Nový výzkum prokázal skryté nebezpečí u pilulek, které většina lidí považuje za zcela neškodné. Vyšlo najevo, že některé populární vitamínové tablety nejen život neprodlužují, ale dokonce jej mohou i zkracovat.

 

Po prozkoumání výsledků šedesáti sedmi dřívějších studií dospěli vědci z Kodaňské univerzity k závěru, že „neexistují žádné přesvědčivé důkazy, že antioxidanty ve formě doplňků potravy snižují riziko smrti." A nejen to, beta karoten, vitamín A a vitamín E podle nich zřejmě úmrtnost zvyšují!


Jak uvádí BBC, výzkum prošel výsledky předchozích studií zabývajících se působením beta-katorenu, vitamínu A, C, E a selenu. O těchto doplňcích potravy si vědci mysleli, že s největší pravděpodobností život prodlužují. Domnívali se, že snižují poškození, k němuž v těle dochází působením vnějšího prostředí, a to eliminací takzvaných „volných radikálů". O volných radikálech se předpokládá, že hrají roli v rozvoji několika vážných nemocí, včetně rakoviny a srdečních chorob.

Průzkumy sledovaly celkem 233 tisíc lidí. Někteří z nich byli zdraví, jiní nemocní, ale všichni brali vitamínové doplňky. Poté, co vědci vzali v potaz různé faktory, ukázalo se, že doplňkový vitamín A zvyšoval riziko úmrtí o 16 procent, beta-karoten o 7 procent a vitamín E o 4 procenta. Zdá se, že alespoň vitamín C a selen nemají vliv ani kladný, ani záporný.

Berete pravidelně vitamíny v tabletách, nebo dáváte přednost jejich přírodní formě?

Reklama