Valcha už je minulost, tatramatka, kterou bylo třeba zasednout, aby neproskočila jádrem do obývacího pokoje, taktéž. Dnes už skutečně můžeme říct, že prádlo nepereme my, ale naše pračka. Tato nyní již pohodlná činnost je rutinou každé domácnosti. To je však jen jeden úhel pohledu.

Nabízí se však i jiná myšlenka. Pokud patříte mezi filosofy, kteří nad životem možná více přemýšlejí, než ho žijí, možná vás napadlo, jak se asi cítí prádlo v pračce (možno vzít v úvahu i domácího mazlíčka, který usnul ve špatnou chvíli na špatném místě). Můžete si to vyzkoušet sama.

Ne, nechceme po vás, abyste se skládala do bubnu o objemu třikrát menším, než je lidské tělo. Mluvíme o zorbingu, nebo spíše jeho vylepšené verzi – hydrozorbingu.

Zorbing je adrenalinová atrakce, která se těší stále většímu zájmu. Výhodou je, že ji lze provozovat jak v zimě na sněhu, tak v létě na trávě. Je to sport poměrně mladý. Zrodil se na Novém Zélandu v polovině devadesátých let a jeho pravidla jsou celkem jednoduchá. Stačí vlézt do speciální průhledné nafukovací koule, která měří v průměru něco přes tři metry, a ve svých útrobách nese ještě jednu menší kouli, do níž je následně posádka připoutána. V této kouli se nakonec posádka spustí z kopce dolů.

A protože některým zorbonautům už taková atrakce připadala poněkud fádní, rozhodli se ji vylepšit. A to už mluvíme o výše zmiňovaném hydrozorbingu. Jeho tajemství? Společně s posádkou se v kouli nachází také určité množství vody, což zorbonautům zaručí ještě intenzivnější prožitek. Při takovém sportu se prostě cítíte jako… jako prádlo v pračce.

Pokud vás děsí představa, že jste uzavřena v nafukovací kouli (zorb), která se nekontrolovatelně řítí z kopce kamsi do údolí, máme pro vás pár informací pro uklidnění. Konstrukce zorbových koulí absorbují všechny nárazy, a tak jsou možnosti poranění minimální. Tvrdí se, že se v kouli ještě nikdy nikomu neudělalo nevolno.

V České republice se zorbové dráhy nacházejí v Brně, Luhačovicích, Plzni, Jindřichově Hradci, Kroměříži, Vrchlabí a samozřejmě i v Praze. Vyzkoušet si to můžete již od 300 korun, cena je však závislá na počtu jízd a počtu osob v jednom zorbu.

Zorbování není vhodné pro těhotné ženy, epileptiky a osoby vážící více než 90 kilogramů. Osoby mladší 18 let musí mít souhlas zákonného zástupce.

Redakce dodává: Zatím jsme se dostali jen k máchání, počkejte, až přijdou na způsob, jakým lze simulovat ždímání.

Vyzkoušela byste si to?