V našem těle má nezastupitelnou funkci. Bez něho by se nevstřebával vápník a fosfor, a tudíž by byly v ohrožení naše kosti a zuby. Proto se už u novorozenců předepisuje v kapkách jako prevence křivice. Slouží ale i následně k její případné léčbě, stejně jako je tomu u osteomalacie nebo osteoporózy.
5f7f0b7f3bbacobrazek.png
Foto: Shutterstock

Pokud tělu vitamin D nedopřáváme v dostatečné míře, projeví set to nespavostí, můžeme mít pocit pálení v ústech, bojovat s nechutenstvím až ubýváním na váze, nebo se nám může zhoršit zrak. Jestliže máme ale daleko větší deficit, může přispět nedostatek déčka dokonce i ke vzniku vážnějších potíží. Příkladem je cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, roztroušená skleróza, nemoci ledvin, deprese nebo dokonce nádorová onemocnění.

Věděla jste, že:

  • vstřebávání vitaminu D snižuje onemocnění žlučových cest a neléčená celiakie?
  • lidé s nadváhou mají nižší hladinu vitaminu D, protože se ho více uloží v tucích?

Kde vitamin D získat?

5f7f0b9d5cb47obrazek.png
Foto: Shutterstock

Nejspíš vás na první dobrou napadne, že ze slunce. A samozřejmě máte pravdu. Naše pokožka ho skutečně umí přijmout jen z pobytu na sluníčku a přetvořit si jeho záření ke svým potřebám. Jenže to bohužel není tak snadné, jak si myslíme.
Zatímco k opálení přijdeme i ve stínu a chráněni opalovacím krémem, s vitaminem D je to složitější. O bronzovou pokožku se totiž stará UVA záření, ale pro načerpání déčka je zapotřebí UVB záření. A to už k nám neproniká tak snadno. Brání mu v tom oblačnost, znečištěné ovzduší a také poloha slunce. Když je totiž příliš nízko na nebi, UVB záření se odráží od ozónové vrstvy a k nám se ho dostane jen minimum. Proto se na sluneční záření jako dostatečný zdroj příjmu vitaminu D nemůžeme v našich zeměpisných šířkách spoléhat zhruba od poloviny září do poloviny dubna.

Ale ani v létě nemáme jistotu, že nás slunce nadopuje tímto vitaminem. Kromě toho, že se na něm musíme pohybovat mezi 10. a 16. hodinou, nesmí jeho pronikání bránit oblečení, ani opalovací krém. Snížené vstřebávání zapříčiňuje také fototyp pokožky (čím více melaninu v kůži, tím hůře) a suchá pokožka, jako mají starší lidé.

Poznáte to podle svého stínu

Čím delší je váš stín, tím níže se slunce nachází, a tím méně UVB záření k vám pronikne. Pokud je tedy stín delší než vaše výška, raději zvyšte příjem vitaminu D ze stravy.

Kde jinde vitamin D získat?

Jak už nás učili od dětství, nejvíce vitaminu D se nachází v rybím tuku a játrech, i v tučných, zvláště mořských, rybách. Menší množství se nachází i v másle a mléku, vajíčkách, sýrech nebo v mase.
5f7f0be059694obrazek.png
Foto: Shutterstock

Pokud nemůžete dát ruku do ohně za to, že trávíte dostatek času na slunci a jíte na déčko bohaté potraviny, můžete si pomoci nejrůznějšími doplňky stravy z lékárny. Nejčastějšími formami vitaminu D jsou D2 (ergokalciferol), který je rostlinného původu a D3 (cholekalciferol), který je živočišného původu. Ale pozor! Vitaminem D se nesmíte předávkovat, jinak hrozí poškození srdce a ledvin. Proto se držte doporučeného dávkování.

Čtěte také:

Reklama