. Pokud bazén využíváte velice intenzivně, je nutné častěji kontrolovat průchodnost pískové náplně a případně časový interval proplachu zkrátit.

Nejdůležitější je dezinfekce

Pískový filtr, síťky, vysavače ani plachty ale samy o sobě vodě nezabezpečí hygienickou nezávadnost. Aby byla voda v bazénu skutečně čistá, je potřeba používat kromě těchto praktických pomocníků také chemické přípravky. Nejdůležitějším ošetřením bazénové vody je její dezinfekce, které dosáhnete použitím přípravku na bázi chloru, například Savo Original.

Jak postupovat?

SavoPostup dezinfekce vody v bazénu je velmi jednoduchý. Potřebnou dávku čisticího a dezinfekčního přípravku je nutné nejprve promíchat s několika litry vody. Pro první zachlorování bazénu je vhodné dávkovat v poměru 160 ml přípravku Savo Original na 3 m3 vody. Toto množství nejdříve rozmíchejte v 9 litrech vody a pak po částech vlijte do bazénu. Chlor by měl být v bazénu přítomný v koncentraci 0,3 – 0,6 mg na litr vody. Udržovací dávka pro průběžné čištění závisí na počasí a na frekvenci využívání bazénu. Pro běžnou dezinfekci a udržení správné koncentrace volného chloru v bazénu se doporučuje dávkovat 80 ml přípravku Savo Original na 3 m3 vody každé 2-3 dny.  V parných letních dnech je vhodné bazén dezinfikovat denně. Ideální je také bazén dezinfikovat až večer po koupání, jelikož vstup do bazénu se doporučuje nejdříve půl hodiny po čištění. 

Savo Original zakoupíte v běžné obchodní síti za nezávaznou doporučenou spotřebitelskou cenu 29, 90 Kč / 1 000 ml.

Více informací najdete na www.savo.eu.

Používejte biocidy bezpečným způsobem. Před použitím si vždy přečtěte označení a informace o přípravku.

Reklama