shutterstock-2118803081.jpg

Foto: Shutterstock

Vitamín C je velmi silný antioxidant, který neutralizuje volné radikály. Díky tomu zabraňuje degradaci kolagenu v těle. Bojuje proti stárnutí pokožky, rozjasňuje pleť, dodává zdravou barvu, ale nejčastěji je používaný hlavně kvůli zesvětlování pigmentových skvrn po akné. Jeho kladem je i to, že je protizánětlivý a urychluje hojení pokožky. 

Jak vybrat správný produkt?

Výrobci kosmetiky začali vitamín C využívat úplně všude. Bohužel ve většině produktů nemá na pokožku žádný vliv a jde jen o marketingový tah – například v podobě gelů, pěn i tonik. V krémech je jeho užitek diskutabilní. Pokud chcete nejlepší výsledek, pak hledejte séra. Sérum je totiž mnohem více koncentrované. Ve složení ho najdete pod různými názvy, buď se jedná o čistou formu vitamínu C, nebo jeho deriváty. 

Na co si dát pozor při výběru produktu s vitamínem C?

U výběru je důležité sledovat, v jakém balení se sérum nachází. Ideální je tmavá sklenička, aby k produktu nepronikalo světlo, a tím nedocházelo k rychlé oxidaci. Dávejte si také pozor na aplikaci produktu. Hledejte balení, do kterého nemusíte sahat prsty. Ideální je také, aby produkt nebyl parfemovaný. Ve složení se hodí hledat i vitamín E, který prokazatelně zvyšuje účinky vitamínu C a prodlužuje jeho trvanlivost.

Pro koho se séra s vitamín C hodí? 

Séra jsou pro všechny typy pleti, ale svými účinky jsou ideální hlavně pro lidi s pigmentovými skvrnami, pro lidi s mdlou pletí a pro problematickou pleť. Navíc je oceníte i proti vráskám. 

Kdy ho aplikovat? 

Sérum používejte nejlépe ráno. Nikdy nezapomínejte poté použít SPF ochranu. 

FotrsscoJet.jpg

La Roche-Posay, Dr. Max, 889 Kč / Goodie, 1195 Kč / Physicians Formula, Notino, 348 Kč /
Clinique, Notino, 366 Kč / Dermalogica, 2 590 Kč / Kiehl’s 2190 Kč

Zdroje: Oprah Daily, Tiskové materiály Goodie, National Library of MedicineHelthline