ce.jpg

Foto: Shutterstock

Vitamin C je silný antioxidant, který léčí řadu běžných problémů péče o pleť, včetně tmavých skvrn, jemných vrásek a nerovnoměrné textury pleti. Je jednou z nejlepších ingrediencí proti stárnutí na trhu a klíčem k udržení hladké, rovnoměrné a zářivé pleti. Přestože je vitamin C extrémně účinný, výsledky uvidíte, pouze pokud jej používáte správně.

Vitamin C je bezpečný pro většinu typů pleti. Většina lidí ho může dlouhodobě používat bez toho, aby u nich došlo k nežádoucím reakcím. Askorbyl fosfát hořečnatý, jeden z hlavních derivátů vitaminu C používaných v péči o pleť, má skvělý hydratační účinek. Snižuje transepidermální ztrátu vody a umožňuje pokožce lépe zadržovat vlhkost.

Vitamin C dokáže pokožku rozzářit a minimalizovat zarudnutí. Je skvělý k léčbě mnoha zánětlivých stavů kůže. Také neutralizuje volné radikály, které mohou vést k předčasným známkám stárnutí. „Antioxidační aktivita vitaminu C chrání před poškozením UV zářením způsobeným volnými radikály,“ vysvětluje pro magazín InStyle dermatoložka Michelle Henry a dodává, že regulace produkce kolagenu zvyšuje pevnost pokožky. Také pomáhá při hojení ran. Vitamin C lze použít i k léčbě tmavých skvrn a hyperpigmentace, protože interferuje s enzymy používanými při výrobě melaninu.

shutterstock-1818622313.jpg

Foto: Shutterstock

I když vitamin C dodáváte do těla pravděpodobně ve své stravě, nedá se zaručit, že se dostane až k vaší pokožce. Nejlepším způsobem, jak jeho výhody na pleť využít, je ve formě pleťového séra nebo dalších kosmetických produktů, jako jsou například oční krémy nebo pleťové mlhy.

Obecně jsou séra nejběžnější a nejoblíbenější kategorií produktů s vitaminem C. V očních krémech pomáhá vyhladit jemné vrásky a hydratovat oční okolí. Dokáže také pomoci s výskytem tmavých kruhů pod očima.

Produkty s vitaminem C je dobré používat dvakrát denně, nejlépe tedy ráno a večer, na vyčištěnou pleť. Ovšem pokud byste chtěly současně používat i retinol, zařaďte vitamin C ráno a retinol na noc. Nikdy však vitamin C a retinol nepoužívejte společně. Může dojít k podráždění pokožky a deaktivování účinných složek. Totéž platí o exfoliačních AHA a BHA kyselinách. Není dobré jej používat ani s niacinamidem, který může snížit jeho účinnost.

e.jpg

Astrid Vitamin C (Notino, 232 Kč), Krém Na Oči PIXI (Sephora, 590 Kč), Sérum proti stárnutí Symmetry (White Orchid, 780 Kč)


Foto: Se souhlasem Sephora, Astrid, White Orchid
Zdroj: InStyle, Health Line, allure

Reklama