Vypadá nevinně – dokonce připomíná tvarem motýlka, někdy ale dokáže až nehorázně potrápit. Existuje mnoho případů, kdy pacient dlouhodobě trpí např. nadměrnou spavostí, stálou únavou a slony k depresím. Speciálně u žen se mohou vyskytovat případy, kdy se nedaří otěhotnět, popř. plod úspěšně donosit. V praxi se bohužel stále ještě stává, že se  neodhalí hlavní viník potíží, a léčeny jsou pouze příznaky, bez rozpoznání příčiny problémů. A kdo vám může takové nepříjemnosti připravit?

 

           Viníkem je malý orgán, který je umístěn na krku, před dýchací trubicí, těsně pod hrtanem. Ano, uhádli jste, je to štítná žláza. Jejím úkolem je produkce hormonů obsahujících jód, ty jsou uvolňovány do krevního oběhu. Tyto látky pak ovlivňují  srdeční rytmus, tělesnou teplotu a také metabolismus (jak rychle je tělo schopné spálit cukry a tuky). Štítná žláza ovlivňuje správný růst, vývoj a regeneraci všech tkání a orgánů, dále funkci mozku, svalů, nervů a rozmnožovacích orgánů. Též ovlivňuje hospodaření s vápníkem. Ke své správné činnosti potřebuje naprosto bezpodmínečně jód. Pro zajímavost, dnes běžné fortifikování soli jódem bylo zahájeno ve Švýcarsku v roce 1920.

Chybná funkce této žlázy se mnohdy projevuje zpočátku nenápadně a může trvat i roky, než se přijde na zdroj potíží. Jak se tedy její špatná funkce projevuje? Nemocí štítné žlázy je mnoho, od zánětů k nádorům, ale pravděpodobně nejrozšířenějšími chorobami jsou: snížená a zvýšená činnost této žlázy, na ty se nyní zaměříme:

Příznaky snížené činnosti (Hypotyreóza):

Nejzávažnějším projevem je zvýšení krevních tuků a postižení srdce;

Nízký tep;

Únava, nadměrná spavost, sklony k depresím;

Přibývání na váze a neschopnost zhubnout (ale je zcela vzácně příčinou těžší obezity);

Poruchy koncentrace a zapomnětlivost;

Přecitlivělost na chlad;

Zácpa;

Neplodnost (mužů i žen), sklon k potratům, poruchy menstruačního cyklu, ztráta libida;

Bolesti a křeče svalů;

V dětství se může zbrzdit růst, zpomalit vývoj a sexuální dozrávání;

Suchá kůže a vlasy, lámavé nehty;

Zhrubnutí hlasu;

 

Příznaky zvýšené činnosti (Hypertyreóza)

Bušení srdce;

Jemný třes rukou;

Úbytek na váze i přes zvýšenou chuť k jídlu;

Únava a podrážděnost;

Nepřiměřeně dobrá nálada, pocit přebytečné energie;

Horkokrevnost a nadměrné pocení;

Struma;

Nespavost;

Poruchy menstruačního cyklu – kratší menstruační cyklus, slabé krvácení;

Vystouplé oči, také další problémy s očima - zarudlé oči, oteklé oči;

 

Význam jódu:

Hormony, které produkuje štítná žláza, obsahují jód, ten se do našeho těla dostává potravou. ČR leží v oblasti, kde je tohoto prvku málo. Nejvíce je ho obsaženo v moři a hromadí se i v mořských produktech, jak živočišných (např. ryby), tak i rostlinných (např. řasy). Je-li jódu v organismu nedostatek, štítná žláza není schopna produkovat takové množství hormonů, jaké naše tělo potřebuje. Nedostatek pak vede k nepříznivým změnám v celém organismu a odráží se i na stavu štítné žlázy, která se zvětšuje a uzlovatí. Dobrým zdrojem jsou, kromě výše uvedeného, i jódem fortifikované potraviny, potravinové doplňky a též některé byliny (jitrocel , bazalka, šalvěj – jako „zelené koření", ale i čaj). Dále  třeba višně, maliny, citróny, rybíz, rajčata, ale také mléko. Výborným tuzemským zdrojem je Vincentka, dle dodavatele stačí jeden doušek (25ml) na uhrazení denní potřeby.

Na zdraví, milé čtenářky :-)!

 

soutěž:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama