VitamínyLetošní zima se vleče, mrzne, často sněží i v nížinách a ve městech, sluníčko se téměř neobjevuje. Proto není divu, že nám postupně dochází zásoby energie a přirozené obranyschopnosti. A tak nejen děti, ale dospělé snáze skolí různé tipy viróz, které se pak mohou rozvinout i do bakteriálních onemocnění. Bývá velký rozdíl, jak rychle se různí lidé s onemocněním vypořádají. Obecně platí, že mnohem snadněji zatočí s viry ti, kteří jsou v dobré tělesné i psychické kondici, mají dostatek spánku i regenerace.  Velkým pomocníkem v boji proti viry je podávání optimálního množství vitaminu C v kombinaci se zinkem, vitaminy skupiny B a probiotiky.

 Užívání těchto látek pomáhá nejen v případě prevence před chřipkou, ale i v průběhu samotného onemocnění. Lékaři doporučují například vyzkoušet potravinový doplněk Normatyl, který kombinuje právě vitamin C, zinek, B-komplex a probiotika a je vhodný již pro děti od 3 let.

Normatyl„Složení Normatylu umožňuje tento preparát doporučovat nejen k preventivnímu podávání, ale i k podávání v období velké fyzické i psychické zátěže, v období rekonvalescence a může velmi příznivě ovlivnit průběh a komplikace chřipkových onemocnění. Příjemná chuť sladového extraktu pak zajistí bezproblémové podávání již u dětí od 3 let věku,“ míní lékař Jan Boženský, primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě.

  A proč zrovna tato kombinace?

Není žádným tajemstvím, že optimální přísun vitaminu C představuje prevenci proti nachlazení a chřipce, stejně jako proti bakteriálním onemocněním. Také v momentě propuknutí nemoci pomáhá mírnit projevy nachlazení a zkracuje dobu, po kterou pociťujeme projevy onemocnění.

Také zinek je významným pomocníkem v boji s virózou a navíc v kombinaci s vitaminem C zvyšuje jeho účinnost.

Probiotické bifidobakterie a laktobacily obecně posilují imunitní systém a harmonizují trávicí soustavu. Ideální je jejich kombinace s prebiotiky, tzv. synbiotika jako je tomu například u produktu Normatyl. Prebiotická vláknina inulin stimuluje růst a aktivitu střevní mikroflóry.

Primář Boženský vysvětluje, proč sliznice trávicího traktu patří mezi důležité součásti imunitního systému organismu.

 „Tělo se zde setkává s velkým množstvím cizorodých látek a učí se na ně správně reagovat. Osídlení sliznice trávicího traktu vhodnou mikroflórou je rozhodující pro nastavení vlastní imunitní reakce organismu. Je prokázáno, že střevní mikroflóra významným způsobem ovlivňuje zdravotní stav hostitelského organismu.Snahou je proto ovlivnit složení střevní mikroflóry tak, abychom dosáhli příznivéhoúčinku na lidský organismus, jak preventivně, tak léčebně,“ popisuje Boženský.

Vitaminy skupiny B pomáhají k regeneraci organismu, jeho vyrovnání se s únavou a společně s probiotiky vylepšují trávení, vstřebávání a vylučování potravy.

Chřipka versus nachlazení

Chřipkou se každoročně nakazí desetitisíce lidí v České republice. Okolo dvou a půl tisíce případů bývá smrtelných.

Vzhledem k tomu, že chřipka stejně jako nachlazení jsou nemoci dýchacích cest, v některých případech bývají tato onemocnění zaměňována. Nachlazeníse obvykle vyvíjí postupně, kdežto chřipka udeří náhle. Mezi klasické příznaky nachlazení patří ucpaný nos, bolesti v krku, chrapot a kýchání, lehce zvýšená teplota. Závažnější jsou příznaky chřipky: horečka,

Reklama