Zubní kaz, zánět dásní a paradentóza jsou nejčastější onemocnění, která vznikají v našich ústech. K tomu, abychom jim mohli účinně předejít, je třeba nejdříve znát příčiny vzniku těchto onemocnění a jejich projevy.
Jak vzniká zubní kaz?
Zubní kaz je onemocnění tvrdých tkání zubu. Vzniká tím, že zubní povlak přeměňuje cukry v potravě na kyseliny, a ty následně postupně naleptávají povrch zubu. Jedná se o dlouhodobý proces, který, pokud není zastaven a odstraněn, vede ke ztrátě tvrdých zubních tkání a někdy i životnosti zubu. Jako první příznaky se objeví bílá křídovitá skvrna na sklovině.
Nejčastěji, až v 85 %, vzniká zubní kaz v mezizubním prostoru, takže může zůstat velmi dlouho neodhalen. Nejlépe je ho možné včasně odhalit na rentgenovém snímku, který by vám měl preventivně doporučit váš lékař.
Zánět dásní vede ke vzniku paradentózy
Paradentóza je onemocnění, které postihuje zub a zejména jeho okolní tkáně, dáseň a kost. Její průběh závisí zejména na množství a délce působení povlaku. Mezi její hlavní příznaky patří výraznější krvácení zanícené dásně a především ztráta kosti, ve které je zavěšený zub. Dochází k prohlubování dásňového žlábku, vzniku tzv. parodontální kapsy. V důsledku ztráty kosti dochází k odhalování zubních krčků a zvětšování mezizubních prostorů. U dlouhodobě trvající neléčené paradentózy může dojít finálně ke ztrátě zubu.
Co na to říká stomatolog?
„Zubní kaz, zánět dásní a paradentóza jsou nemoci, jejichž příčinu známe již desítky let. Přesto, že existuje způsob, možnosti a techniky jejich prevence, patří celosvětově k nejrozšířenějším chronickým (dlouhodobým) onemocněním. Vzhledem k přetrvávající malé „oblibě” návštěv zubního lékaře jsou rozpoznány až v pokročilém stádiu a je nutné řešit jejich rozsáhlé následky. Tato řešení jsou často časově i finančně náročná. I když se jedná o reparativní zákroky s použitím nejmodernějších dostupných technologií a materiálů, jejich prognóza a trvanlivost je časově omezená. Nejlepší „životnost” má vždy zdravý zub a jeho okolní nosné zdravé tkáně. Časové a finanční náklady na preventivní opatření jsou markantně nižší a mají prokazatelný pozitivní efekt. Z toho důvodu je nutné v co nejširším měřítku aplikovat preventivní opatření a motivovat populaci i ošetřující lékaře k preventivnímu chování.“
Nový komentář
Komentáře
Zubni kaz... fakt hruza. Ale vzdy se najde reseni, treba jen vyhledat spravniho zubare!
http://www.znamylekar.cz/zubni-lekarstvi
Dante Alighieri — #3 Prevence zdarma,mám VZP.
Podívám se na ty stránky.
Děkuji.
Potěšilo mne,že má každý zánět dásní.Rentgen mi dělali už kdysi,nevím jaký,kazy nemám.
Zubařka ovšem otravuje,že budu mít paradontosu a vypadnou mi zuby.
Mámě to říkali taky a zuby má dodnes ok.
Tak to chci zkusit jinde.
Před lety mi jiná zubařka chtěla vrtat kaz,který dodnes nemám...
Ja diky bohu nevim, co je to paradontoza, zanet dasni a zubni kaz jen mlhave. Sice mam jednu miniplombu, ale zub me nikdy nebolel a podeziram doktorku, ze mi zaplombovala zdravy zub, mam totiz na stolickach hluboke pigmentovane ryhy (pry se sklonem ke kazu
) a zubar co to nezna, hned zbystri a rika ze je tam otaznik a musi se to hlidat. Jinak ja kdyz si poradne vycistim zuby (a to mi netrva 3minuty ale tak 10, protoze pouziju kartacek Curaprox s pastou Elmex, pak zubni nit, ustni vodu s chlorhexidinem a na zaver Elmex gel- profylaxi zubniho kazu), tak je mam vycistene a bez plaku i za 24hodin.
Louisa — #5 No tak to jsem to asi pěkně popletla... Myslím, že jsem to o tom panorama někde četla, že je to lepší než nějaký běžný rentgen. Stála jsem u toho, mezi zuby jsem měla takovou tyčinku a přístroj mi jezdil kolem hlavy. S takovým rentgenem jsem se ještě nikdy nesetkala, a proto ten můj pocit o výjimečnosti tohoto přístroje byl posílen.
Ty bite-wingy mi dělali taky.
Není to náhodou parodontóza?
jen se zeptám autora, pokud sem nakukuje - ten článek je kontrolován nějakým stomatologem nebo hygienistkou?
Dante Alighieri — #3 panoramatický RTG je jen obecný, není úplně přesný jako intraorální snímky. Na vyhledávání kazů jsou tzv bite-wing snímky, možná ti je taky dělaly. Jinak panoramák se dělá v každé slušné ordinaci, není to nic neobvyklého.
Martina V. — #1 Jaj, co mi to tam vyskočilo.
To neva, číslo na recepci najdeš na těch jejich www v kontaktech.
Martina V. — #1 Klinika Medical Erpet, Dr.Markéta Hrubá.
http://www.erpetmedical.cz/
Ač by se mohlo zdát, že to bude drahé, prevence je zdarma a je to špičkové pracoviště (já mám teda VZP, nevím jak je to s dalšími ZP). Používají panoramatický rentgen, který odhalí i kazy, které běžný rentgen nevidí. Studují ti zub po zubu. Mámě zachránili zuby před paradontozou. A dentální hygiena - s takovou profesionalitou jsem se ještě nesetkala. Tam už se platí (jako na každé hygieně), ale stojí to fakt za to. Zjistíš, co všechno máš v hubě a jak se toho zbavit. Mně ta dentistka řekla, že každý, kdo k ní přijde poprvý, má zánět dásní, protože si zuby čistíme špatně.
Zavolej na recepci chrome://skype_ff_toolbar_win/content/cb...chrome://skype_ff_toolbar_win/content/fa...chrome://skype_ff_toolbar_win/content/sp...chrome://skype_ff_toolbar_win/content/sp...chrome://skype_ff_toolbar_win/content/ar...chrome://skype_ff_toolbar_win/content/sp...chrome://skype_ff_toolbar_win/content/sp...chrome://skype_ff_toolbar_win/content/sp...chrome://skype_ff_toolbar_win/content/sp...chrome://skype_ff_toolbar_win/content/sp...chrome://skype_ff_toolbar_win/content/sp...chrome://skype_ff_toolbar_win/content/sp...+420 221 595 000chrome://skype_ff_toolbar_win/content/cb...
Martina V. — #1 Praha 5, ulice Na cihlářce
Nemáte někdo tip na nějakou dobrou zubařku v Praze?
Dík