Nedávno jsem brouzdala jedním velkým papírnictvím a objevila úžasný výběr hezkých dětských razítek. Cena mi přišla ale poněkud přehnaná (asi 150 Kč za šest maličkých razítek) a také jsem si nedovedla představit, jak dlouho by dětem zábava s razítky vydržela.

Chuť na razítkování mě ale neopouštěla, rozhodla jsem se razítka vyrobit.

Nejdříve ze všeho jsem vsadila na ověřenou klasiku, kterou jsme se bavili už v hodinách výtvarné výchovy na základní škole. Razítka z brambor. Ale ty určitě znáte, že?
Bramboru rozkrojíte velkým ostrým nožem napůl (je důležité, aby byl řez rovný, kvůli povrchu razítka). Vyberete si tvar, který chcete na razítku mít. Jednodušší je pracovat s vykrajovátky na perníčky nebo jiné cukroví, můžete jej ale také vyřezat nožem.
Vykrajovátko zatlačíme do rovné plochy brambory a všechno, co je kolem ní, okrájíme nožem. A máte hotové razítko.

Teď už jen zapojíte děti, půjčíte jim štetec, vodovky a velký papír a můžou pracovat. Vodovkami natírají plochu razítka a tiskají. Já jsem razítka testovala s dětmi od dvou do tří a půl roku a raději jsme jim razítka natíraly my maminky... a děti nakonec stejně skončily ve vaně :-)

Podobně si můžete vyrobit razítka také z dětského pěnového puzzle, se kterým si vaše děti třeba už nehrají, jako to moje.
Tvar si nakreslíte fixou na hladkou stranu puzzle, vystřihnete ostrými nůžkami a přilepíte kvalitním lepidlem na špalíček dřeva. Namáčíme do barvy nebo natíráme barvu štětcem a tiskáme podle libosti.
Podobným způsobem je možné vyrobit razítko i ze silnějšího korku, například z opotřebované korkové podložky na stůl.

Další skvělý tip na výrobu razítek jsem našla v knížce Lucie Kyselové - Dekorování textilu. Potřebujete pouze silnější jutový nebo bavlněný provázek, který lepidlem (odolným proti vodě) přilepíme ke korkové podložce (nebo opět k dřevěnému špalíčku). Tvar si zvolíte podle své fantazie, výborně se hodí různé spirálky nebo kytičky.
Barvu nanášíte pouze na provázek, malým štětečkem, houbičkou či molitanovým válečkem a otiskneme na papír.   

Skvělý nápad na výrobu levných razítek jsem objevila taky na stránkách dílny Inspirace. Vyrobit si je můžete z pěnových barev a tenhle způsob je vhodný i na drobnější motivy, třeba postavičky z omalovánek, autíčka, panenky, lodičky...
Celý návod najdete TADY, na stránkách dílny Inspirace.       

Pro všechny razítka používáme vodové nebo temperové barvy, když tvoříte s dětmi, na papír.
Využití razítek je ale mnohem širší. Pokud použijete textilní barvy, můžete dětem ozdobit oblečení, plátěné boty, ubrus do kuchyně, závěsy do pokoje.
Při použití akrylových barev můžete ozdobit stěny pokoje, dřevěný nábytek nebo cokoliv jiného, co vás napadne. Barvy jsou voděodolné a velice dobře drží.  

Fotoalbum s razítky najdete TADY.                        

 
Reklama