Nachází se ve vašem okolí matka samoživitelka? Myšleno žena, která skutečně vychovává své dítě bez partnera? Ta se má, že?!

Kdyby někteří lidé více přemýšleli, nevypustili by takové „úžasně pravdivá tvrzení“ ze svých úst. Trojice mladých, tak pětadvacetiletých žen se zjevně bavila o jedné známé, která nedávno přivedla své dítě na svět, ovšem tatínek se jaksi ke svému tatínkovství neměl. Jedna ji litovala, zatímco další dvě jen pohazovaly hlavinkami. „Tss, víš, jak se dneska svobodný matky mají?! Porodný skoro dvacet tisíc, mnohem delší mateřská za velký peníze, a když to dobře skoulí na sociálce, tak voni ji umřít nenechaj´!“ Člověk by brečel, že?

 

Ano, Zákoník práce říká, že matka samoživitelka má nárok na mateřskou dovolenou po dobu 37 týdnů; ano, porodné činí od 1. dubna 17 500 Kč, a rodičovská se od ledna příštího roku přehoupne přes 7 000 Kč měsíčně, k tomu pár stovek přídavku na dítě... Nezanedbatelný není ani fakt, že rodič pobírající rodičovský příspěvek si může k této částce (necelé 4 000 Kč) neomezeně přivydělat. Ale jistě není pravda, že by se ženy kvůli penězům rozhodovaly vychovávat dítě samy, nebo jásaly nad tím, že je jejich partner při zprávě o nadcházejícím otcovství opustil.

 

Radši mít dítě sama než vůbec

Některé z nás, dlouhodobě a neúspěšně hledající trvalý vztah, jednoho dne dospějí k rozhodnutí vychovávat dítě sama, přesněji s pomocí jeho prarodičů. Nezadaných či svobodných a ochotných mužů se angažovat je pomálu. Čas běží a na čekání není čas.

 

Existují i ženy, které a priori ke svému životu, přesněji k vychovávání svých dětí, muže nepotřebují. Jen by se doma pletli a na tu drobnou instalatéřinu je tu přece soused.

 

Zoufalým pokusem je jistě pořizování dítěte jako prostředeku k udržení partnera, nebo přetažení muže na svou stranu, pokud je jinde zadán. V kolika případech to asi může fungovat? Já znám ve svém okolí dva a... vždy ženy skončily jako „neúplné domácnosti se závislými dětmi“.

 

Ale ať je to jakkoliv, vypiplat miminko je zápřah, co si budeme povídat. Rčení „ono se to nějak zvládne“ přesně vystihuje, co říká. Miminko se těžko samo přebalí, nakrmí, půjde na procházku, pohlídá se... prostě my, mámy, máme tendenci se ošidit. Do popředí se zcela dostávají potřeby miminka, maminky se často nestačí ani najíst, a když dítě onemocní, je to dvojnásobná řehole. Nervová soustava dostává pěkně zabrat.

 

A k čemu pak je možnost si přivydělat, když na to matka samoživitelka nemá ani čas a energii... a navíc se někdy s otcem dítěte dohaduje o výši výživného, nebo někdy dokonce o uznání otcovství...

 

Podle údajů Českého statistického úřadu z dat ze sčítání lidu z roku 2001 je žen samoživitelek (tj. neúplných rodin, kde je osobou v čele domácnosti žena)

 

  • celkem 487 841
  • z toho svobodných 52 868
  • vdaných 90 664
  • rozvedených 220 724
  • ovdovělých 119 916
  • a nezjištěno 3 669

Z celkového počtu 487 841

  • 187 356 bez dětí
  • 193 156 s jedním dítětem
  • 90 352 se dvěma dětmi
  • 16 977 se třemi a více dětmi.


Děkuji paní Janě Bondyové z ČSÚ za tyto údaje.

Reklama