Pokud lze vyloučit organické příčiny, jako jsou potravinová intolerance nebo chronická zánětlivá onemocnění střev, může být diagnózou tak zvaná funkční gastrointestinální porucha (FGID) – také nazývaná jako porucha osy střevo-mozek. Funkční poruchy mohou postihnout kteroukoli část zažívacího traktu, i když nejběžnějšími formami jsou funkční dyspepsie (FD) postihující žaludek a syndrom dráždivého tračníku (IBS, irritable bowel syndrome) postihující střevo. Příznaky se u jednotlivých pacientů  mohou lišit, ale mnoho pacientů s funkční dyspepsií také trpí syndromem dráždivého tračníku a naopak. Ačkoli příčiny nejsou dosud plně objasněny, je dobře známo, že faktory jako prodělané infekce, genetika, nerovnováha střevního mikrobiomu a intolerance některých potravin nebo způsob výživy, hrají důležitou roli při vzniku gastrointestinálních poruch.

br1.jpg

Jaké jsou příznaky a odkud pocházejí?
 
Funkční trávicí potíže (FGID) zahrnují řadu různých příznaků, kterými mohou být:

 • Bolest břicha
 • Nadýmání
 • Plynatost
 • Mírné křeče
 • Časná sytost a pocit plnosti po jídle
 • Nevolnost a pocity na zvracení
 • Pálení žáhy
 • Říhání  
 • Zvracení
 •  Průjem
 •  Zácpa

62875d2f5f0f1blobid0.jpgNěkteré symptomy jsou specifické pro funkční dyspepsii (FD) nebo syndrom dráždivého tračníku (IBS), ale mnoho z nich se může vyskytnout u obou. Ve skutečnosti asi jedna třetina lidí s FD trpí také IBS a naopak.

Pro funkční trávicí poruchy (FGID) jsou typické 3 hlavní mechanismy: porucha gastrointestinální motility (pohyblivosti svalů zažívacího ústrojí), viscerální hypersenzitivita (citlivost na bolest a tlak uvnitř orgánů) a porucha autonomního nervového systému (nervové dráhy v zažívacím traktu se stanou vnímavějšími k podráždění, což vede k nadměrné reaktivitě a výsledkem je zesílení bolesti) Porucha gastrointestinální motility se týká svalové aktivity zažívacího traktu. Svalové stahy jsou pomalejší nebo naopak rychlejší než normálně a mohou způsobovat bolest. Navíc se díky FGID stávají nervy zažívacího traktu citlivějšími na bolest – rozvíjí se viscerální přecitlivělost – takže i normální svalové kontrakce během trávení nebo nadýmání jsou vnímány intenzivněji jako nepohodlí nebo dokonce bolest. Narušení osy mozek-střevo, tedy komunikace mezi nervovým systémem a vnitřními orgány, může také vést ke zvýšené bolesti a střevním potížím, které mohou být zhoršeny fyziologickými faktory, jako jsou extrémní emoce a stres.   


 
Zažívací potíže? Vraťte se ke svému normálnímu životu! 
 
V dnešní uspěchané době mnoho lidí trpí různými poruchami trávicího traktu. Dobré trávení je však naprosto nezbytné pro duševní a tělesnou pohodu. Poruchy zažívacího ústrojí mohou být v každodenním životě velmi nepříjemnou zátěží.

Pomoc najdete v lékárně.

Volně prodejný lék Gaspan® nabízí šetrné, přírodní řešení, které je bezpečné a poskytuje úlevu od řady opakujících se gastrointestinálních (trávicích) potíží. Kombinuje totiž dvě dobře známé a účinné složky (mátovou a kmínovou silici) pro boj s typickými příznaky, jako jsou plynatost, nadýmání, pocit plnosti. Gaspan® také ulevuje od křečí a bolestí břicha.

62875cb2c256fobrazek.jpg
 
Gaspan je volně prodejný lék a můžete jej žádat ve své lékárně bez lékařského předpisu.

Více informací a odpovědi na mnoho otázek okolo poruch trávení naleznete na www.gaspan.cz

Gaspan enterosolventní měkké tobolky je lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.
62875d3f6f24aobrazek.jpg