Peníze ze stavebního spoření můžete sice použít na cokoliv, ale co se vám vyplatí nejvíce? Na to jsme se za vás zeptali odborníků.
5cf6374d0b79fobrazek.png

1. Zmodernizujte si své bydlení
Nejvýhodnější investicí je vaše bydlení. Máte ještě v koupelně kachličky z osmdesátek? Teče vám pod střechu? Pokukujete po hezčím nábytku? Směle do toho! Nejen, že se vám ve zrekonstruovaném domově bude lépe bydlet, ale ještě zvýšíte jeho hodnotu. Kdybyste snad v budoucnu uvažovali o prodeji, svého kupce si zrekonstruovaný dům nebo byt najde snáze než ten neudržovaný.
Už jste se do rekonstrukce pustili? Vyfoťte výsledek vaší proměny a přihlaste se do soutěže Rekonstrukce roku. Soutěží se o 100 000 Kč.

2. Pomozte dětem na cestě do vlastního
Ceny bytů a domů každým rokem rostou. Pořídit si dneska vlastní bydlení je obtížnější než kdy dřív. Hlavně mladé páry a rodiny mají cestu k vlastnímu trnitou. Ze stavebního spoření pomůžete k bydlení i svým dětem. Spořit musíte minimálně šest let, ale klidně si můžete spoření výrazněji prodloužit. Spořit dítěti tak můžete hned od mala, po maturitě už bude mít slušný základ, který může použít na kauci, splátky hypotéky případně na školné na vysoké. Jistě vás potěší i fakt, že úspory musí spořitelny ze zákona pojistit. O úspory tak váš potomek nepřijde.

Stavební spoření můžete uzavřít přímo jménem vašeho potomka. V rodině tak můžete mít i více smluv. Jednu na mámu nebo tátu a další na syna nebo dceru. Mít smlouvy uzavřené na více členů rodiny je nejvýhodnější volbou, protože získáte plnou státní podporu. Pokud byste ale uzavřeli více smluv na jednoho člena rodiny, můžete státní podporu získat jen na jednu smlouvu,“ radí Tomáš Kofroň z Českomoravské stavební spořitelny. Mějte ale na mysli, že zákonný nárok na ušetřené peníze má váš potomek, ne vy. Proč to zdůrazňujeme? Nic zlého vám nepřejeme, ale pokud by u vás v rodině došlo například k rozvodu, peníze patří potomkovi, nikoliv tatínkovi, který je spořil. Tak zní pravidla. Teď zase něco pozitivního, jistě vás potěší fakt, že úspory musí spořitelny ze zákona pojistit. O úspory tak váš potomek nikdy přijít nemůže.

3. Zútulněte si zahradu
Pozornost si zaslouží nejen váš dům, ale také zahrada. Co byste řekli na novou pergolu na letní grilování? Peníze se vám mohou hodit i na pevný zahradní nábytek. Nebo třeba nový bazén. Vaše děti se v něm mohou naučit plavat a užijí si v létě spoustu legrace a vy se nebudete bát, že si z rybníka zeleného od sinic přinesou vyrážku. Na vaší zahradě se může vyjímat i skalka s různými druhy kytiček. Jste spíše na pěstování zeleniny než na zkrášlování? Peníze ze stavebka se vám můžou hodit i na pořízení nové zeminy na políčko, pokud máte postaveno na neúrodném jílu.

4. Myslete na budoucí bydlení
Nová pravidla pro získání úvěru na bydlení mluví o tom, že musíte mít naspořeno alespoň 20 % hodnoty kupované nemovitosti (ve výjimečných případech stačí 10 %). A kde jinde byste si měli spořit na bydlení, když ne ve stavební spořitelně? „Pokud sečtete státní podporu a úrok, získáte výnos dosahující 3,8 %. Stavební spoření je ideálním produktem pro to, abyste časem mohli bydlet ve vlastním. Znamená to ale, že na to, jak budete bydlet za pár let, musíte myslet s předstihem,“ říká Tomáš Kofroň.

5.  Nepotřebujete ani rekonstrukci ani nové bydlení? Myslete na penzi
Není nic důležitějšího než mít v penzi důstojné bydlení. A k tomu Vám stavební spoření může výrazně pomoci. Ať už tím, že si naspoříte na rekonstrukci stávajícího bydlení nebo tím, že si prostě jen našetříte nějaké peníze stranou.  Buď budete mít bydlení uzpůsobené potřebám seniora (bezbariérové přístupy, protiskluzové podlahy apod.) nebo budete mít peníze, které použijete na cokoli…třeba pro stavební spoření svých vnoučat J

Ještě dětem nespoříte? Zkuste to s Liškou. Spočítejte si na webu, jakou podporu na vaše úspory dostanete.
 

Reklama