Pilování zubů, aby byly stejně dlouhé, škrtící výzvy, polykání práškové skořice, leptání kůže solí a ledem a mnoho dalších “rad” tohoto ražení ohrožují děti i v České republice. Děti a mladiství sledují sociální sítě 3 a více hodin denně, a tím častěji jsou vystaveny i toxickým radám a výzvám. Netrpí jimi jen dětská psychika, často ovlivní i fyzické zdraví.
Redakci známá maminka potvrzuje, že její dcera vyzkoušela toxickou radu ze sociálních sítích, která pro fixaci highlighteru na nose doporučovala rozjasňovač přetřít bezbarvým lakem. Jiná toxická rada, se kterou se reálná maminka setkala je tzv. skořicový zábal v podobě skořice nanesené na potravinovou fólii, kterou si dítě obmotá pas. Tento zlepšovák má údajně lépe spalovat tuky v těle. Děti zkouší ale i vyloženě zdraví ohrožující výzvy, jako je například rozkousnutí a sežvýkání prací kapsle nebo škrcení až do doby omdlení pro navození libého pocitu.
Toxické přitom mohou být i digitální úpravy fotek a používání filtrů. Z desetileté holčičky se tak může stát zmenšením nosu, zvětšením očí a přidaným make-upem dospělá žena. Děti tím přicházejí o svou identitu i sebevědomí jen kvůli víře, že krása na sociálních sítích je reálná.
Správnou cestu a postup, jakým by rodiče měli o toxických radách a výzvách s dětmi mluvit poskytuje Projekt sebedůvěry Dove. Tato kosmetická značka už od roku 2004 podporuje sebedůvěru, která nepramení z falešné krásy, ale jedinečnosti každého z nás.
Přehledné rady pro rodiče o tématu toxických rad najdete na webu: projektsebeduvery.cz
Pozor odměna za příspěvek k našemu tématu! Zaznamenali jste, že vaše děti sledují na sítích toxické rady? Podělte se s námi, jaké vyzkoušely a jak jste zasáhli. 5 vybraných uživatelek s příběhem o toxických radách oceníme balíčkem produktů Dove. Své příspěvky pište pod tento článek, děkujeme. |
Nový komentář
Komentáře
https://zena-in.cz/clanek/vite-co-na-socialnich-sitich-sleduji-vase-deti-toxicke-rady-na-nich-mohou-ohrozit-jejich-zdravi-zapojte-se-do-diskuse-a-ziskejte-darek-od-dove
Mladší ségra zkoušela výzvu s pálivýma papričkama, naštěstí jsme doma neměli nějak extra pálive, ale seděla pak se slzami v očích půl dne a máčela si pusu v misce z vodou. Myslím, že je teď nadobro z takových blbin vyléčená.....Říkala jsem ji , že ne všechno co vidí na netu musí provádět taky a že to mohlo dopadnou hůř. Vysvětlila jsem ji , že půlka těch výzev na netu je jen o tom, že se někdo chce zviditelnit a přeceňuje své síly a že je lepší být svá a nikoho nenapodobovat, přirovnala jsem ji to k tomu , že jestli se ji líbí více značkové adidasky nebo napodobenina....a bylo jasno :) Pravdou je, že v jejím věku jsem byla větší blboň jako ona je ted tak snad jen díky bohu za to, že v mé době tiktok nebyl tak profláklý:D
Syn je zatím malý, ale snažíme se k tomu přistupovat zcela otevřeně a vše vysvětlovat. Hlavně to, že né vše co je na internetu je pravda. Vysvětlujeme proč a jak je to správné. Hlavně ho učíme sebelásce a jak mít rád i své nedostatky. Zvláště po napadení sousedovým psem, kdy má jizvy v obličeji.
Je to daň této době, bohužel. Rodiče nemají na děti čas, jsou příliš ambiciózní a děti díky technologiím se dostanou k ledasčemu. U nás frčí na dětském hřišti škrcení se, až tam jednoho kluka ve věku kolem 12 let museli i kříšit. Pomohla kamera městské policie, ale ti také nemohou být všude... Je to taky jedna z výzev na tik toku, tzv. blackout challenge - v březnu v Novém Jičíně takhle zemřel 11letý klučina.
