Zdroj fotografie: Pexels.com
V dnešní době mnoho milovníků módy skáče od jednoho trendu k druhému, aby zůstali „in“. Oblečení, obuv a módní doplňky jsou k dispozici každému doslova jedním kliknutím a za výhodné ceny. Udržitelné materiály i výroba se již několik let dostávají do popředí. Čím dál větší pozornost věnujeme aspektům udržitelnosti a hledáme informace o původu oblečení, podobně jako si čteme etikety u jiných výrobků.
Znáte udržitelné módní značky?
Značky, které mají za cíl udržitelnou výrobu, tuto informaci samy uvádějí na nášivkách. Tyto produkty je snadné najít jak v kamenných obchodech, tak online.
Podle průzkumu GLAMI si více než polovina z nás vybaví konkrétní značky udržitelné módy. Nejčastěji jmenujeme společnosti jako Adidas, H&M či Levis, které v poslední době investují do udržitelných kolekcí. Mezi módními značkami, které si od začátku zakládají na udržitelnosti a které se začínají těšit čím dál větší oblibě, uvádíme např. Veja, Patagonia nebo ryze českou značku Vasky.
Třemi nejdůležitějšími kritérii, podle kterých čeští zákazníci posuzují udržitelnost, jsou: používání organických či recyklovaných materiálů, výroba šetrná k životnímu prostředí a dobrá kvalita výrobku spojená s dlouhou životností.
Hledejte oblečení z recyklovaných materiálů
Velká část oblečení se vyrábí ze syntetického vlákna, včetně elastanu, nylonu nebo akrylu. Nejrozšířenějším materiálem je polyester díky své odolnosti a přizpůsobivosti plastu. Jakmile se syntetické materiály dostanou do životního prostředí, mají na něj dlouhodobý negativní dopad. Proto se značky obrací k recyklovaným verzím syntetického vlákna. Někteří z velkých hráčů na módním trhu si dokonce stanovili za cíl zvýšit podíl recyklovaného polyesteru ve své produkci na 45 % do roku 2025, aby snížili negativní dopad na životní prostředí.
Zdroj fotografie: Pexels.com
Dejte šanci produktům z přírodních materiálů
Využití přírodních materiálů, jako jsou např. organická bavlna, bambus nebo konopí, je stále častější a těší se čím dál větší oblibě, nejen kvůli větší šetrnosti k životnímu prostředí, ale také kvůli mnohým funkčním výhodám, které na rozdíl od syntetických materiálů poskytují. Některé suroviny v módním průmyslu nevyžadují během výroby ošetření pesticidy, herbicidy či chemií.
Jednou z nich je například organická bavlna, která se pěstuje tradičním způsobem, ale při jejím zpracování se neužívají žádné chemikálie a samotné osivo není geneticky modifikováno. Toto přírodní vlákno velmi dobře absorbuje vlhkost a snadno se zpracovává, přičemž jeho biologická rozložitelnost trvá pět až šest měsíců.
Dalším příkladem přírodní látky je textilie vyrobená z bambusu nebo dužiny bambusové trávy. Ve srovnání s ostatními druhy nepotřebuje bambus při růstu příliš vody ani žádná syntetická hnojiva. Bambusová pole navíc umí přirozeně pohltit oxid uhličitý a vrací do půdy 60–70 % živin, které odebírají.
Velmi udržitelným materiálem je konopí, protože velmi rychle roste a jeho výroba je velmi šetrná k přírodě. Při jeho zpracování se spotřebuje dokonce čtyřikrát méně vody než u bavlny. Oblečení z konopí nejvíce oceníte v teplých měsících, protože i přes svou vysokou odolnost (je třikrát pevnější než bavlna) je zároveň velmi prodyšné a dobře absorbuje vlhkost. Po každém praní je tento materiál měkčí a měkčí, nemusíte tak mít obavu z toho, že by se tolik nepoddal.
Zdroj fotografie: Unsplach.com
Budujte si chytrý šatník
Patříte mezi skupinu lidí, co ráno kouká do skříně a běduje, že nemá co na sebe? Může to být tím, že si kupujete outfity, které je v dané sezóně velice módní, ale v další už vás omrzí. Naplňte raději svůj šatník kousky, které nevyjdou z módy, a kombinujte pracovní i volnočasové svršky.
Například černé sako přijde vhod při každé příležitosti. Měli byste mít také alespoň jedny kvalitní džíny pro různé události. Nezapomeňte ani na nadčasové krátké černé šaty a klasické triko, co obléknete jak se společenskými kalhotami do práce, tak k džínům na kávu do města.
Cílem chytrého nakupování není hromadit spoustu oblečení, které rychle vyjde z módy a začne vás nudit, ale vytvořit si kapsulový šatník. V něm najdete více klasických kousků, které zvýrazníte detaily jako šperky, boty či kabelky. S tímto přístupem udržíte konzistentnost svého stylu, ale také snížíte negativní dopad na životní prostředí.
Než si příště nakoupíte, přemýšlejte kromě designu také o přírodních i recyklovaných materiálech, lokálních etických značkách a způsobech, jak si chytře poskládat udržitelný šatník. Zdá se vám to stále příliš složité?
Nový komentář
Komentáře
O chytrý šatník se snažím už několik let, ale bohužel občas módním trendům podlehnu:) Módu mám ráda a pár udržitelných kousků jsem si už také pořídila. S mamkou i sestrou už několik sezón nakupujeme zn. Cellbes a už i ta nabízí udržitelnou módu. S kvalitou i materiálem jsme stále spokojené. Snažím se nakupovat méně oblečení, ale občas si radost prostě udělat musím:)
Zamyslím se než si něco koupím.
Černé sako nemám a vlastně mi chybí.
Přírodní materiály nosím nejraději, když pominu len, který vypadá hezky jen na ramínku a po prvním nošení vypadá jak požvýkaný skotem. Ale koupi udržitelných oděvů už příště zvážím. Takto jsem se napálila svetrem z udržitelné kolekce, byla jsem spokojená, že se hodí téměř ke všemu, což mě asi po týdnu nošení přešlo, rukávy a boky se ožmolkovaly, tak nastaly nekonečné úpravy. Švihnout takový výrobek po půl roce do popelnice není moc udržitelné, chodit jak šmudla taky každý nechce, tak si snad koupit věc, kterou budu nosit nejméně 3 roky i když nebude udržitelná ale udržovatelná.