Prořezávání keřů se sice provádí nejčastěji začátkem března, ale u některých druhů je třeba vzít do ruky zahradnické nůžky i v průběhu vegetačního období, například po odkvětu. Cílem tohoto řezu je podpořit nový růst, odstranit odumřelé květy a větve a udržet keř zdravý a dobře tvarovaný.

6451059f719a4obrazek.jpg

Do kterých keřů se pustit?

Určitě znáte Zlatici, kterou většina lidí chybně označuje jako Zlatý déšť. Je klasickým příkladem keře, který bude krásně prospívat jen tehdy, nebude-li přehuštěný. Máte-li ho na zahradě, je důležité keř po odkvětu – nejpozději však do konce července, sestříhat zhruba ve dvou třetinách výšky větve. Podobně je na tom také oblíbený šeřík. Jak na to? Zasáhněte hned po odkvětu a odstraňte všechna odkvetlá květenství. Jinak se z nich totiž stanou semena, čímž by se oslabily nově rostoucí výhony. Ostříhat suchá květenství se doporučuje například také u rododendronů či azalek

Další keře, u které je třeba prořezat po odkvětu je například tavolník nebo jasmín. Suchá květenství je důležité odstranit u keřů, jež kvetou v létě jako jen například komule Davidova (Motýlí keř), ale také hortenzie, růže či kalina. Pokud chceme mít silnější kvetení, můžeme také omezit počet výhonů, aby měl keř více energie. Samostatnou kapitolou jsou pak živé ploty, které je třeba zastřihávat častěji, zejména pokud jsou tvořeny listnatými druhy dřevin jako je například bobkovišeň.

645106bd78906blobid0.jpg
Foto: Klára Křížová

Vyberte správné náčiní

Základem jsou kvalitní a ostré nůžky. Měly být dostatečně ostré a velké, aby dokázaly bez problémů prořezat větve daného keře. Pokud jsou nůžky tupé nebo malé, mohou větve drhnout a poškozovat rostlinu. Ideální tedy je mít k dispozici nůžky různých velikostí. Přinášíme několik tipů na kvalitní nůžky, které by ve vaší zahradnické výbavě neměly chybět.  

645105c215682obrazek.jpg

Nůžky na silné větve

Umožňují účinně a pohodlně prořezávat větve stromů a keřů. Díky tomu otevírají koruny stromů, aby jimi pronikalo světlo a vzduch. Nůžky na silné větve Fiskars nabízejí řadu funkcí a technologií, které vám pomohou dosáhnout na vysoké větve, snadněji prořezat ty tvrdé a zpříjemní vám tak péči o stromy i keře.

Naše tipy:

  • Nůžky na silné větve PowerGear™ L32, bílé jsou určeny pro stříhání tvrdého a suchého dřeva do průměru 35 mm. Mají převodový mechanismus Power Gear pro usnadnění střihu a velmi nízkou hmotnost z materiálu materiálu FiberComp™. Dodávají se ve třech typech – jednočepelové, dvoučepelové a dvoučepelové ve tvaru běžných zahradních nůžek.64510640560e8obrazek.jpg
  • Nůžky na silné větve SingleStep™ jsou lehké a obratné nůžky pro každodenní střih na zahradě. Vyrábějí se ve dvou variantách - dvoučepelové (vhodné zejména pro střih čerstvého dřeva) a jednočepelové (vhodné zejména pro střih tvrdého suchého dřeva).

6451065b560b5obrazek.jpg

Zahradní nůžky

Umožňují čisté střihy stonků a větví až do síly 25 milimetrů. Poslouží k pravidelnému zastřihávání trvalek a ovocných stromů, zvadlých květů či zastřihávání dlouhých větví keřů. Nabízejí řadu technologií k maximalizaci síly střihu a další inovativní funkce přispívající ke zvýšení celkového výkonu a ergonomie.

Náš tip:

Dvoučepelové zahradní nůžky L PowerGear™ jsou ergonomické zahradní nůžky vybavené technologií PowerGear™, která maximalizuje páku tam, kde to nejvíce potřebujete, a poskytuje vám 3x větší sílu při stříhání tuhých a silných stonků a větví. Plně tvrzená, precizně broušená čepel zůstává déle ostrá, zatímco povrch čepele s nízkým třením odolává rzi a umožňuje hladší a snadnější střihy. Lehká a odolná rukojeť FiberComp™ přirozeně padne ruky, díky čemuž snižuje únavu, zatímco technologie SoftGrip™ na horní rukojeti zaručuje bezpečný a pohodlný úchop.
645106765e658obrazek.jpg

Zahradní nůžky určitě můžeme po testování doporučit, je skvělé, že díky dokonalému ostří je řez proveden rovně, takže se okolí řezu nezmáčkne a nedeformuje. Rostlina a její větve díky tomu nejsou mechanicky poškozené a je tak chráněná před infekcemi. 

Naše články s recenzemi pomocníků Fiskars:

645107523b80eobrazek.jpg