Speciální hole a hodně kvalitní běžecké, nikoli turistické boty.  Takové je základní vybavení, které potřebujete k tomu, abyste se mohli věnovat sportu jménem nordic walking, sportovní chůzi se speciálně navrženými holemi. Její název by se dal nejspíše přeložit jako severská, nebo ještě lépe skandinávská chůze. Nicméně, používá se název originální.

Proč že  má být nordic walking tak úžasný? Spojuje hned tři klady: velkou a přitom tělu svědčící fyzickou zátěž, pročištění mysli, osvěžující psychiku a v neposlední řadě pohyb v příjemném venkovním prostředí, který mnoho lidé kvituje na rozdíl od pohybu v posilovnách s povděkem. A ještě jedna výhoda: začít s tímto sportem může každý v jakémkoli věku, protože není problém přizpůsobit výkon svým schopnostem a možnostem.

Mimochodem, původně byl nordic walking součástí tréninku finských běžců na lyžích, inspirací mu bylo také používání holí při zdolání náročných turistických terénů. Speciální hole právě pro nordic walking se poprvé objevily v roce 1997.

Nordic walking posiluje oběhový systém a svědčí také systému dýchacímu.  Že se díky tomuto pohybu také dobře hubne, je nabíledni. Pokud chodíte s pomocí holí tím správným způsobem, spálíte téměř o polovinu více energie než při klasické rychlé chůzi, a navíc do pohybu zapojujete téměř devadesát procent svalů, protože díky holím pracuje i horní polovina těla. Díky tomu se můžete časem zbavit nepříjemných svalových dysbalancí, kdy se některé svaly nesprávně zkracují a jiné zase natahují, protože je nepoužíváte třeba i nevědomky správně. Na rozdíl od běhu nordic walking šetří bederní a kolenní klouby a páteř, protože je nevystavuje otřesům při dopadech.

U nás je zatím nordic walking v plenkách, ale některá turistická střediska nebo zdejší lázně už půjčují hole a nabízejí také hodiny, při kterých se můžete naučit chodit pod odborným dohledem - ideálně - certifikovaného instruktora, pokud si nejste sami jisti správým stylem. Například v Rakousku už ale mají vytyčené celé trasy pro nordic walking, podobně jako v zimě běžkařské. K mání tak jsou mapky tras i s popisy toho, jak je která náročná.  

Obuv na nordic walking by měla být pohodlná a kvalitní. Trenéři doporučují používat speciální obuv, která pomáhá správnému držení těla a výrazně odlehčuje patám. Také hole by měly být přímo pro tento sport, jsou to speciální odlehčené hole, které musejí být pevné, ale zároveň pružné. Z několikaletých zkušeností se jako nejvhodnější materiál jeví karbon. S výběrem by vám vzhledem k vaší postavě a schopnostem měli pomoci v obchodě. Kontakty na instruktory lze najít třeba na internetu. Můžete mít pocit, že to není potřeba, protože chodit přece umíte, ale oni vám mohou vysvětlit, co a jak a čeho se naopak vyvarovat. Je také důležité si ujasnit, zda chcete chodit zejména pro zdraví, zda vám jde o běžné výkony, anebo zda dokonce budete usilovat o výkony vrcholové.

Vhodnou pomůckou je také měření tepové frekvence. O tom, proč se vyplatí vědět, v jakém tempu se hýbete, jsme psali ZDE

Možná se na nordic walking necítíte, máte pocit, že byste to nezvládla, anebo vám to připadá příliš výstřední. Pak vězte, že se vyplatí i chodit "jen tak" - chůze je zkrátka zdravá a ještě díky ní můžete zhubnout. O tom, jak moc člověku prospívá, jsme psali nedávno ZDE  

               
Reklama