Na první pohled nevypadá nijak zvlášť nápadně. Drobný keřík vysoký kolem půl až jednoho metru s matně zelenými listy, zelenavě žlutými květy, nebo s červenými bobulemi skrytými v papírovitém obalu. Jenže ve skutečnosti v sobě ukrývá nesmírnou sílu, díky níž ji tradiční indická medicína ajurvéda i arabské či africké léčitelství řadí mezi klíčové byliny posilující vitalitu, zdraví a dlouhověkost.
Zdroj foto: Shutterstock
S jakými neduhy vitánie snodárná pomůže?
O skvělých účincích na lidský organismus hovoří nejen tradiční medicína, ale i tak moderní. Studie postupně ukazují, že bylina má rozhodně co nabídnout. Má antivirové, baktericidní, protizánětlivé, antioxidační, stimulující a afrodiziakální účinky.
Je bylinkou věčného mládí a dlouhověkosti. Bojuje proti projevům stárnutí (redukuje vrásky, podporuje hydrataci pokožky a vlasů).
Prospívá psychice. Studie ukazují, že pomáhá mírnit stavy úzkosti a deprese podobně jako antidepresivum. Zvyšuje odolnost vůči stresu a snižuje množství kortizolu v těle. Je proto vhodná ke kompenzaci akutního i chronického stresu. Pomáhá čelit i celkovému psychickému vyčerpání.
Dopomáhá ke snazšímu usínání a kvalitnějšímu spánku.
Svědčí fyzičce. Zlepšuje výkonnost, sílu, kondici a vytrvalost, podporuje tvorbu a sílu svalů.
Je spásou pro mozek. Posiluje mentální zdraví a kognitivní funkce, zlepšuje paměť a schopnost učit se. Navíc přispívá ke snížení rozkladu mozkových buněk.
Vrátí vás dříve do hry. Urychluje regeneraci a podporuje správnou funkci imunitního systému.
Pozitivní vliv má i na krev – snižuje krevní tlak, vysokým obsahem železa zlepšuje krvetvorbu, snižuje cholesterol i cukr v krvi. Navíc posiluje srdce a snižuje pravděpodobnost infarktu.
Reguluje hormonální rovnováhu. Zlepšuje funkci štítné žlázy (zejména hypofunkce) a je vhodná pro ženy v průběhu menopauzy.
Snižuje ukládání tuku v těle.
Působí jako afrodiziakum, a to na muže i na ženy. Kromě toho pomáhá při sexuálních poruchách či neplodnosti u mužů, ukazují studie.
Tlumí horečku a bolestivé otoky.
Zcela vážně se o ní hovoří také ve spojitosti s prevencí a léčbou rakoviny. Podle studií má schopnost ochraňovat zdravé buňky před rakovinným bujením.
Aby ashwagandha začala působit, je třeba dlouhodobé užívání. Často doporučovaným schématem je tříměsíční kůra přerušovaná měsíční pauzou. Denní dávka prášku z kořenů by se přitom měla pohybovat kolem 300 až 500 mg. |
S čím si vitánie nemusí rozumět?
Kromě toho, že není ještě dostatečně probádaná, aby mohla být považována za bezpečnou pro děti nebo těhotné či kojící ženy, neměli by ji konzumovat ani pacienti užívající následující konzervativní léčbu. Může s ní negativně interagovat.
Imunosupresiva, což jsou léky snižující účinnost imunitního systému (například po transplantaci) - ashwagandha ho naopak může povzbudit.
Benzodiazepiny a látky tlumící centrální nervový systém, tedy sedativní léky. Zklidňující účinky má i ashwagandha, takže může dojít k nadměrné ospalosti a zpomalení dýchání.
Léky na štítnou žlázu. Ashwagandha totiž podporuje produkci hormonů v ní vytvářených.
Antidiabetické léky, tedy léky na cukrovku. Ashwagandha může snižovat hladinu cukru v krvi. Může dojít k příliš rychlému poklesu, což diabetikovi dobře neudělá.
Antihypertenziva čili léky na vysoký krevní tlak. Tlak může být snížen až příliš.
Hepatotoxické léky, které mohou škodit játrům. Ashwagandha užívaná souběžně s nimi tuto pravděpodobnost zvyšuje.
Zdroj foto: Shutterstock
Ashwagandhu můžete pěstovat i doma
Vitánie snodárná je doma v Indii, na Blízkém východě a v některých částech Afriky. Jde o velmi odolnou a přizpůsobivou rostlinu, která zvládne i mírné klima. Ovšem bez mrazů, které ji poškodí a zahubí. Zato dobře roste i v sušších, písčitých nebo štěrkovitých půdách s nízkým podílem organické hmoty. Pokud si ji budete chtít hýčkat i v našich končinách, pak jedině jako přenosnou bylinu. Kopit je můžete již v květináči, případně vysít semínka.
Zdroj informací: WebMD - Ashwagandha - Uses, Side Effects, and More, Speers AB, Cabey KA, Soumyanath A, Wright KM - Effects of Withania somnifera (Ashwagandha) on Stress and the Stress- Related Neuropsychiatric Disorders Anxiety, Depression, and Insomnia, Deshpande A, Irani N, Balkrishnan R, Benny IR – A randomized, double blind, placebo controlled study to evaluate the effects of ashwagandha (Withania somnifera) extract on sleep quality in healthy adults, Mehta V, Chander H, Munshi A - Mechanisms of Anti-Tumor Activity of Withania somnifera (Ashwagandha), Dutta R, Khalil R, Green R, Mohapatra SS, Mohapatra S - Withania Somnifera (Ashwagandha) and Withaferin A: Potential in Integrative Oncology, Swati Dongre, Deepak Langade, and Sauvik Bhattacharyya - Efficacy and Safety of Ashwagandha (Withania somnifera) Root Extract in Improving Sexual Function in Women: A Pilot Study, green idea
Nový komentář