Celých dvanáct procent lidí nesnídá nikdy a dalších sedm procent snídá pouze výjimečně. Ukázal to alespoň dotazníkový průzkum, který v sedmnácti městech provedl Flora pro.activ bus 2005. Tým odborníků návštěvníkům bezplatně měřil hladinu cholesterolu, poskytoval výživové poradenství a edukační materiály týkající se zdravé výživy. Součástí projektu byl ojedinělý celorepublikový průzkum snídaňových zvyklostí mezi českou populací, celou akci  zaštiťovala Společnost všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Průzkumu snídaňových zvyklostí se zúčastnilo celkem 1 451 lidí, více než dvě třetiny z nich byly ženy a nejvíce dotázaných mělo sedavé zaměstnání, případně zaměstnání vyžadující stání a občasnou chůzi - učitelky, prodavači. Nejméně zastoupeny byly fyzicky náročné profese (dělník, voják). Významnou skupinu tvořili důchodci, zastoupeni byli i studenti, nezaměstnaní a ženy na mateřské dovolené.

Výsledky ukázaly, že obvykle snídají více než tři čtvrtiny dotázaných, nepravidelně snídá 12 procent a nikdy nesnídá 7 procent dotázaných. Doma snídá 81 procent respondentů – v klidu 76 procent a 5 procent se snídaní pospíchá. V práci snídá 9 procent respondentů, cestou do práce 2 procenta. Téměř každý si snídani připravuje sám – 70 procent. Snídani pro celou rodinu připravuje 15 procent respondentů – tuto skupinu tvoří téměř bezvýhradně ženy.

"Nejčastější snídaní u nás bývá chléb namazaný rostlinným tukem, tvrdý sýr a čaj," říká nutriční terapeutka Věra Králová. Téměř polovina lidí konzumuje chléb. Bílé a celozrnné pečivo snídá kolem 15 procent a sladké pečivo méně než 10 procent lidí. Rostlinný tuk si na chléb či pečivo maže dvakrát více lidí než máslo. Alternativou tvrdého sýra je pro Čechy sýr tavený, med nebo marmeláda, salám a šunka. Jogurty konzumuje pravidelně kolem 15 procent obyvatel, müsli nebo cornflakes zhruba 9 procent. Vejce a paštiky se na ranním jídelníčku objevují nejméně. Zeleninu při snídani konzumuje pouhých 10 procent lidí a ovoce méně než 7 procent. Téměř polovina lidí pije ke snídani čaj, zhruba třetina pije kávu. Jiné tekutiny – džus či vodu pije zanedbatelné procento respondentů. "Snídaně o víkendu se překvapivě příliš neliší od snídaně ve všední dny," doplnila Králová.

Nejpravidelněji snídají důchodci – téměř 90 procent jich uvedlo, že snídá každý den. Jejich snídani tvoří většinou chléb s rostlinným tukem a medem či marmeládou. Vyhýbají se máslu, salámům a šunce. Naopak studenti jsou skupinou, která snídá nejméně pravidelně. Jedí často müsli či cornflakes, jogurty, bílé pečivo, paštiky a preferují máslo před rostlinným tukem. Studenti převyšují ostatní skupiny v konzumaci mléka, jogurtových nápojů a ovoce.

Pravidelná snídaně má své výhody – vede k vyváženému stravovacímu režimu. Díky rozvrstvení příjmu energie v průběhu celého dne je tak organizmus zvyklý na pravidelné dávky jídla/energie a nemá potřebu si vytvářet zásoby v podobě podkožního tuku. "Navíc při následujících jídlech (obědu a večeři) sníme díky snídani menší porce jídla," vysvětluje terapeutka. Méně často dochází k přejídání způsobenému velkým hladem, což je pozitivní krok pro omezení vzniku nadváhy. Důležité je jíst v klidu. "Rychlým jídlem sice možná stihneme o málo víc, ale snáze se přejíme - než si žaludek jídla stačí všimnout a upozornit nás, že dávka jídla stačí, jsme schopni sníst daleko více jídla, než když se na jídlo soustředíme. Rychlé jídlo nebo jídlo ve spěchu s sebou přináší také potíže s trávením," upozorňuje Věra Králová.

Snídaně je samozřejmě pouze jedním z denních jídel, nicméně i u snídaně bychom se měli držet zásad zdravé výživy. Mezi ně patří omezení spotřeby uzenin (salámy, párky), paštik, tavených sýrů a nadbytku živočišných tuků. Denní spotřeba tuků by měla být ze 2/3 pokryta kvalitními rostlinnými oleji a tuky, pouze z 1/3 tuky živočišnými. Celozrnné pečivo je pro zdraví mnohem výhodnější než pečivo bílé. Energetická hodnota je téměř totožná, ale celozrnné pečivo obsahuje více vitaminů, minerálních látek a vlákniny, která má na naše zdraví velmi příznivý vliv. Celozrnné pečivo nás také zasytí na delší dobu než pečivo bílé. Avšak pozor, nehodí se úplně pro každého, někoho nadýmá, pak by se do něj neměl nutit.

Na tekutiny se často zapomíná, zvláště pokud nemáme pocit žízně. Pitný režim je ale nezbytný pro správné fungování našeho metabolizmu. "Nutno podotknout, že káva je sice nápoj, ale působí močopudně a organizmus odvodňuje. Vždy je vhodné ji doplnit další tekutinou, nejlépe vodou. Navíc káva na lačný žaludek může také působit potíže s trávením," uzavřela Králová.

Snídaně by měla být nejen chutná, ale i zdravá, například proto, že vhodně sestavený jídelníček má kladný vliv na pokles hladiny nebezpečného cholesterolu.

Příklad nutričně vyvážených snídaní:

  1. 2 krajíce celozrnného chleba (80 g), namazané nízkotučným rostlinným tukem  (20 g), 2 plátky nízkotučného tvrdého sýra - eidam 20% (50 g), 1 menší rajské jablko (50 g), sklenice ovocného džusu - broskvového (250 ml).

    Energie 1 944 kJ, bílkoviny 21,2 g, sacharidy 65,2 g, tuky 13,5 g, cholesterol 0 mg

  2. müsli s jablky a skořicí (75 g) s odtučněným mlékem (100 ml), 1 větší banán (120 g), hrnek ovocného čaje (250 ml).

    Energie 2 169 kJ, bílkoviny 12 g, sacharidy 98 g, tuky 11 g, cholesterol 0 mg

  3. 2 ks celozrnného pečiva (80 g), 1 nízkotučný jogurt (150 g), 1 větší mandarinka (150 g), hrnek kakaa připraveného z odtučněného mléka (250 ml) a instantního kakaa (15 g).

    Energie 2 096kJ, bílkoviny 18,6 g, sacharidy 99,6 g, tuky 3,34 g, cholesterol 0 mg