Popravdě jsem docela ráda, že mám kluky a ne dcery. Mám dvě kamarádky, které mají dcery a obě mají problémy s příjmy potravy. Obě sledovaly influencerky, které se věnují módě a jsou ultra štíhlé a obě se potýkají s anorexií. Každopádně co se týče mých synů, tak se snažím s nimi probírat to, co sledují a taky si povídáme o nebezpečí na netu. Hlavně jim říkám, že lidi se tam mohou vydávat za něco, co nejsou. Absolutně nejhorší mi přijdou nebezpečné výzvy na tic tocu. Což ale mí kluci nemají a ani je to neláká. Jeden na počítači programuje a hledá si vše o tomto oboru a druhý hraje hry a sem tam sleduje jak jiní hrají hry. Mám docela štěstí, že oba hodně sportují a na brouzdání na webu, tak nemají moc času:-)
Svoje děti ještě nemám, ale znám příběh neteře mého přítele. Byla to normální holka. Nebyla nějak tlustá, ale připadala si tak, Najednou začala hubnout. Rodiče to přisuzovali tomu, že je v pubertě a roste, tak už to není jejich holčička s růžovými lícemi. Na lékařské kontrole zjistily, že jí chybí nějaké živiny. Lékařská ji předepsala nějaké vitaminy a tím to pro ni bylo vyřešené. Že je něco v nepořádku zjistili až v nemocnici, kam se dostala po té, co zkolabovala ve škole. Ležela tam několik dní na kapačkách a teprve nyní rodiče zjistili, co všechno jejich dcera poslouchala a na co se dívala. Rady typu, aby nejedla, že je to normální a podobně. Dodnes má problémy s jídlem, je ji třeba hlídat. Rodiče, zajímejte se o to, co sledují vaše děti. Vím, že je pohodné jim dát mobil a neřešit, co dělají, ale buďte prosím obezřetní.
Snad nejhorší věci, které jsem viděla, jsou na síti TikTok, ale děti jsou už ve věku, kdy jsou rozumné, a nemají potřebu zkoušet každou hloupost.
Myslím, ze jde hlavně o výchovu, s dětmi jsme o rizicích mluvili a děti jsou opatrné a chovají se zodpovědně a tím pádem už ani nic nekontrolujeme, děti už jsou velké (15 a 17 let) a nebylo by to důstojné ani pro rodiče ani pro děti....
Předem moc děkuji za toto téma. Mám dceru, bude jí 11 let. Díky Vám jsem se s ní o tomto tématu začla bavit, shledly jsme spolu ta videa a slza ukápla. U ní i u mě... Ptala jsem se jí, zda se už s tímhle setkala a prý ano.Ale hlavně mezi spolužáky. Příjde mi, že jsou k sobě až moc krytičtí. Snažím se vést dceru k tomu, že každý jsme jiný. Ať už postavou, barvou vlasů, myšlením. V tom je ten originál. A jsem moc ráda, že to chápe a rozumí tomu.
Syn je naštěstí ještě mimino. Než vyroste, bude zase nějaká nová kravina. ?? Ale tik tok je úplně debilní a zbytečná sociální síť, jestli se to dá tak vůbec nazvat... ???+?
Já jsem babička a když k nám děti přijedou na prázdniny, snažím se jim vymyslet takový program, že prostě na internet nemají čas. Snažím se na to pečlivě připravit. Tablet s sebou samozřejmě vozí, ale to je u nás použití jen v krajní nouzi, ale neděláme to tak, že bychom jim ho násilně zakazovali, spíš se snažíme je zaujmout a unavit jinak, že si přirozeně na internet ani nevzpomenou. Také pohádky jim čteme večer před spaním sami, žádná videa a poslouchání z přehrávače. Už si na to tak nějak zvykly a neprotestují, prostě se k nám těší na něco jiného než mají doma, na batikování, ubrouskovou techniku, na šiškovanou, chodíme hledat kešky a další takové aktivity.
Děti jsou ještě malé, ale dcera kouká na Youtube, vybíráme na co, ale i tak se stalo, že se video přeplo na další a viděla několik videí, které už nevyhledáváme. Nešlo o rady kolem těla a pod., stále se jednalo o hračky, ale videa na dceru působila tak, že měla pocit, že má mít nekonečný přísun hraček, oblečení a masek. A také tak, že ji nemáme na rozdíl od dětí na videu tolik rádi, protože ji za prvné nekoupíme co si přeje a za další ještě chceme aby si po sobě uklidila.
Sama sleduji na Youtube několik kanálů a vím, že i pro mne je někdy těžké se nesrovnávat. Hezčí dům, hezčí postava a oblečení atd. Snažím se sledovat pozitivní a motivující lidi.
Největší hrozba je Tik Tok.
Nejvíc toxický je Tik Tok.
Největší hrozba je Tik Tok. Jsou tam nevhodná videa, široká škála někdy nesmyslných nápadů a rad. Nejhorší je to, že tam chodí čímdál mladší děti.
Děti mám ještě malé, internet je zatím nezajímá.
Tiktok hrůza. Zlaté to bylo,když jsme byli malé a lítali venku na vzduchu.
Nejvíc toxické jsou různé výzvy na Tiktoku. Mám s dětmi dobrý vztah - sleduji hlavně nejmladší 15-letou a doufám, že nám takové toxiny nehrozí...
Nejvíc toxický je TikTok
Nejvíce toxický je Tiktok :-( To co se tam předvádí je hrůza.