Možná je to časovaná biologická bomba, nebo aspoň zákeřný nepřítel. Podle zprávy, kterou včera uveřejnil deník Science Daily, je ženská kosmetická taštička hotovým semeništěm mikrobů.
Prošlé jídlo totiž není to jediné, co se může zkazit. Podle Angely Bowersové z amerického Baylor Regional Medical Center se nepříjemné bakterie mohou namnožit i ve starém make-upu. Ženy rády kosmetiku kupují a nerady vyhazují. Kosmetické kufříky, kabelky nebo skřínky v koupelně pak často obsahují věci velmi různého stáří, přičemž výrobci často u svých produktů neuvádějí trvanlivost – a když, tak většinou jen na vnějším přebalu, který samozřejmě hned vyhodíme. Už po několika měsících se však v používané kosmetice mohou vytvořit kolonie bakterií, které pak ohrožují nešťastnou majitelku a působí různě závažné kožní problémy. Čím častěji dotyčné stíny nebo make-up používáme, tím je samozřejmě ohrožení větší – pokaždé, když líčidla vezmeme do ruky, obohatíme je čerstvými živými přírůstky.
Lékařka dále upozorňuje na aplikátory make-upu, které se rovněž mohou stát rájem pro bakterie a které zdaleka nevyměňujeme tak často, jak bychom měly. Experti radí, aby si uživatelky průběžně kontrolovaly kosmetiku čichem. Neobvyklá vůně či dokonce pach obvykle znamená, že se make-up zkazil a je plný bakterií. Podle odborníků nese určité zdravotní riziko i půjčování rtěnek. Stejně jako v případě zubních kartáčků se i cizí rtěnka se může stát dopravním prostředkem neoblíbených herpesvirů.

Tak schválně – jak dlouho už máte svoji řasenku, tužku, oční stíny, rtěnku, konturku, zdravíčko či make-up?
Zajímala jste se někdy o datum spotřeby, nebo používáte kosmetiku tak dlouho, dokud se nevypotřebuje, nevyschne nebo nerozbije?
Stalo se vám někdy, že byste měla nějaké kožní problémy na obličeji, vyrážku nebo alergickou reakci?