Ať už vyrazíte na kolo, kolečkové brusle nebo na horskou túru, potřebujete se vhodně obléknout.
Pokud se nespokojíte jen s „obyčejnými" tepláky a mikinou, ale chcete si koupit oblečení ve specializovaných prodejnách, přijde vám jistě vhod malý průvodce materiálů, z kterých se sportovní oblečení vyrábí.

Prozradíme vám, co znamenají pojmy, které si můžete přečíst na cedulkách.

 

Coolmax®

Vysoce technické vlákno firma DuPont unikátně konstruuje tak, aby maximálně regulovalo odvod přebytečných par, a tím udržovalo tělo v suchu. Materiál se skládá z polyesterového vlákna Dacron® se zvětšenou vnější plochou. Toto čtyřkomorové vlákno vytváří transportní systém, který velmi rychle odvádí vlhkost směrem od kůže do dalších vrstev látky. Materiál tak schne mnohem rychleji než jiné látky, a proto skvěle napomáhá udržovat termoregulaci těla při zvýšené fyzické námaze.


Cotton

100 % bavlna.

 

Dri-release®

Dri-release využívá patentované směsi přírodních a syntetických vláken. Přírodní vlákno absorbuje vlhkost z pokožky do tkaniny. Syntetické vlákno vlhkost odpuzuje, a tím ji odvádí dál skrz oděv na povrch, kde se díky cirkulaci vzduchu odpaří. Materiál je na dotyk měkký a přirozený a zachovává si původní tvar a barvy i po praní.


GORE-TEX®

Mimořádně lehká a tenká teflonová membrána, nepromokavá a zároveň prodyšná, přitom však větruvzdorná. Používá se ve formě laminátů. Dvouvrstvý laminát – membrána laminovaná na vnější tkaninu, zevnitř chráněna volnou podšívkou. Třívrstvý laminát – membrána je laminovaná mezi vnější tkaninu a vnitřní podšívku. 


Gelanots XP™

Nejnovější materiál Tomen Corporation s vysokou mírou nepromokavosti a prodyšnosti. Výrobky z materiálů s membránou Gelanots XP™ jsou větruodolné, odolné vůči vodě a mechanickému poškození, jsou plně přizpůsobivé.


Kevlar®

Vlákna značky Kevlar® jsou doporučena pro ochranné oblečení, protože při stejné hmotnosti jsou pětkrát odolnější než ocel. Silný výkon se pojí s pevností, zvýšenou životností a minimální hmotností.

 

Micro Grid Fleece

Velmi jemný fleece, pohodlný na nošení a příjemný na dotek. Může být používán pro výrobu jak spodního prádla, tak oblečení prostřední vrstvy. Ideální pro chladnější počasí. 100 % polyester.

 

No Wind®

Větruvzdorný fleecový materiál s vysokými hodnotami prodyšnosti a paropropustnosti, výrobce Pontetorto. NoWind® membrána je kombinovaná s kvalitním microfleecovým materiálem s antipillingovou úpravou. No Wind® je lehký, teplý, příjemný na dotek. Byl vyvinut pro náročné outdoorové aktivity.

 

No Wind Shell Light

Odlehčený, větruvzdorný fleecový materiál s vysokou mírou prodyšnosti a paropropustnosti. Kvalitní microfleecový materiál s antipillingovou úpravou v kombinaci s No Wind® membránou je lehký a poddajný. Byl vyvinut pro náročné outdoorové aktivity s ohledem na volnost pohybu.

 

Polartec® Power Dry®

Materiál vyvinutý pro optimální termoregulaci těla při zvýšené fyzické námaze. Unikátní technologie úpletu, která využívá dvou rozdílných syntetických vláken na každé straně materiálu. Vlákna vnitřního úpletu mají za cíl rychlý odvod vlhkosti od pokožky, vnější zajišťují rychlé schnutí materiálu.


Polartec® Power Stretch®

Vysoce mechanicky odolný, čtyřstranně elastický PES fleece úplet s vysokou schopností transportu vlhkosti a termoregulace. Komfortní při nošení přímo na kůži. 64 % polyester, 24 % nylon, 240 g/m2.

 

Pertex DWR+

Velmi lehká tkanina s minimálním objemem, vysoce větruvzdorná.


SoftShell

Materiály nové generace. Svými vlastnostmi vystačí na 80 % podmínek, se kterými se v přírodě setkáváme. Lze je rozdělit na dvě skupiny: membránové (např. Windstopper®, NoWind®) a nemembránové (Apex™, Polartec® Power Shiled®, Schoeller). Jsou větruvzdorné a zároveň prodyšné, vysoce vodoodpudivé. Jsou značně elastické, takže neomezují v pohybu. Vynikají velkou mechanickou odolností, takže odpadá potřeba výztuží na namáhaných místech. Tím se oblečení stává lehčím a přizpůsobivějším. Materiál je určen pro náročné outdoorové aktivity.

 

Laminát je tvořen třemi vrstvami:

- Svrchní oděruodolná nylonová či polyesterová tkanina nebo pletenina s příměsí Lycry®. Má vodoodpudivou úpravu.

- Vnitřní vrstvu tvoří termovrstva (fleece či jakostní PES froté) nebo podšívka.

- Laminát je doplněn membránou Windstopper®, No Wind® membránou (Pontetorto), vysokojakostní Dermizax EV™ membránou (Toray) či dostačující větruvzdornou membránu (vyvinuta pro Direct Alpine).

 

Windstopper®

Materiál odolný vůči větru. Vyhovuje nejvyšším nárokům na větruvzdornost a zároveň prodyšnost. Zajišťuje maximální pohodlí v chladném a větrném počasí. Membrána Windstopper®  je laminovaná mezi dva PES fleecové materiály. Nová laminovaná třívrstvá textilie byla navržena firmou WGORE-TEX® tak, aby se mohla nosit těsněji na těle. Výborná absorpce vlhkosti je stoprocentní ochranou proti větru. Snížená hmotnost, menší objem, více funkcí. 100 % polyester, 270 g/m2.

 

Nápověda - není to saxofon!:)