,,Ach jo, už je to tady zase,“ povzdechla si Iva, když se ráno štrachala z postele. Zívla, protáhla se jako  kočka a nepěkně to v její páteři  zarachotilo.  "Během těch pár týdnů, kdy jsem docházela na rehabilitaci a pravidelně cvičila, to bylo fajn. 
Letité bolesti hlavy a krku, někdy i  bolestivý tlak v kříži jako by se umoudřily. Ale teď je to tady zase. Zkusila pár základních cviků na krční páteř, ale její tvář se pokřivila bolestivou grimasou, do práce si raději vzala krční límec a vybavila se zásobou osvědčených léků proti bolesti, aby den za počítačem vůbec přežila.

 

Míváte zvláště po ránu bolesti páteře? Každá bolest má svou příčinu a bolesti v zádech či hlavy jich mohou mít mnoho. Jednou z nejčastějších, avšak relativně nejlépe řešitelných příčin je vedle kvality postele a matrace i poloha našeho těla na lůžku v době spánku.

Poloha, jakou zaujímáme v noci na lůžku, je pro správnou funkci pohybového aparátu stejně důležitá, jako poloha našeho těla během dne. Pokud již nějaké obtíže máme, je také nutné rozlišovat, zda  trpíme potížemi hlavně v oblasti bederní, hrudní nebo krční páteře. Často se však obtíže kombinují.

Jaké je správné lůžko?

Všeobecně bývá vžitá představa, že při obtížích s páteří má mít lůžko tvrdou podložku s co nejnižší matrací. Někteří pacienti si stěžují, že si pořídili lůžko s tvrdou podložkou, a přesto jejich obtíže neustupovaly, ale naopak se jejich bolesti ještě zhoršily. Také se může stát, že ke zhoršení obtíží dojde při krátkodobé změně lůžka, např. o dovolené, na návštěvě….

V prodeji jsou různé druhy matrací a ne každá tzv. zdravotní matrace je vyhovující. Jako nejvhodnější považují odborníci matraci z jednoho kusu s tzv. ,,předpruženou“ vložkou, která se přizpůsobuje fyziologickému profilu těla a je dimenzovaná na určité zatížení podle hmotnosti a výšky ležícího. Vhodnost určité matrace je tedy velmi individuální. Při koupi zdravotní matrace by samozřejmě bylo vhodné mít možnost si ji na několik dnů vyzkoušet, než si ji koupíme. Za zcela nevhodné jsou považovány matrace se zabudovanými péry, i když jsou položeny na tvrdém podkladu.

Správná poloha ve spánku.

Obtíže způsobené špatnou polohou ve spánku se často projevují bolestmi hned po probuzení ("přeležený krk“). Pokud trpíte bolestmi v kříži, je důležité vědět, zda ležíte na boku, na zádech nebo na břiše. Některé polohy obtíže přímo provokují, zejména leh na břiše!

Poloha na břiše páteři velmi škodí.  Je naprosto nevhodná zvláště u opakujících se ústřelů krční páteře, bolestí vyzařujících od krční páteře do hlavy či rukou, při závratích. Při uvedených obtížích je bez změny polohy ve spánku často veškerá (a mnohdy nákladná) léčba zcela bez efektu! Abychom  mohli v poloze na břiše dýchat, musíme hlavu i krk maximálně rotovat do strany. Tím se výrazně mění napětí v krčních svalech, zmenšují se meziobratlové prostory, kterými vystupují nervové kořeny, napínají se i jiné přítomné struktury především probíhající cévy (vertebrální tepny, což může vést k závratím.)  Existují sice speciální podhlavníky s otvorem pro nos, které umožňují polohu na břiše bez otočení hlavy, způsobují však nevhodné nadměrné prohnutí  krční páteře.  Poloha na břiše škodí i bederní páteři zvláště u bederní hyperlordózy (nadměrné prohnutí), protože se touto polohou prohnutí páteře ještě více zvětšuje. Zvyk ležet na břiše pochází z raného dětství, kdy je tato poloha vzhledem k poměru hlavy a trupu s úzkými rameny  fyziologická  (do prvního půl roku novorozence ji však také zamezujeme a dáváme přednost poloze na boku jako doporučený postup při prevenci syndromu náhlého úmrtí kojence).

Usínáte pouze se svým mazlíčkem, nebo je vám jedno, jaký polštář máte pod hlavou?

S úpravou polohy při ležení a ve spánku souvisí i podložení hlavy. K rozšířeným mýtům patří také nesprávná představa, že podložení hlavy má být co nejmenší, nebo dokonce na plocho. Podložení hlavy je závislé na jejím držení a  průběhu hrudní páteře. Při nevhodném podložení (vysoký nebo naopak nízký polštář) je hlava a krční páteř v poloze na zádech v nevhodném předklonu nebo záklonu, zvláště pak u starších lidí s kulatými zády by padala do záklonu. Při poloze na boku záleží na šířce ramen. Abychom udrželi hlavu v neutrální poloze s osou těla. Někteří lidé si podkládají hlavu vlastní paží, tím vlastně pociťují nutnost podpěry při nedostatečně vysokém podhlavníku. Podhlavník musí být tak velký, aby na něm hlava ležela stabilně, sice poddajný, ale dost pevný, aby udržel hlavu ve správné poloze. Musí mít tu správnou, individuálně určenou výšku. Nesmí vniknout pod ramena a neměl by mít tvar klínu.         

Samozřejmě, pokud obtíže trvají i po správném "zorganizování"  postele i vaší pozice v ní, je třeba se poradit s lékařem a pátrat i po dalších možných příčinách bolesti.        

Reklama