Jestliže se dostanete do Marseille, je jasné, že si zde koupíte na památku legendární místní mýdlo. Mají ho v každém krámu s dárky na památku a to v mnoha velikostech, nejčastěji ve tvaru kostky. Mýdlo se zde vyrábí již 600 let, klasické a „pravé mýdlo“ z Marseille má zelenou přírodní barvu.
5b56ef5fdb524obrazek.jpg

Chcete vědět proč? Pak se můžete vydat do MuSaMy, což je Muzeum tradičního mýdla v Marseille. Tady si po zaplacení vstupného můžete nejen prohlédnout celou historii a seznámit se s příběhem mýdla, ale také si ho pod odborným dozorem sami vyrobit! A pokud vám ten vyrobený kousek nebude stačit, pak si můžete další mýdla nakoupit v muzejním obchůdku.

5b56feaca498fobrazek.jpgJá jsem si pravé mýdlo v muzeu MuSaMa vyrobila. Muzeum je malé a útulné, v několika místnostech si můžete přečíst a prohlédnout na plakátech a dobových fotografiích, jak se mýdlo dříve vyrábělo, jak vypadaly stroje na zpracování surovin, ale také si vyzkoušet dobový oděv žen, které v továrně na mýdlo pracovaly nebo se vyfotit na památku s dobovými rekvizitami.

V místnosti, kde se názorně můžete podívat na výrobu mýdla, vám nejprve odbornice v rámci krátkého semináře vysvětlí celý jednoduchý postup výroby. Na počátku jsou tři suroviny – olivový olej, voda a louh. Tato směs se dlouhou dobu vaří a míchá, až se „vyvaří“ mýdlové hrudky. To ale ještě není mýdlo. Vlivem přítomného louhu byste se neumyli, ale popálili. Proto je nutné tuto hmotu ještě od louhu vyčistit slanou vodou. Následný produkt se zase musí zahřát a tvarovat. Takto vzniklé mýdlo musí ještě vytvrdnout a pak už se může použít.

5b56f1dc51290obrazek.jpgKlasické, takto čisté přírodní mýdlo sloužilo k mytí těla i obličeje, k praní prádla a mnohdy zastoupilo i zubní pastu. Díky dalším přísadám pak vznikly další typy mýdel, s různými barvami a vůněmi. V roce 1688 byly uzákoněny striktní podmínky výroby, aby se mohlo mýdlo jmenovat „Savon de Marseille“. Jedna z podmínek byla, že mýdlo musí obsahovat 72 % přírodního oleje. Složení a % oleje byla na mýdle vyražena speciálními razítky.

Muzeum MuSaMa je skvělou příležitostí dostat se k informacím o tradičním mýdle, spjatého s městem Marseille. Vyzkoušet si vyrobit své mýdlo bylo velmi zábavné a poučné. Výslednou zelenou kostku si pak můžete orazit razítkem a zabalíte si ho domů. Já jsem ho měla zároveň jako dárek pro kamarádku. Pokud budete v Marseille, vyzkoušejte si to.
5b56ff0f03b1fobrazek.jpg

Více informací se dozvíte zde nebo na Facebooku.

Pokud se vydáte do Provence, mohly by se vám hodit tyto odkazy:

Můj blog: www.Klaracestovani.cz
Instagram: Klara_Blog_Cestovani

Články:

Uložit