Další splasklá bublina! Vitamin E ani vitamin C nijak nesnižují riziko rakoviny prostaty, ani jiných forem rakoviny. Vyplývá to z výsledků dvou rozsáhlých vědeckých studií britských odborníků.

 

Obě studie Cancer Research UK testovaly hypotézu, že tyto vitaminy pomáhají rakovině předcházet.

Ale ani studie u 35 533 mužů a téměř 15 000 lékařů neprokázala, že by užívání vitamínových doplňků nějak snižovalo riziko vzniku rakoviny.

Jak uvádí BBC, několik dřívějších studií naznačovalo, že vitaminové doplňky snižují riziko některých forem rakoviny tím, že zvyšují hladinu antioxidantů. Výsledky těchto studií ale nebyly zcela jednoznačné. Tyto dvě nejnovější studie dospěly k jasnějším výsledkům tím, že zahrnuly více dobrovolníků.


První studie sledovala přes 35 000 mužů, kteří brali buď prášky se stopovým množstvím selenu, vitamin E, obojí, anebo placebo, které neobsahovalo žádné z těchto látek.

Po sedmi letech se ukázalo, že mezi různými skupinami dobrovolníků nebyly, co do výskytu rakoviny prostaty, žádné rozdíly.

Druhá studie sledovala účinek pravidelného braní vitaminu E a C na výskyt rakoviny u 14 641 lékařů. Po osmi letech se ukázalo, že vitamin C neměl žádný znatelný vliv na jejich zdraví a vitamin E nijak nesnižoval riziko ani rakoviny prostaty, ani jiných forem rakoviny.

„Tento nový výzkum ukazuje, že je velmi nepravděpodobné, že vitaminové doplňky mohou chránit muže proti rakovině prostaty. Vitaminové doplňky nemohou nahradit zdravou stravu a některé studie dokonce ukazují, že mohou riziko rakoviny zvyšovat,“ říká doktorka Jodie Moffatová z anglické organizace Cancer Research UK.

Recept, jak zajistit dostatečný přísun vitamínů a minerálů, je podle ní starý a jednoduchý. Jíst dostatečné množství ovoce a zeleniny.
Reklama