pokud si nejste zcela jisté a domnívaly se, že se jedná o počáteční písmena jmen tří králů, tak vězte, že tento výklad není tak úplně správný. Čtenářka s nickem RosaGloriaDei si rpo vás vyhledala správný ýkled toho pojmu, za což ji děkuji

Pěkný den všem, musím se přiznat, že za ty roky, co místní Charita organizuje Tříkrálovou sbírku, ji snad už ani neberu jako dobročinnost, ale jako hezkou tradici. U nás totiž tříčlenné skupinky dětí v kostýmech „králů“ (samozřejmě pod dozorem dospělého) vyrážejí od domu k domu a zpívají: „My tři králové jdeme k vám….“. Už od rána pro ně mám připravené sladkosti i bankovku do zapečetěné kasičky. A oni nám za to na dveře napíší K†M†B 2013 a to tam zůstává až do Nového roku (vidíte, musím umýt loňské požehnání).

(Protože jsem nevyrostla v křesťnanské rodině, ne vždy jsem věděla, co to znamená, dovolím si tedy drobnou citaci Wikipedie:

„V katolických zemích se o svátku Zjevení Páně (6. ledna) píše posvěcenou křídou na dveře domů a chlévů zkratka K † M † B † nebo latinský ekvivalent C † M † B † (nebo † C † M † B ) jako formule požehnání. Místo českého K se používá latinské C (Casparus - Kašpar). Zkratka se vykládá jako iniciály tří králů. Původní text zní Christus mansionem benedicat – Kristus ať obydlí žehná, ať Kristus požehná tomuto příbytku (po celý rok – proto se za třetí křížek píše letopočet). Tři křížky symbolizují Nejsvětější Trojici, tj. Otce, Syna a Ducha Svatého. Nejsou to tedy znaménka „plus“ mezi iniciálami.“ )

Této sbírce věřím, jsme o ní od začátku do konce informováni, každá koruna či euro (vloni dokonce 1 zlotý) je téměř okamžitě zveřejněna a je přesně určeno, jaká část zůstává u nás, jaká je předávána dál. Z tohoto důvodu náhodně potkaným „králům“ v jiných městech nepřispívám, když, tak maximálně mincí s malou nominální hodnotou (bohužel, i zde je důvod k ostražitosti).

Tím se dostávám k různým pouličním prodejům drobných předmětů. Když se jedná o známou a předem avízovanou sbírku typu Květinový den, peněženku otvírám, ale „zvířátka“ od anonymních prodejců ze zásady nekupuji. Mívala jsem tu tendenci, neuměla jsem říkat „ne“, ale po několika aférách, které jsem zaznamenala v médiích (a kdo ví, kolik jsem jich nezaznamenala), podobné suvenýry s díky odmítám. Během uplynulého roku jsem ve městě dvakrát potkala stejné dva kluky s plyšovými zvířátky, jejichž nákupem jsem měla přispět nějakému občanskému sdružení, které pomáhá Africe. I číslo sdružení mi dali, já ho na Netu dohledala, omlouvám se, ale jméno jsem zapomněla. Už jen z rozhovoru s nimi mi bylo jasné, že větší část vybraných peněz jde na režie, že do Afriky se toho moc nedostane (ani ti pánové to nedělali zadarmo).

Co se týká žebráků, mám jednu krásnou vzpomínku z Prahy, kdy cizinka žebračce (pravděpodobně Rumunce) s dítětem (jednu dobu je turista potkával na každém rohu) místo darování peněz koupila jídlo. Žena jí byla tak očividně vděčná, že nakonec i nějakou tu hotovost dostala. Přiznám se, že k takovému činu jsem nikdy neměla odvahu, pár drobných hodím muzikantům, když mě zaujmou a já se u nich zastavím, ale to nejsou žebráci. Takovým těm „opravdovým somrákům“  se pokud možno vyhýbám, přijdou mi nevyzpytatelní, prostě se jich bojím, zvlášť, když u sebe mají zubožené zvíře.

Když mám potřebu přispět, dávám přednost bankovnímu převodu, možná jsem naivní, ale přijde mi transparentnější. I když při živelných katastrofách například nadaci Adra nikdy příspěvek do kasičky neodmítnu.  Výjimku jsem také udělala vloni u Emila, koupila jsem svíčky, holky v obrovském stánku mě po pár minutách přesvědčily, že prodávají sponzorské dary a že opravdu vše jde handicapovaným sportovcům (jedna z nich k nim patřila, druhá byla „od nás“) J

Jinak je pro mě samozřejmostí, že obnošené šatstvo nosím do Charity, časem tam nejspíš začnu nosit i hračky naší malé. Také, i když ne cíleně, nakupuji v chráněných dílnách, u nás například prodávají krásné čepičky pro mimina, člověk koupí, co potřebuje, a ještě podpoří dobrou věc. O svátcích mě nadchla aktivita jedné mé známé, bohužel jsem se o ní dozvěděla pozdě, která uspořádala sbírku věcí pro azylový dům. Měla obrovský úspěch, každý má doma věci, které nepotřebuje a které ještě mohou někomu druhému udělat radost. Ke konci ledna k ní jedu na návštěvu, musím se vyptat na podrobnosti, protože to je přesně ten typ pomoci, který se mi líbí úplně nejvíce. Je adresný a pomáhat může i ten, kdo sám moc nemá.

RosaGloriaDei

PS: Málem jsem zapomněla na DMS. Ve větší míře jsem je rozesílala jen jednou, na telefonu, který jsem rušila, mi zůstal kredit v řádu stokorun, akorát mě hrozně štvalo, že nepodporuji jen nadace, ale i mobilního operátora (10% z daru mi přijde jako dost velká „daň“). Od té doby je zaslaná DMS spíš výjimkou, i když mě to mrzí, kdyby šlo celých 30 Kč potřebným, byl by to nejrychlejší a nejšikovnější způsob, jak někomu přispět.

Milá RosaGloriaDei, děkuji nejen za příspěvek na dnešní téma , ale i za to, že jste si dala tu práci a vyhledala správný výkled zkratky, kterou míváme nad dveřmi

Text nebyl redakčně upraven

Reklama