Vlasy – věčné téma, kterým se na Žena-in zabýváme prakticky každý týden. A nejen my. Pokud jakákoliv žena potká jinou ženu, první pohled směřuje pravděpodobně automaticky na vlasy. Možná podvědomě víme, že jejich stav a vzhled o dotyčné osobě prozradí daleko víc, než její sáhodlouhé povídání o tom, jak se zrovna má…

  Některé ženy řeší své vlasy celý život – zdají se jim příliš jemné, polámané, nepěkné. A téměř vždy by jich chtěly mít rozhodně víc. Jak je možné, že pár z nás má hustou záviděníhodnou kštici, ačkoliv se o ni až tak nestará? Tuto otázku jsme položili několika ženám v šatně jednoho pražského fitka. Z jejich odpovědí jsme sestavili velmi stručný návod, jak se ke svým vlasům (ne)chovat. A pak jsme si nechali poradit od odborníka, jenž pomáhá lidem navrátit nejen krásné vlasy, ale hlavně „vnitřní“ zdraví, od kterého se pak odvíjí vnější vzhled (nejen vlasů). Tady jsou jeho slova:

  Z hlediska tradiční čínské medicíny se vlasy týkají především jater a trochu také ledvin. Příčina problému může být i ve slezině. Pokud chceme zlepšit kvalitu vlasů, je tedy potřeba zregenerovat játra, případně celý okruh trávení. Ze své praxe vím, že velmi dobře jde takto řešit padání a lámaní vlasů, často i předčasné šedivění. K léčbě se používají speciální odvary z bylin a případně akupunktura. Pro koho je chuť bylin nepříjemná, lze je užívat formou kapslí,“ říká Vladimír Hirka, jenž téměř dvacet let pomáhá svým celostním přístupem navrátit lidem ztracené zdraví. Pracuje jako výživový poradce, trenér a terapeut tradiční čínské medicíny a reiki.

  Ačkoliv jsou tyto produkty volně prodejné, odborník varuje před jejich spontánním užíváním. Rozumné je nechat si udělat tzv. diagnostiku, neboť „špatné“ vlasy mohou byt jen projevem hlubšího problému. Jakékoliv projevy v této oblasti je dobré nezanedbávat a věnovat jim včas patřičnou pozornost.

  A co vzkazují ony výše zmíněné ženy s krásnými vlasy?

  • Nepřehánějte to s násilnými úpravami vlasů. Ačkoliv se říká „parádo, trp“, pravdou je, že všechny ty fény, žehličky, laky a barvy by se měly používat s mírou.
  • Geny tzv. nevyčuráš. Pokud vaše maminka i babička měly málo vlasů, asi nikdy nebudete mít mohutný objem, z kterého by si okolí sedlo na zadek. Pusťte to z hlavy a starejte se o své tělo jako o celek. A možná budete i jednou překvapeny, jak magickou má tento postoj moc.
  • Nechte si poradit od dobrého a hlavně věrohodného kadeřníka/kadeřnice, jaký účes je pro vás nejvhodnější a bude vám slušet, aniž by přehnaně zatěžoval vaše vlasy.
  • Na to navazuje asi nejdůležitější bod – neporovnávejte se s ostatními. Každá jsme jedinečná a každá můžeme být svým způsobem „krásná“.

  Pro odlehčení uvedu na závěr vlastní příhodu, jež si mi stala před pár lety. V určitém vypjatém životním období mi začaly opravu hodně padat vlasy. Zkoušela jsem všechny možné kosmetické prostředky. A teď už víme, proč to nefungovalo. Chodila jsem tehdy také na rehabilitace s nemocnou rukou (ano, i na ní se podepsala ta rozhozená psychika) a před fyzioterapeutem jsem se zmínila o mém aktuálním padání vlasů, které se mi nedařilo ničím zastavit. „Já vám povím, co dokáže zastavit padání vlasů – přece podlaha,“ pravil lakonicky s humorem sobě vlastním ten dobrý muž. A já od té doby vím, že nejlepší je, když se člověk nebere příliš vážně. A když se dokáže v rámci možností povznést i nad své nedostatky.

  Pečujte o své vlasy s rozumem a dejte jim to, po čem touží: dobrou výživu, volnost a vaši duševní pohodu.

  P. S. Pokud vám vlasy začnou vypadávat nápadně ve větším množství, navštivte určitě lékaře. Padání vlasů může  být důsledkem rozličných onemocnění.

  Přečtěte si také:

  Reklama