Pokud při prvních známkách rýmy a bolení v krku saháte po celaskonu v domnění, že vás vyléčí, máme pro vás špatnou zprávu: Nevyléčí! Stejné je to i v případě, když během podzimu a zimy zobete každé ráno vitamin C - zbytečně.

vitamin

Nedávno se objevily v zahraničních i domácích médiích zprávy o výzkumu vědců z Australské národní univerzity a z univerzity v Helsinkách, kteří došli k závěru, že pro většinu lidí byly výhody spojené s pravidelným užíváním vitaminu C jako prevence proti nachlazení takřka mizivé. Fakticky užívání tohoto vitamínu nestojí za námahu, ani náklady s tím spojené. Z výsledku 30 studií zahrnujících celkem 11.350 lidí, kterým byl podáván vitamin C v množství 200 mg denně, jednoznačně vyplývá, že má tento vitamin minimální efekt na snížení délky nachlazení. Výjimku tvoří pouze vrcholoví sportovci a jedinci vystavení abnormálnímu stresu, u nichž se prokázalo snížení pravděpodobnosti nákazy rýmou až o polovinu.

Dva názory

Profesor Harri Hemilä, jeden z autorů studie, tvrdí, že „nemá smysl brát vitamin C 365 dní v roce za účelem snížení pravděpodobnosti nachlazení.“

Catherine Collins, dietoložka registrovaná u British Dietetic Association, říká: „Ačkoli je vitamin C používán v infekčním boji proti bílým krvinkám, existuje velmi málo důkazů o tom, že by mohl pomoci zahnat nachlazení.“ Tato lékařka ale nepopírá, že vitamin C pomáhá zlepšovat imunitní systém, ovšem pouze u lidí s výrazně oslabenou imunitou, což jsou velmi vzácné případy.

Názor domácího odborníka

Internista a dietolog Oldřich Macharáček nám k problematice řekl: „Vitamin C bych mezi populaci jako zrní mezi slepičky nerozhazoval. Řeknu to obráceně, tam, kde je nedostatek vitaminu C, dochází k větší náchylnosti k nejen k nachlazení, ale i k dalším nemocem. Jde ale o lidi se specifickými stravovacími návyky, třeba ty, co vůbec nejedí zeleninu - takoví námořníci dříve mívali kurděje, krvácely jim dásně... Dnes to mohou být hlavně staří lidé, kteří mají již křehčí kapiláry, a lidé, kteří „nejedí normálně“, třeba si jen mažou chleba s nějakou náhražkou másla.“

Co z toho tedy plyne?

Ačkoli z výzkumů a názoru odborníků vyplývá, že kyselina askorbová (vitamin C) nepředchází nachlazení u osob, které nejsou vystaveny extrémní fyzické či psychické zátěži, pravidelný příjem tohoto vitaminu může snížit závažnost symptomů. Pravidelným užíváním se tedy zmírní bolest svalů, rýma, kašel, teploty, ovšem poměr cena - výkon hovoří v jeho neprospěch. Délka nachlazení se užíváním vitaminu C nijak nezkrátí.

Vitamin C

  • Na vitamin C je v přírodě velmi bohatý šípek a rakytník rešetlákový, dále pak citrusy (limetka, citrón, pomeranč, grapefruit), rajčata, papája, brokolice, černý rybíz, černý bez, jahody, kiwi, brusinky.
  • Vitamin C je významný antioxidant (spolu s jinými látkami zneškodňuje volné radikály, a tím působí preventivně proti rakovinnému bujení).
  • Vitamin C působí jako významná prevence onemocnění kardiovaskulárního systému. Účastní se tvorby kolagenu, hormonů nadledvinek. Chrání organismus před těžkými kovy a je důležitý při hojení ran a popálenin.

Zdroje

 

Reklama